Sziasztok! Nagyon elgondolkoztatott ez a nagy teljesítményű erősítő működése, kapcsolástechnikája. A végfokban párhuzamosan kötött 6db NPN 2SC5200 és 6 db PNP 2SA1943 végtranzisztoroknál az emitterre csatlakozik a + és - tápfeszültség, a collektorok pedig szigetelés nélkül vannak a hűtőbordára csavarozva. Normál esetben ez lenne akkor a hangszóró kimenet, itt viszont mindkét hűtőborda vastag vezetékkel le van földelve. A hangszóró testpontja is földelve van. A végfok zárlatos erősítőt sikerült megjavítanom, szól rendesen, sajnos szerviz rajzot nem találtam hozzá. Nagyon sok erősítőt javítottam már, de ezt most nem nagyon értem.
Sziasztok!
DENON AVR 1705 készülékhez keresek tápot vagy olyan személyt aki tud ilyet tekercselni. A primer tekercse szakadt.
Előre is köszönöm válaszotok
Üdv: Gábor
Hello!
2db ilyen CD-játszóm van, az egyik egy ideje ráz, előjele nem volt.
A keverőn vehető észre, hogy a testen feszültség mérhető, megérintve is feszültség tapasztalható, zavarja a rádiós mikrofon vevőjét is a közös test miatt. Egy fáziskeresővel tesztelve maga a fázis nem található a testelésen (a készüléket bármelyik irányba bedugva a konnektorba), viszont a digitális kijelzős fáziskereső 110V-ot mutat. A másik lejátszó nem okoz ilyen problémát, nem mérhető a testen feszültség, tehát nem konstrukciós hiba, hanem valami elöregedhetett.
Végül is annyira nem zavarna ez a probléma, hiszen nincs fázis rajta (nem veszélyes), de már bezavarja a többi lejátszót is, így meghülyülnek, lefagynak és többször újra kell indítani őket egy este alatt, plusz a mikrofonoknál is búgást eredményez.
A kóboráram (110V) kikapcsolt állapotban is mérhető a testen, ha a konnektorba egyik irányba van bedugva. Bekapcsolt állapotban bármilyen irányba bedugva ugyanúgy mérhető.
Mellékeltem egy rajz részletet a tápról.
Valószínűsítem, hogy egy kondi szállt el, nem kezdeném mindet kiforrasztani, csak ami gyanús lehet, ehhez kérnék segítséget, hogy ne vaktában bontsam a panelt. (Elkók között nincs puffadt.)
Köszönöm!
Üdv!
A fenti típusú készülék javításával küzdök. Segítséget kérnék, hátha valakinek már volt ilyen irányú tapasztalata hasonló darlington-taranzisztoros erősítőben. A rajza itt is fenn van "grundig_v210_v310_city-line_san-remo_v21_sm.pdf" néven, de belinkelem alább. Ennek a 4. oldalán van az elátkozott végfoknak a rajza.. A hiba: Az erősítő bekapcsol, relé meghúz, kis hangerőn szépen szól( kb. 20%)csak az "R" csatorna halkabb kicsit. Növelve a hangerőt (kb.40%)az "R" csatorna hangereje nem növekszik, hanem csak egyre erősebben torzít a hangerő szabályozásától függően. No meg melegszik is ilyenkor rendesen a hűtőborda. Elkezdtem méricskélni: Az R432-R433 ( 0,47 Ohm/ 4W) Emmitter ellenállásokon nulla hanegrőnél -előbbin ~148mV, -utóbbin ~251 mV-ot mérek. ( A másik oldalon ez 2-5mV) A földhöz képest a kimeneti offset -490mV, ( a relé még ennél nem kapcsol le) a másik oldalon kb.15-20mV. Gondoltam: meg van a hiba: a negatív ágban "valaki" túl van vezérelve. Csak a hibás alkatrészt nem találom. Az ellenállásokat végig mértem és jók. Tovább méricskéltem: A végfok tranzisztorokat kivettem megmértem 91- és 92-es a bétájuk, "hidegen" mérve jók. Diódákat az áramkörben ellenőrizve jónak mérem nyitó- és záróirányba is. Feszültség alatt mérve: már a T406-os ( BC880) darlingtan-tranzisztor collektorától indul a "huncutkodás" (, vagy a visszacsatolás miatt visszahat), mert ha a másik csatornában lévővel összehasonlítom, akkor a hangerő szabályozásával nagyon változik a feszültségszint, míg a jó csatornánál ez jóval kisebb mértékű. T406-ot kicseréltem ( új hiányában) a jó oldalról, de nem változott semmi.
Elakadtam. Ha van valakinek ötlete, kérem adja tovább!
http://elektrotanya.com/grundig_v210_v310_city-line_san-remo_v21_sm.pdf/download.html