Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

MITSUBISHI FR-A500L IGBT-INVERTER EMC-INSTALLATION-GUIDELINES A504L-75K-280K-NA-EC LARGE-CAPACITY-INVERTER INSTRUCTIONS

TOOL - SERVICE MANUAL
Type: (ZIP)
Size
34.9 MB
Page
---
Category
TOOL
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar mitsubishi manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    MITSUBISHI FRA-500L FRA500L FRA 500 504 75 280 KNAEC FR A500L IGBT EMC GUIDELINES A504L 75K 280K NA EC LARGE CAPACITY FR-A500L
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TOOL forum topics:
Osztrák hasogató gép kapcsolási rajz
Sziasztok!
Egy osztrák gyártmányú (típus nincs rajta csak ami a vezérlő dobozon látható) utánfutóként autó vonóhorogra akasztható hasogató gép kapcsolási rajzát keresem. A vezérlő dobozát eléggé szétbarmolták, hiányzik belőle 2 relé, csak a foglalatok vannak benne meg pár drót is a levegőben lóg. Van rajta egy automata/manuális átkapcsoló, gondolom a relék az automata üzemmódhoz kellenek. Amúgy mi a különbség egy ilyen hasogatónál, hogy automatikusan, vagy kéziben működik? 3 fázisú a szivattyút hajtó villanymotor. Az olajszelepre két drót megy és van még egy végálláskapcsoló, erre is két drót megy ami a hidraulika hátsó behúzott állapotában kapcsol.
Ha van valakinek ilyen vagy hasonló gépe feltehetné a kapcsolási rajzát.
Köszi.
2SA1757 helyettesítőjét keresem
Sziasztok!

Egy B&D töltőben elszállt a fenti tranzisztor. Egy régi topikban írta valaki, hogy nem jó helyette akármi, csak ezek: "2SA1388, 2SA1441, 2SA1741 Más nem jó helyette (low sat. voltage)!".
A Sininél van ugyan az eredeti típusú, de éppen a HQ-tól lenne aktuális rendelnem. Tud valaki olyan helyettesítőt, ami ott kapható?
Előre is köszönöm a válaszokat.

Imre
Műgyantát keresek
Üdv Urak! Leégett búvárszivattyú javításához keresek kétkkomponensű műgyantát. Alacsony hőfokut találtam,, de az ide nem jó. Jelenleg 25 l-es kiszerelésben lenne, de az egy kicsit sok.. :) Az epoxi meg "kicsit" drága.... Amennyiben beszerzési forrást, vagy kisebb kiszereléshez való hozzáférésről tudtok, kérlek segítsetek. ( kb. 1 l kellene ) Köszönettel: FEJO
FT2000VCE felsőmaró fordulatszámszabályzó elektronika
Sziasztok! FT2000VCE típusú felsőmaró gép fordulatszám szabályzó elektronikával kapcsolatban lenne kérdésem. Tekintettel arra, hogy az elektronika ki van öntve, így javítani nem lehet. Emiatt az egész gép javíthatatlan. Kérdésem, hogy lehet-e kapni ilyen elektronikát, illetve milyen másik gép elektronikájával tudnám helyettesíteni?
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce