Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

PHILIPS VR-171-58

TV - EPROM
Type: (RAR)
Size
664.0byte
Page
---
Category
TV
EPROM
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar philips manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    PHILIPS VR-17158 VR17158 VR 17158 171 58 VR-171-58
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
PHILIPS 24PFS4022/12 hdmi-n villámcsapott,hdmi nem megy!
Üdv mindenkinek!

A címben említett készülék működik csak a hdmi bemenetek nem,állítólag hdmi-n bement a villám.A proci és hdmi között pár alkatrész végigmértem,minden oké.Valószínű a proci halt meg?Proci:novatek NT72461MBG-PA.Mit érdemes még megpróbálni,találkozott már valaki hasonlóval?
Philips L01.2E AA tunerről hangyás képet ad
Üdv! Itt van két hete ez a TV, csak most kezdtem el vele foglalkozni, eddig sikertelenül. AV-n tökéletes, de tunerről próbálva éppen hogy csak dereng valami képtartalom, a csatornákat megtalálja rendesen, hang az jó. A kép KF jelútjában lévő SAW filtert kicserélte valaki G1984M-ről K3953M-re, a tuner is ki volt szedve, vagy csak átforrasztva. 5V, 33V megvan a tunernél, AGC 4.8V jelenleg. Távirányító hiányában nem tudok a szerviz menübe belépni, de majd elkérem. Eprom is volt mókolva, foglalatot kapott, talán átírták a tartalmat. SM-et csatoltam. Mit kellene megvizsgálnom? Tuneres problémáim eddig még nem voltak.
PHILIPS 42PDL6907K/12 chassis: QFU2.1ELA Led TV nem kapcsol be.
Kedves kollégák!
Gyanítható,hogy egy NAND és egy SPI flash tartalom kellene hozzá. Kezdésképpen a tápokat átmértem és minden primer és szekunder rész és járulékos táp mérhető volt.(az alaplapon is)(mivel ezeknél a lapoknál gyakori a bga kontakt hiba) a procit (BGA álomással) megszokott hőprofillal átmelegítettem.Ezek után megmérve a tápokat,már csak a készenléti táp aktív (kontrol led nem világít).A proci rezonátoron van feszkó és az spi is megkaja a tápot. Valószinű,hogy a bga kontakt hibája elrontotta a tartalmat,minimum az spi-ben. Kellene valami tartalom SOS!!!
main: 3104 313 65664
LCD: LC420EUF-DEP1(LGPH) B
PSU: DPS-119CP A
üdv.
PHILIPS Model:14PV111/07 (Talán CH?):AA000128 Távvezérlőt keresek!
Sziasztok! A fenti típusú készülékhez keresek egy Távvezérlőt, Ha esetleg tudja valaki hogy milyen típusú darab kell ehhez kérem írja már meg nekem! Előre is köszönöm! Sajna a TV e nélkül használatra alkalmatlan. :(
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce