Tisztelt Szakik!
A napokban vásároltam egy kifogástalanul működő , Technics SA-DX940 tipusú 5,1-es asztali erősítőt, és azt tapasztalom , hogy ha 4 hangfalat kötök rá, akkor kb. 15% hangerőnél bekapcsol a hűtő ventilátor, ha pedig 2 hangfalat kötök rá, akkor pedig kb. 30% hangerőnél kapcsol be a ventillátor. Gondolom, hogy ez így rendben is lenne, de az a baj, hogy kicsi hangerőnél a ventillátor nem megy, és annyira felforrósodik a hűtőborda pár perc üzemelés után, hogy már szaga van, és nem lehet még megérinteni sem! Szeretném megkérdezni, hogy mi okozhatja ezt??? Köszönöm a választ!!!
S.O.S!!!
6383S erősítőmbe beleköltözött a gerjedés. Én Elko kiszáradásra gondoltam, ki is cseréltem őket a végfokon és a szabályzón, de a helyzet mit sem változott. Annyit kiderítettem,hogy a csakis a végfok (jobb oldali) a hibás. Nulla bemenő jelnél, lehúzott csatlakozókkal, csak a végfok magától begerjed, nem is gerjed inkább mintha kontakt hiba lenne, recseg magától. Átraktam a bal oldalra, bal oldali végtranyókkal is ugyan azt csinálja. Tranyók kiméregetve jók. Ellenállások, diódák jók. Már-már kezdem feladni, most épp ott tartok, hogy a jó oldalból cserélgetem sorra az alkatrészeket. A kapcsrajzon lévő feszültségek VT06-VT14 +0,7V helyett -1V körüli persze a többi érték sem stimmel.
Könyörgöm valami mégis csak rossz! De mi?
Hello!
Nemrég bővítettem 2 mélynyomóval a hangtechnikámat, hogy 8 helyett 4 ohm-os legyen a rendszer, amin az erősítő ki tudja adni a 2kW-ot (8 ohm-on csak 1kW).
A mélynyomókat használtan vettem és ki voltak herélve, így németből rendeltem hozzá eredeti crossovert, tehát visszaállítottam a gyári állapotot NEM buhera/utángyártott alkatrészekből. 50%-os hangerőig minden rendben is van, szépen szól, 60-70%-os hangerő felett elromlik a hangzás a szélessávú hangfalon, azaz elkezd recsegni a közép és a magas. Amint kikapcsolom a crossovert a mélynyomón (mert gyárilag kikapcsolható), a hiba megszűnik. (Az eladó szerint azért herélték ki, mert bugyborgott a hang vele... de elég lett volna kikapcsolni is, így nem értettem miért tették, de elég kókány munka volt... viszont ők is szembesültek a hibával már új állapotában.)
A mélynyomó tetején van mélyedés a közép és magas sugárzóknak, tehát eredetileg is úgy tervezték, hogy más (passzív) hangfalakkal összeköthető/használható legyen. Igaz, nem kis "rudas" (kisebb teljesítményű <200W sin) hangfalakkal van üzemeltetve, hanem földön álló azonos teljesítményű hangfalakkal (600W sin).
Ha be van kapcsolva a crossover, a szélessávúból (DX) eltűnik a mély és csak a mélynyomó (BX) adja, ami így jó is lenne, ám a fenti ok miatt nem kapcsolható be, mert elromlik a hang (nagyon). Így viszont a többlet basszus nagy része is elvész, mert a mélynyomóra szűretlenül megy rá a magas is, amivel nem tud mit kezdeni a tehetetlensége miatt, csak melegszik tőle.
Tudom, aktív hangváltót kéne használni 2db erősítővel, de az ember azt szeretné használni, amije van plusz beruházás nélkül és elvileg mennie is kéne, mégsem működik rendesen.
Tehát a kérdésem az lenne, hogy plusz erősítő nélkül (megtartva a 4ohm-os előnyöket: erősítő legnagyobb teljesítményét kihasználhatóvá téve) mit lehet tenni, hogy ne dolgozzanak egymásra a hangfalak?
Végül is használható így is, de sok teljesítmény elvész, ahogy az extra mély is, és ezáltal kisebb a plusz hangerő érzet.
Az nem változtat semmin, hogy melyik hangfalba megy előbb a jel.
A sztereó hangzásról sem mondanék le... különben magam is megoldottam volna, hogy 1 oldalon a 2db DX másik oldalon a 2db BX.
Omnitronic P-2000 erősítő
Omnitronic DX-2522 szélessávú hangfal
Omnitronic BX-1850 mélynoymó
DX Crossover:
https://media.steinigke.de/images/71600/97/e0197254a.jpg
https://media.steinigke.de/images/71600/97/e0197254b.jpg
BX Crossover:
https://media.steinigke.de/images/71600/97/e0197529b.jpg
Ötletem nekem is lenne: aktív hangfalak, 2 erősítő, stb. de mégegyszer kihangsúlyoznám, hogy nem szeretnék további drága eszközökre beruházni (+erősítő), hanem a meglévőket szeretném használni és erre keresek megoldást, ami pár alkatrésszel (max 5-10e Ft ráfordítással) megvalósítható és megszüntetné a hibát.
(Ha a cipőben kénylemetlen, nem jó a talpbetét, nem az egész cipőt kell lecserélni, hanem csak a talpbetétet! ...főleg ebben a mai inflációs, dráguló világban.)
Tisztelt Fórumozó kollégák!
Keresek olyan hangfreq erősítő építésben/tervezésben jártas kollégát,aki kihívást érez segítséget adni egy Technics SU-Z22 erősítő megjavításához.
Mivel a hibás elem az STK 2038 (SVI2004A) típusú IC,ezért annak diszktrételekből történő újjá építését szeretném elvégezni. Ennek okai:
,hogy az előerősítést végző AN6070 tip. IC-t szeretném megtartani és
,hogy az AC visszacsatolás a végfokozaról történik a fesz.erősítőhöz(kombinálva egy lepke karakterisztikájú hangszínnel),illetve hogy a koppanásgátló és védelmi kör is közös megoldású a kétfokozatnál.
Hasonló elgondolásra jutottam,mint az alábbi címen lévő STK esetében:
http://www.freeweb.hu/gilszkilabor/elektronika/stk463/stk463.html
Sajnos elektronikai képzettségem kevés,egy ilyen áramkör megtervezéséhez, a kivitelezés viszont nem okozna problémát.
Köszönök minden építő hozzászólást!
Csaba