Sziasztok!
Apósom cucca, így a "nem lehet megcsinálni" nem jó válasz sajna.. :( Gondja az volt, hogy szólt, a rádiót használta, amikor néha elhalkult, majd végleg elcsendesedett. Ripityára szedtem, kipucoltam, mert nem volt olyan darabja, ami ne lett volna kontakt hibás. Most életre kelt, szól, AUX, tape, és még a phono bemenete is jó. Csak a rádiója nem.
Egyik sávon sem. Sem az AM sem az FM oldala nem működik. PLL tuneres, "hangolni" lehet, de valójában teljesen hasztalanul.
Eredetileg volt benne egy keverő, de közvetlen az antenna bemeneten szerencsére, még a keleti norma miatt, azt kiirtottam belőle. Sajna még azt sem tudom, mi volna a rádióhoz tartozó IC, mert nem olvasható a felirat.
Az eredeti baja egyébként az lehetett, hogy a nyák alatt volt egy alu távtartó, ami ott gurgulázott jobbra-balra az elmúlt 30 évben, gondolom a 80-as években amikor a keverőt beletették, oda eshetett.
Nem egy javítás barát cucc, a drótok rövidek, és mérni csak "kiborítva" lehet, de akkor meg bekapcsolni kb lehetetlen...
Nincs valakinek tippje, mi lehet a rádió felében az egyetlen IC? Rajzról csak álmodom... :(
Köszi!
Szervízkönyvet és használati útmutatót keresek ehhez a készülékhez.
sziasztok!
Ipod nano 2 generácios 4 Gb -os kütyü elökerült a fiok mélyéröl,kb 1,5 év állás után.
szét kellett szedni,mert se kéo se hang.
tölteni se töltött.
akkujában 0.6 v -ot mértem.
külön felraktam tölteni,most jelenleg 3,7v van benne.
visszarakva a kütyübe SE KÉP SE HANG,RÁADÁSUL SE TÖLTÉS!
a gép sem érzékeli.
a középsö gomb+menü ...tul vagyok és semmi változás.
mi történhetett vele?
számomra meglepö a hátulján 5-30v egyen van megadva.??????ez mi a fene,mert 5v oké DE 30v?
üdv:atis
Sziasztok!
Sok-sok évvel ezelőtt egy csere ügylet keretében hozzájutottam egy leharcolt állapotú AK706a jelű keverő-előerősítőhöz. Az rögtön látszódott, hogy nem lesz belőle múzeumi darab, ezért a második életét basszusgitár előerősítőként képzeltem el neki -saját célra.
Ennek előerősítőnek a koncepciója azért érdekes, mert pont olyan a felépítése, mint egy "rendes" nagy csöves erősítőnek, csak ez éppen pici: trafós kimenet, ellenütemű vég stb.
Némileg átalakítottam a készüléket az eredetihez képest (azért itt szögezném le, hogy olyan változtatást nem végeztem rajta, amit ne lehetne bármikor visszacsinálni, pl nem fúrtam lyukakat a vázba, még csak át se festettem, és minden "leeső" eredeti alkatrészét félretettem):
- E1, E2, E3 csöveket eltávolítottam.
- Egy "nagy jelű" bemenet van, E4 pozícióban EF86-ot eltávolítottam és helyette egy fél 6N2P van bekötve (39k anód ellenállással). E5 helyére 6N2P-EV került (fűtés átalakítással a NYÁK-on).
- Az eredeti hangszínszabályzót egy általam már korábban is használt -amerikai- kapcsolásra cseréltem.
- Mivel az általános erősítés még így is túl nagy volt, ezért az összes katód hidegítő kondenzátort kivettem, R32-t kb. kétszeresre növeltem.
- Beépítettem egy IC-s fejhallgató erősítőt, ami sztereo vonal bemenettel is rendelkezik, ehhez hozzákeverhető a gitár felerősített jele.
Sokáig használtam így, de nem volt tökéletes, zajos és brummos is volt.
Elhatároztam, hogy a lehető legtöbbet szeretném ebből most kihozni.
A zajosság nagy részét az eredeti REMIX NRK szén tömb ellenállások fém rétegre cserélése lekaszálta.
A brummon a fejhallgató erősítő földelésének átvariálásával kis mértékben tudtam javítani, de úgy tűnik, hogy a legnagyobb rész a (többé-kevésbé) eredeti csöves kapcsolásból jön.
A táp puffer kondenzátorok még eredetiek (1967-ből), látszólag köszönik szépen jól vannak, mérve a hullámosság nem nagy az A ponton: max 1Vpp volt, de biztos, ami biztos alapon az eredeti kondenzátorral párhuzamosan kötöttem egy 220uF-os új kondenzátort is, szubjektíve egy picit javult a helyzet a fejhallgató kimeneten.
A brumm a tesztek alapján földelési problémára vezethető vissza, mert az anód feszültség AC részét lekapcsolva a brumm azonnal megszűnik, csak így nem lehet sokáig használni... :)
Ami még érdekes, hogy a zaj forrását próbáltam a csöves fokozatok szerint is szétválasztani:
- E4 eltávolítása nem befolyásolja a brummot.
- E5 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
- E6 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
E6 (ECC82) cső még eredeti(?) volt a készülékben, az anódon levő pici lyukakon benézve lehetett látni, hogy a rács körül (szép) kékes derengés van, gondoltam ideje kicserélni, ami valóban javított a brummon.
E4-E5 csöveket viszont én újként raktam bele és max pár 100 üzemóra lehetett bennük, a csere itt nem változtatott. De az kiderült, hogy a jelenlegi (javított) felállásban E4 és E6 brummot nem "termel", azt az E5 fokozat hozza be.
A gépben van földelési csillagpont, de a csövek pl NYÁK lemezen vannak, a legtöbb vezeték kábelkorbácsban van és viszonylag kevés színt használtak ezért a pontos földelési sémát nem könnyű visszafejteni.
Amit próbáltam még, hogy E5 katód ellenállásait nem a NYÁK föld pontjára kötöttem, hanem a csillag pontra, de ez inkább csak rontott a helyzeten.
Természetesen próbáltam a fűtést is labortápról (független, DC) helyettesíteni, de ez sem változtatott semmin érdemben.
Kezdek kifogyni az ötletekből, hogy mit érdemes (illetve hogyan) kipróbálni?
Minden segítő tanácsot szívesen fogadok.