Szerbusztok!
Címben szereplő SU-V500 erősítővel kapcsolatban várnám a Technics erősítők javításával már tapasztalattal rendelkezők írásait.
Régóta problémája az erősítőnek, hogy a gombokra nem úgy reagál ahogy kellene.
A bekapcsolás után sok esetben csak az egyik oldal Ledje gyullad ki (relé ekkor is húz), ilyenkor, minkét oldal néma. Ebben az esetben vagy igy ismételt ki-be kapcsolás segít, vagy az inaktív oldal választógobjának lenyomása.
Ha bekapcsolás után az A és B oldal Ledje is világít, relék is húznak, akkor mindkét oldal szól. Azonban a "Speakers" választók ilyenkor sem megfelelően működnek.
Csak az "A" oldalt lekapcsolva mindkét oldal elhallgat. Csak a "B" oldalt lekapcsolva egyik oldal sem hallgat el, szól mindkettő tovább.
Mindkét esetben a gombokat megynyomva relék működése viszont hallható, és a Ledek is látszólag a helyes működést mutatják.
Ezek mellett döntően a bemeneteket választó gombokra sem rendeltetésszerűen reagál. A lenyomottól eltérően mellé kapcsol, más bemenet vállik aktívvá.
Távirányítórol vezérelve, a bemeneteket rendesen váltja. Távról viszont speakers választás nem vezérelhető.
Mielőtt megbontanám, érdeklődnék ebben tapasztaltabbaktól, van-e egyáltalán értelme, vagy ez processzor hiba.
Köszönettel! Joy
Üdvözlök mindenkit,
Az lenne a kérdésem hogy a fent említett erősítőbe relét szeretnék cserélni, és kapnék 2 db "Matsushita AP 5221" típusú relét (fotó csatolva róla), hogy van-e valaki aki tudja hogy megfelelő lenne-e bele.
Letöltöttem a szerviz MANUÁLt, de sajnos nem találom hogy milyen kellene, nem tudom beazonosítani.
Nem szedném addig szét az erősítőt, ha lenne szakértő aki ért hozzá.
Minden hasznos tanácsot meghallgatok.
Van még egy kis gondja ha valaki tudna ebben segíteni amikor a "direkt" kapcsolót ki-be kapcsolom, akkor "pukkan" egyet a hangszóró. Ezt egyszer játsza el bekapcsolás után ha kapcsolgatom, utána már többet nem.
Nagyon szépen köszönöm.
Sziasztok!
A minap került hozzám egy PIONEER A80 erösitö, ami olyan furcsaságokat csinál, hogy ha benyomom a 15 Hz védelmet, akkor 3 másodperc után leáll, ha kikapcsolom, akkor pukkan a hangszoró egyet, és a muting gomb sem reagál. Meg lett egy alapzaja. Ezelött tökéletesen müködött. Valakinek nincs valami ötlete, hogy mi lehet a gond vele? Mérve a tranzisztorok jók, a kondik sem látszanak felpuposodva, feszültségek jók.
Sziasztok!
Évekkel ezelőtt hozzájutottam két darab címben említett végfokpanelhez, eredetileg a HEC45 stúdió monitorokban használták ezeket. Kapcsolástechnikája "modern", akár egész jó hangú erősítő lehet.
Amikor megkaptam ezeket a panelokat, akkor hibásak voltak, egyenként egy maroknyi alkatrészt cseréltem bennük, főként kimeneti fokozatban voltak elégett ellenállások, stb.
Évekig pihent a projekt de most megint előszedtem mert megépítettem hozzá a tápegységet (+/-47V és +/-35V is kell neki).
Az első tapasztalat az, hogy mindkét modul kb. egyformán gerjed.
Az egyszerűség kedvéért csatoltam a kapcsolási rajzot.
Amennyire meg lehet ítélni a bemeneti részen és a feszültségerősítő fokozatban az alkatrészek eredetiek.
A kapcsolás első ránézésre kétségtelenül bonyolultnak tűnik, de műszaki szempontból igen okosan kitalált áramkör.
Több dologgal is kísérleteztem eddig de nem sok sikerrel:
Alap helyzetben a gerjedés kb. 200kHz-en van néhány Vpp amplitúdóval.
- A kimeneti tranzisztorokat kivettem. Mivel a kimenő fokozat kompozit-darlington ezért a 2N3055 és BDX18 nélkül is működhet (terhelés nélkül), de a gerjedés nem változott.
- A kimeneti fokozatot tovább egyszerűsítettem: T15 és T17 (T16 és T18) között szétválasztottam a kimenetet T15-T16 lett az új "kimenet", R44-et ketté osztottam és a visszacsatolást a közepére kötöttem át. Így ugyan a gerjedés frekvenciája kb 100kHz-re csökkent, de ettől nem lettem sokkal boldogabb.
- Játszottam a tápfeszültségek hidegítésével (kondenzátorok cseréje + kondenzátorok hozzáadása) és a földelési séma változtatásával, eredmény nélkül.
- Ha az invertáló és a nem invertáló bemenetet összezárom a gerjedés megszűnik (ez mondjuk nem annyira meglepő).
Kissé tanácstalan vagyok hogyan tovább...
Lehetne játszani a visszacsatolás kompenzációs tagjával (kivenni), illetve a differenciál erősítő munkaellenállásának a kompenzációs tagjával is, de egyelőre azon az állásponton vagyok, hogy mivel ez egy gyári panel ezért feltehetően valaha működött, tehát nem a kapcsolás megváltoztatásának kellene a megoldásnak lennie.