Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

SHARP LC32LE240

TV - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
16.7 MB
Page
80
Category
TV
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar sharp manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
SHARP LC32LE240 service manual (1st page)
Preview of SHARP LC32LE240 [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
SHARP LC32LE240 service manual (2nd page)
Preview of SHARP LC32LE240 [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    SHARP LC32LE240 LC 32 LE 240
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
Sharp LC-49CFE5001E nincsen backlite
Udv forumlakok! Ennek a tv-nek csereltem led sorokat es megsem akar villanni.Eredeti sorokbol ketto hibas volt,tehat rendeltem ujakat es csereltem.A tapja MIP550D-DX2 Rev 1.0 .Mukodik  a led drive resze de 132V jon le rola.A ledsorok sorba vannak kotve,es csak egy csatirol kapnak aramot.132V/72 led az csak 1.83V, keves.Led sorok leellenorizve,mind mukodik, testerrel betaplalva a dugaszrol mind vilagit.Tudja-e valaki hany V kell lejojjon a drive-rol?
Elore is koszonok minden faradozast: Feri
Sharp LCD tv LC-32AD5E-BK csíkos kép
Sziasztok! Sharp LC-32AD5E-BK típusú LCD tv-vel van a következő probléma.Bekapcsolás után vagy teljesen jó a kép,akár többszöri után is és jó is marad,viszont utána gondol egyet és bekapcs után szét van esve a kép csíkos,darabos teljesen nézhetetlen.Elég újszerű belül is tápra nem gyanakszom,de azért azzal kezdek.Annyit szeretnék megtudni hogy javítható-e vagy egyáltalán mi lehet a baja!Közben annyit kiderítettem,hogy t-con panel baj lehet valószínűleg,esetleg ezt honnan lehetne beszerezni? Köszönöm előre is! Üdv.:FLY001
Sharp lc32sd1e kép hiba
Sziasztok! A Hiba jelege hogy rövid üzem után a kép először teli fehéren világít egy pillanatra majd kis idő múlva zöld majd pirosan világit akár órákig is, hang van néha rendszertelenül beugrik a kép de vissza is megy pirosba. -Eredeti hibája a háttérvílágitás kikapcsolgatott de ezt a inverter lefogócsavarjainak nem érintkezése okozta. Előre is köszönöm a segítséget!
SHARP LC-32SV1EA MOSSFET HELYETESITŐT KERESEK
Tisztelt uraim a fent nevezte készülékbe keresek helytesitő fettet ami benne volt K3662 4db van benne ki forrasztás után a DRAIN/csatorna/ és SORCE/forrás/ között 2db-ón 0.623 milliomod mértem a másik kettőm 97.8 kiloohmot azt szeretném kérdezni hogy milyen másik fettel tudnám helyettesíteni ami meg kapható itt nálunk is mert nem találtam ilyen értékű fettet.Előre is köszönöm a segítséget.
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce