Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

PHILIPS 21PT1532

TV - EPROM
Type: (RAR)
Size
865.0byte
Page
---
Category
TV
EPROM
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar philips manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    PHILIPS 21PT1532 21 PT 1532
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
PHILIPS 25ST2451/10B Ch GR2.2AA képhiba megjavítva
Sziasztok ! Régebben került hozzám a fenti PHILIPS TV azzal, hogy villog a kép, bemelegedés ( kb. egy perc ) után tökéletes. Hűtés és melegítés után a 7331 pozíció számú tranzisztor bizonyult hibásnak, cseréje közben láttam, hogy a C2411 330uF kondi is rossz. Ezeket kicseréltem de nem lett jobb. Most már nem villog de G2 teljesen feltekert állapotában is alig látható a kép a katódok kb. 140-145 V-on vannak. Van-e valakinek ötlete ?
Philips 39PFL 3008H/12 lcd tévé visszaáll készenlétre. (megoldva)
Sziasztok! Emlegetett készülék több sebből vérezve került hozzám. Tápegység zárlat (secunder oldali diódák) és ledsor javítást követően a következőt produkálja: Készenlétből indítva, felvillan a háttér, majd visszaáll készenlétre. Hátteret lehúzva rendben be lehet kapcsolni a tévét. Háttér viszont biztosan rendben van... és itt állt meg a tudományom. Van valakinek ötlete mit is nézek már el megint??? Köszönettel: Kiss Z. Tápegység: 17IPS20P
Sony KDL-40W4500 T-con hiba? Philips kijelzőt is keresek
Sziasztok! A fenti TV az alábbi képet produkálja. Úgy kezdődik, hogy előbb felül egy 10-15 cm-nyire látszanak a sávok-csíkok, majd szép lassan végigmegy az aljáig. A kijelző többi részén semmi nincs. Kb fél éve a kijelző sarkában levő fólia volt javítva, mert KH-s volt. Akkor építettem a fóliára egy leszorító bilincset, és megjavult. Akkor csak egy pár cm-es sáv tűnt el időnként, a kép többi része jó volt.Lehet, hogy most T-con hibás, vagy végleg meghalt a kijező? Köszönettel Attila Más. Ésszerű áron keresek egy, a képen szereplő kijelzőt is. Az eredeti törött. Ezt is köszönöm
philips 42PF7520/10 táphiba hibakód nélkül
Üdv Mesterek!! A táp tipusa PDP PSU 2K5 ( 3104 32842741 ). A Vs-t kapcsoló fet zárlatos de simán átengedi a 70v-t (82,5 V helyett). A Va-t kapcsoló fet drain-jén van 70V , de a source-on már csak 12v van ( 63,8 V helyett).PFC fesz. 388V. Áram alá helyezve a táp indul de alacsonyabbak a feszültségek. A zus panelok nem működnek, de hibakód nincs, világít a zöld led. Köszönöm a segítséget .
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce