Szervusztok!
Egy autóhifi gondom akadt, mégpedig egy MAGNAT RX 44 erősítővel akadtam el. A gond az,hogy a bekapcsolás után a tiltás LED világítani kezd. A végfoktranzisztorokat leellenőriztem, minden darab jó. Ha a kapcsolóüzemű táp részét önállóan működtetem, (szekunder egyenirányítók nélkül)hiba nélkül megy. A szekunder puffer kondikat leellenőriztem, minden darabja jó.A szekunder kettős diódákat kiforrasztva, egyenként tesztelve hibátlanok. Hangszórók nélkül bemenőjel nélkül az akkuról 45A-t vesz fel az erősítő! Sehol egy hibás vagy megmelegedett alkatrész, a végfokokat ellenállásmérővel mérve szakadást mutat a műszer(panelzárlatra gyanakodtam). Kapcsolási rajzot sehol nem találok hozzá,teljesen tanácstalan vagyok, már csak a ti tapasztalatotok segíthet ki a pácból.
A válaszokat előre köszönöm.
Üdv!
Picit hosszú lesz, elnézést!
Az alábbi képen egy Magnat Classic 360 autós erősítő táprésze látható. A zöld vonaltól balra a meghajtás, ha jól látom egy egyszerű astabil multivibrátor, a jobb oldalon pedig a kapcsoló fet-ek.
Katt a nagyobb változatért.
Az én verzióm egy picit különbözik a képtől, csak négy darab fet van benne, de az a négy fet erősebb valamivel. Minden más ugyan az.
A készülék hibás, az összes fet átütött, csúnyán meg is égették a nyákot.
Jelenleg IRF1010N van benne (55V, 11mOhm, 85A). A fet ára 500 ft/darab.
Ezt szeretném helyettesíteni, de van egy paramétere, ami nem tudom, hogy esetemben mennyire okozhat problémát, méghozzá a sebessége:
td(on) Turn-On Delay Time: 13 ns
tr Rise Time: 76 ns
td(off) Turn-Off Delay Time: 39 ns
tf Fall Time: 48 ns
Az alábbi alternatívákon gondolkodok:
IRFZ48N - 55V, 11mOhm, 64A) - 190 Ft, Ez elég gyors, de valamivel kevesebb áramot tud
IRF2807 - 75V, 13,Ohm, 82A - 255 Ft, 2 mOhm-mal nagyobb belső ellenállás és az egyik paraméter rosszabb
td(on) Turn-On Delay Time: 13 ns
tr Rise Time: 64 ns
td(off) Turn-Off Delay Time: 49 ns
tf Fall Time: 48 ns
IRF3205 - 55V, 8mOhm, 110A - 245Ft, jóval erősebb de lassabbnak tűnik
td(on) Turn-On Delay Time: 14 ns
tr Rise Time: 101 ns
td(off) Turn-Off Delay Time: 50ns
tf Fall Time: 65 ns
PJP75N75 - 75V, 11mOhm, 75A - 180Ft, távol keleti csoda, nem is hallottam még róla
td(on) Turn-On Delay Time: 22 ns
tr Rise Time: 20 ns
td(off) Turn-Off Delay Time: 90ns
tf Fall Time: 18 ns
Hozzátenném, hogy a TO220 tokozás maximálisan 75A áramot enged folyamatos üzemben.
A magam részéről az IRFZ48N-t választanám, de az majdnem 20 amperrel kevesebbet tud. Ha az kevés, akkor az IRF2807-t, ami majdnem olyan gyors mint az eredeti, viszont picit nagyobb a belső ellenállása, tehát jobban melegszik.
Egy hálózati kapcsoló tápba vidáman beleraknék egy másik fet-et, mert ott IC vezérli amiben van védelem. Ez viszont ha jól látom vidáman szénné égeti magát. Nem akarok olyan alkatrészt berakni, ami elsőre látszólag jól működik, de hosszabb távon gondot okozhat. Ne feledjük, hogy autós erősítőről van szó, ott pedig -20 és +50 fok között bármi előfordulhat, egy esetlegesen működő alkatrész hosszabb távon problémát okozhat.
A kérdés: helyettesíthetem a fenti FET-ek közül valamelyikkel a hibásakat, vagy ragaszkodjak az eredetihez? Mennyire befolyásolja a fenti kapcsolóüzemű tápban a működést a fetek sebessége, belső ellenállása? Törődjek vele, igenis ragaszkodjak a gyors verzióhoz, vagy egyáltalán nem számít?
Update: További szempont, hogy erősebb fet berakásával esetleg még robosztusabbá tehetem a szerkezetet, az IRF3205 pl. többet tud, viszont jóval lassabbnak tűnik. Érdemes ilyenen gondolkozni?
DM
Sziasztok!
Egy Magnat VC-1 erősítő-DVD tápja meghibásodott. Eredetileg a 390uF 400V-os szűrő kondenzátora meghibásodott, megszakadt, mindössze néhány nF mérhető rajta. Csere után sem indult, a stby LED pirosról zöldre váltott bekapcsolás után, de ezen kívül semmi, vissza (ki) sem lehetett kapcsolni. Az UCC2808-D1 Ic cseréje után már annyi változás történt, hogy bekapcsolás után pár pillanattal újra kikapcsol. Az UCC-nek tápot adó 78R12 IC 12V leesik. Ha kikötöm az UCC táp-ellenállását, megmarad a 12V. Gyakorlatilag Az UCC körében levő összes alkatrészt leellenőriztem, beleértve a meghajtott FET-et is, de más hibát nem találtam. A gyanúm a trafóra terelődött. A primer két sorba kötött tekercsből áll, az egyik induktivitása 0,02mH, a másiké0,09mH. MIvel nem ismerem a készüléket, nem tudom eldönteni, hogy jók-e az értékek. Nem tudom, tudna-e valaki segíteni? Még annyit, hogy annak idején készítettem egy (sorkimenő)trafó vizsgálót egy VT TV sorvégfokozatából. Ezzel megtáplálva a trafót, kb. 40V-ig teljesen normálisan viselkedik, de 140-160V os impulzusokkal már zárlatot mutat. Ez azért lehet attól is, hogy nem bírja a TV sorvégfokozata, de (talán) attól is, hogy valahol átégett, zárlatos a Magnat trafója.
Ha valaki tudna segíteni (akár rajzzal is), megköszönném.
Köszönettel:
Attila
magnat classic 180 autóserősítő kapcsolási rajzát keresem mert hozárk jívítani , de már belenyúltak előtte és nem tom mihez vagy mit cseréltek..