Üdv Tanyalakók!
Elkapott a "kisördög" és vettem az ócskapiacon egy Merkury-t. Első lépésben kicseréltem az összes kondenzátort és kipucoltam a kapcsolóka és a potikat.
A HiFi Magazin által felmagasztalt készüléket meghallgatva padlót fogtam! Ez egy rakás SZ...R!
Ennek a "csodának" a felélesztéséhez és hallgathatóvá tételéhez szeretnék infókat és segítséget kérni.
Üdv. a Kollégákat!
Egy smd IC azonosításában kérnék segítséget. Az alkatrész egy WIFI kártyán van, amely a TIBO SIA50 típusú HIFI erősítőben található. Az IC elszenesedett a HIFI tápkondik kiszáradása miatt (ezeket már kicseréltem). A neten megtaláltam a WIFI kártya fényképét, amelyen sikerült leolvasnom a hibás IC kódját: L06MS. Ezzel sajnos nem jutottam előre, mert a kódot nem tudtam beazonosítani, pedig átnéztem néhány katalógust. Ehhez kérném a kollégák segítségét, ha valakinek lenne valami ötlete.
A HIFI-ben még van egy hibás alkatrész - egy audioprocesszor- AP8064-es jelű, amely sajnos csak az Aliexpressről szerezhető be. Mellékeltem egy pdf fájlt a WIFI kártya képével. A képen ki van nagyítva az a rész ahol a szobanforgó smd található.
Előre is köszi a segítséget.
B. Zsolt.
Sziasztok!
Van egy SENCOR mp3-as, USB-s autórádióm. A gond a következő: bekapcsolás után minden működik, de a hang kb 1 perc múlva kezd előjönni, az is csak recsegve, majd folyamatosan kijavul, és utána tökéletesen működik. Kikapcsolás után kb 30 sec.-mal nagyon hangos sercegő hangot ad, és kész.
Kérdésem: A végfokerősítő csinálja ezt, vagy valami más. Amennyiben a végfok az érdemes-e megjavítani, és hol tudok hozzá alkatrészt beszerezni. Persze szerény anyagi lehetőségekkel.
Köszi!
Sziasztok!
Évekkel ezelőtt hozzájutottam két darab címben említett végfokpanelhez, eredetileg a HEC45 stúdió monitorokban használták ezeket. Kapcsolástechnikája "modern", akár egész jó hangú erősítő lehet.
Amikor megkaptam ezeket a panelokat, akkor hibásak voltak, egyenként egy maroknyi alkatrészt cseréltem bennük, főként kimeneti fokozatban voltak elégett ellenállások, stb.
Évekig pihent a projekt de most megint előszedtem mert megépítettem hozzá a tápegységet (+/-47V és +/-35V is kell neki).
Az első tapasztalat az, hogy mindkét modul kb. egyformán gerjed.
Az egyszerűség kedvéért csatoltam a kapcsolási rajzot.
Amennyire meg lehet ítélni a bemeneti részen és a feszültségerősítő fokozatban az alkatrészek eredetiek.
A kapcsolás első ránézésre kétségtelenül bonyolultnak tűnik, de műszaki szempontból igen okosan kitalált áramkör.
Több dologgal is kísérleteztem eddig de nem sok sikerrel:
Alap helyzetben a gerjedés kb. 200kHz-en van néhány Vpp amplitúdóval.
- A kimeneti tranzisztorokat kivettem. Mivel a kimenő fokozat kompozit-darlington ezért a 2N3055 és BDX18 nélkül is működhet (terhelés nélkül), de a gerjedés nem változott.
- A kimeneti fokozatot tovább egyszerűsítettem: T15 és T17 (T16 és T18) között szétválasztottam a kimenetet T15-T16 lett az új "kimenet", R44-et ketté osztottam és a visszacsatolást a közepére kötöttem át. Így ugyan a gerjedés frekvenciája kb 100kHz-re csökkent, de ettől nem lettem sokkal boldogabb.
- Játszottam a tápfeszültségek hidegítésével (kondenzátorok cseréje + kondenzátorok hozzáadása) és a földelési séma változtatásával, eredmény nélkül.
- Ha az invertáló és a nem invertáló bemenetet összezárom a gerjedés megszűnik (ez mondjuk nem annyira meglepő).
Kissé tanácstalan vagyok hogyan tovább...
Lehetne játszani a visszacsatolás kompenzációs tagjával (kivenni), illetve a differenciál erősítő munkaellenállásának a kompenzációs tagjával is, de egyelőre azon az állásponton vagyok, hogy mivel ez egy gyári panel ezért feltehetően valaha működött, tehát nem a kapcsolás megváltoztatásának kellene a megoldásnak lennie.