Hiba Jelenség:Bekapcs után azonnal, vagy 3-4 perc után kikapcsol.A stby is eltünik.Majd elkezd sürün villogni a stby,2-3 mp után visszakapcsol hangyás kijelzővel.
Megoldás:A tápban a CM812cs kontakthibás.Forrasztani!
Szia!
Már bocsánat, de 14 év után csak ilyen címre telik? Őszinte részvétem!
Kalex
Szevasztok Kollégák!
A fenti őskövületet hozta egy kedves ismerősöm javítani, ezt a TV-t feltétlenül meg kellett csinálnom.
Hiba: zárlatos a Q402 2SD1651 sorvégtranzisztor. Nem tudtam kitalálni, hogy mitől zárlatosodhatott be.
Az új tranzisztor: BU508A (ez volt) + C-E diódának 2xBY299 sorba kötve + B-E ellenállás 47R.
Az impulzus kondenzátorokat kiszedtem, kapacitásra megmértem, köztük a C411 7.7nF 1600V-ot is.
Tudom, mindenki a cserét mondja, de hátha. Legfeljebb nem kell keresgetni.
Végigforrasztottam a sorkimenőt, táptrafót, sormeghajtót, és amit meg lehetett gyanúsítani.
A panel a TV doboza mellett indul, jár rendesen. Függőlegesre állítva szintén működik problémamentesen.
Becsúsztattam a horonyba a panelt a helyére, hogy összerakom a TV-t, de szerencsémre csináltam ismét egy próbaindítást.
Std-By-ból bekapcsolva volt egy ciccenés, és már jelezte is a tápegység pittyegése az indítási próbákat.
Drót zárlatos lett az új tranzisztor is.
Kicseréltem a kollektor köri impulzus kondenzátort:C411 7.7nF (7.5nF) 1600V, és ismét a tranzisztort.
A panel kint van, indítható, jár rendesen. Fogtam két négybe hajtott törlőkendőt, meg felvettem a téli kesztyűmet, mert nem vagyok odáig az áram rázásért.
Megfogtam üzem közben a panelt, és elkezdtem deformálgatni, tekergetni, ahogy feltételeztem a jó irányokat. Semmi baj nem történt.
Visszatoltam a helyére, indítási próba, és a tranzisztor megint bezárlatosodott.
Meggyanúsítottam a tápegységet. Baloldalon van a sín mellett, nem-e ugrik fel a feszültség indításkor. Végigforrasztottam. A 4 elkó már ki volt cserélve.
A panel a doboz mellett ismét indult. De amikor feltettem két sorkimenő trafós papírdobozra, mintha a helyére, a sínre kerülne, és közben árgus szemekkel néztem a szkóppal a rendszerfeszültséget, nem volt azon semmi ugrás, de a tranzisztor megint bezárlatosodott.
Kiszedtem a sormeghajtó trafót nem-e menetzárlatos.
A jól bejáratott módon megteszteltem a primer oldalon. A primer induktivitása 6.3mH. A tekercsen áthajtottam 100mA-t, és ennek megszakításakor a tekercs energiáját egy diódával egy 100nF-ba vezettem át.
A kondenzátort szkóppal néztem, 22.5V-ra ment fel a feszültsége.
Számoltam. A tekercsbe 31.5uWs (itt az első u mikró-t jelent); a kondenzátoron 25.3uWs energia jelent meg. Ezzel nem lehet gond, amelyik tekercs menetzárlatos, annál a kondenzátorba csak nagyon kis töredék energia jut. A mostani különbség betudható a rendszer hatásfokának.
Próbáltam rendszerfeszültséggel soros 100W-os izzóval indítani, de semmi kiértékelhetőt nem lehetett megfogni. A tranzisztor ugyan nem ment ki, bármit is csináltam, de nem is lehetett rajtakapni, hogy mi okozhatja ezt a sok tranzisztor elhalálozást.
Elővettem a régi tranzisztoros áramkorlátozómat (megjelent e Rádiótechnika 2004 szeptemberi számában a feljegyzésem szerint). Ez szuperül működik, csak éppen a jelek szerint beleng, mert ismét egy tranzisztoromba került a próba.
A megoldást a másik bevált indítási módszerem hozta meg.
A rendszerfeszültséggel sorba kötöttem a 820R 100W huzalpotméteremet. Ezt többszöri próbálkozás után végül is 190 ohmra állítottam be. Így a rövidzárási áram 657mA. Ez már ad valamekkora áramot, de reméltem, hogy a tranzisztort is megvédi.
A panelt a helyére toltam. Bekapcsolás után a kiálló részt fel-le mozgattam, és füllel, nagyon figyelve lehetett egy-egy percenést hallani a sorkimenőről. Gondoltam is, hogy milyen jó, hogy nem vagyok süket. Még teljesen.
Próbáltam ezt a percenést megfogni szkóppal. Először a fűtőfeszültségnél, majd a meghajtó jelben. Nem sikerült. Csak az akusztikus percenés volt, ami jelezhette a későbbi javítások után, hogy most talán jó, vagy megint elvinné a tranzisztort.
Meggyanúsítottam az IC101 TDA8305A, és környékének forrasztásait. Pedig olyan becsületesnek néztek ki nagyítóval! Végigforrasztottam.
Újabb próba, az előzőek szerint. Mozgatom, nem percen!
Ezután rendesen is lehetett indítani a TV-t, nem lett további tranzisztor zárlat. Kopp-kopp, de nem vagyok babonás.
Összesen 7 tranzisztor bánta meg a próbálkozásaimat. Ilyen még nem volt az eddigi tevékenységem alatt, de ezt a TV-t most meg kellett csinálnom.
Bocs a hosszú szövegért!
Üdv.: Pista.
Sziasztok, ez nekem mindig nagy fejtörés. Műanyag késekkel, lejárt bankkártyákkal szoktam óvatosn megbontani. Sajnos kettő hátlapot már eltörtem. Az egyik bontás ítélt volt, a másikon plasztikai műtétekkel sikerült helyreállítani a gyári állapotot.
A kérdés: mi a trükk? Van-e ehhez való speciális célszerám? Amúgy ez a Samsung nagy tévedése volt.
Köszi az építő jellegű javaslatokat.
Tamás
Üdv!
Érdekes esetbe botlottam egy samsung lcd tv javításakor. A táp és a main board tökéletesnek tűnik, a t-con feszültségei is jók de a kijelzőn csak néhány csík látható - az is csak a felső felén. Valószínűleg a kijelző lehet rossz.
De valamiért a háttérfény is letilt 3-4 másodperc után. Az inverter on és a fényerőszabályzás jel marad, csak az inverter fut hibára. De ahogy nézem, ebben a készülékben az inverter nem küld jelet a main felé a hibáról. A trafók mérve jók, (amíg megy) a csövek fénye erős és egyenletes.
Vajon van összefüggés a szinte üres kijelző és a rossz háttérfény között? Vagy egyszerűen két hibája van a készüléknek?
A táp/inverter: BN44-00197
a main: AMBER IDTV 40"sesk AMLCD-529AL11
A T-con: FRCM_TCON_V0.1
A t-con meglepően nagy, két proci van rajta és (gyárilag) ventilátor hűti. Na ilyet még nem láttam.
Ha találkozott valaki ilyennel vagy ötletetek van, ne kíméljetek!
Köszi