Sziasztok!
Ritkán esik meg, de ez az erősítő úgy tűnik, hogy kifog rajtam...
Eredeti hibája az volt, hogy a tulajdonos belenyúlt (valami kontakt hiba miatt) és véletlenül zárlatot csinált benne, ennek következtében jó pár tranzisztor tönkrement benne (köztük a TIP142-147 végtranzisztorok is).
Ennek az erősítőnek van egy ismert gyengesége miszerint a meghajtó BC182-212 páros nyugalmi disszipációja 0,5W (nincs hűtve se sehogy), ami idővel az erősítő tönkremeneteléhez vezet üzemszerű használat mellett is. Mivel az érintett oldalon ezek a tranzisztorok amúgy is tönkrementek bölcsebbnek találtam egy hűthető transzisztorral helyettesíteni (a gyártó is így tett ennek az erősítőnek a későbbi változatában). Én a 2N2219A/2N2905A páros mellett döntöttem, mert jól hűthető és egyéb paramétereiben igen közel áll a BC182/212-höz.
A végtranzisztorok cseréje rutinszerűnek tűnt. Az erősítőt kipróbáltam és visszaadtam. Az ügyfél csakhamar újra jelentkezett, hogy az erősítő hangja megváltozott és bizonyos felvételek torzan szólnak, amik eddig nem. Visszakaptam az erősítőt és olyan felvételeket is, amiken torz a hang. A meghallgatás az ügyfelet igazolja valóban egy picit torz a hang az adott felvétel adott pillanatában, míg ugyanaz a felvétel a saját (olcsóbb) erősítőmön nem torzít.
Méregettem az erősítőt és azt találtam, hogy bizonyos kivezérlés felett (>0,5W) a javított csatornán, szinusz jellel hajtva a szinusz alsó csúcsa körül nagyfrekvenciás gerjedés jelenik meg.
Az eredeti végtranzisztorok
ilyen ST gyártmányúak voltak az én csere tranzisztoraim első körben pedig
ilyen -új- Fairchild márkájúak voltak, párba is válogattam őket, 250mA áramon, igaz kb. 8 párból is csak 20%-ra tudtam őket válogatni. Több párat is próbáltam de a jelenség ugyanúgy fennált.
Volt itthon néhány TIP140-142 tranzisztorom is (régi Ti, Motorola vegyesen) ezek 20%-nál is távolabb voltak egymástól mégis működött vele helyesen az erősítő, de nem hagyhattam őket benne, mert a tápfeszültség +/-39V.
Vettem további tranzisztorokat, ezúttal
ilyen kinézetű -új- ST tranzisztorokat. De ezzel sem javult a helyzet ugyanazt produkálta az erősítő. Végül sikerült találnom az eredetivel azonos kivitelű ST végtranzisztorokat, amikkel a probléma megszűnt.
Mi lehet itt a probléma gyökere? Elméletileg lehet, hogy a tranzisztorok amiket vettem hamisítványok, de azok is darlingtonok és a probléma már egészen kis teljesítménynél is jelentkezik az erősítőben, látszólag nem a párbaválogatáson múlik a dolog, hiszen a régi gyártású TIP140/142-es tranzisztorok gyakorlatilag nem voltak párba válogatva mégis működtek pedig még a márkájuk sem egyezett!
Jóhiszeműen összeraktam az erősítőt, hiszen műszerrel mérve minden rendben van vele. Biztonság kedvéért az ügyfél felvételeit újrahallgatva kiderült a torz hang végül is csak nem múlt el (nem az a gerjedés volt az oka...) méregetem, méregetem az erősítőt de a "zenei" jelen nem látom a torzítást. A függvénygenerátoromat pedig akárhogy csűröm csavarom az erősítő látszólag nem hibázik (AM/FM modulációval sem) bár intermodulációt meg pont nem tudok előállítani. Ma kiderült, hogy a bemenő csatornákat felcserélve a torzítás átvándorol a másik oldalra. A baj csak az, hogy ott is kicseréltem a BC182/212 meghajtókat 2N2219A/2N2905A-ra. Logikus gondolkodás szerint a hibát vagy az erősítő alapvetően generálja és generálta eddig is, vagy a cserélt tranzisztorok hozzák be (noha ezeket is cseréltem másik párra). Nem akarom visszacserélni a BC182/212-re őket mert nem tudom hűteni és nem is igazán látom be, hogy ez miért okozhatja a problémát. És ismét mondom, később a gyártó is fém tokos tranzisztorokat tett ide, igaz TO-72 tokozásút, de nem tudom milyen típust...
Valami ötlet?
Sziasztok!
Szeretném pótolni ezt a távirányítót. Sajnos elveszett.
Típusa: CU-XR048
A távirányító képét csatoltam.
Ha valaki tudna segíteni benne azt nagyon megköszönném.Esetleg ha a helyettesítő típusát tudná megadni az is jó lenne.
Természetesen nem kívánom ingyen.
Üdv:
Üdv! Olyan problémával küzdök ezen erősítővel, hogy BX1500D-F.pdf filében található szűrőhálózatrol pulzáló hangfrekvenciás jel jön le. Egyszerűen nem tudok napirendre térni vele , olyan érzése van az embernek , mintha nem lenne meg a közepe , betáprol megvan . Most 75Hz frekivel mértem őt .
Az oldalon fenn van a rajz.
Mit nézzek meg ? Ic-k egy részét lecseréltem már , test irányába ellenállások megvannak , kapacitások megvannak.
Továbbá azt tapasztalom hogy ha közelítek a potikhoz "búg" a kihajtása. A kör vége egy 330uF kondiba végződik ezt kivéve csinálja. Ő a harmadik ilyen erősítő az első kettő nem volt ilyen.
Sziasztok!
Vidéki munkatársam hozta be javításra, egy Videoton DC 2550A hangfallal együtt.
Elmondása szerint, az erősítőnek az egyik oldala a tavaly nyáron is megadta magát,
akkor lekapta a tetejét és "látta", hogy egy biztosíték ki van égve, kicserélte a megfelelő értékre
beüzemelte és a múlthétig működött is rendesen ( Műhelyben van napi szinten, használva kb. ~70 %-on. )
Egy bekapcsolás után állítólag az egyik hangfalból csak a magasakat hallotta, azokat is nagyon halkan,
megcserélte a hangfalakat de a másik se ment ezen a kimeneten, ezeket mesélve, mondtam neki,
hogy jobb lesz ha elhoz mindet :-).
Először a hangfalat bontottam meg, a mélynyomó szakadt, a közép és magas jó, így a mélynyomót elvittem a szakihoz.
Az erősítőben, a bal csatorna kimeneti biztije szakadt, feltételezem, hogy ez ment ki a nyáron is de ez nem biztos.
Még egy pár mérésre volt időm az este, a végfok tranzisztorok mérésre jónak tűnnek, a táp feszültségek megvannak.
A bal oldali kimenet ( ahol a bizit ki volt égve) 26-28 mV, a jobb oldali amelyik állítólag jó 6-8 mV.
Ma jelzett a hangszóró szaki, hogy a lengőtekercsről le volt ugorva a "menetek" :-) , "DC"-gyanús a dolog.
A mért 26-28 mV okozhatta a hangszóró halálát?
Üdv Mali