Kedves Tanya Lakók!
Szeretném megosztani egy sikeres javítás tapasztalatait.
Előzmény: https://elektrotanya.com/content/sony-mds-je530-nem-mindent-jatszik-le-mds-jb980-nem-lehet-bekapcsolni
Történet leegyszerűsítve: A készülékben szíjcsere kísérlete történt, mely után nem lehetett bekapcsolni többet. A készülék standby-ba kerül áram alá helyezés után, és itt vége, nem reagál semmire.
Próbáltam megtalálni, hogy a vezérlés egyáltalán működik-e. Az ellenőrizhető paraméterek (órajel, adatvonal, tápfeszültségek) mind rendben voltak. Kivéve, hogy a processzor bekapcsolja a fő tápot, annak ellenére, hogy kifelé standby-ban van továbbra is. A vizsgálat azt mutatta, hogy a processzor adja ki a táp bekapcsolására a parancsot, miközben mindent sötéten tart, kivéve a standby LED-t.
Találtam egy külföldi fórumot, ahol ugyanilyen jelenséggel küzdenek többen is, hasonlóan szíjcsere után: http://forums.sonyinsider.com/topic/30186-sony-mds-jb980-stuck-on-standby-mode/
Átböngészve arra jutottam, hogy vagy tönkre megy a meghajtóban lévő elektronika sztatikus kisülés következtében, vagy szalagkábel hiba lép fel. Ha ilyenkor nem tud kommunikálni a processzor a meghajtóban lévő DSP-vel, zavart működés lép fel.
A meghajtót rendbe tettem mechanikailag, beállítottam a szétállítódott betöltő mechanizmust.
A szalagkábelek viszont tönkre mentek. Amúgy is eléggé oxidosnak tűnt néhány szegmens, de sajnos az előző műveletek során jó pár fel is szakadt, visszahajlott.
Próbára kialakítottam bontott FFC kábelekből a szükséges szegmensszámú összeköttetést, és szerencsére a készülék tökéletes működést mutatott. A képeken ez az állapot látszik.
Következtetés: Okulva a külföldi fórumban lévő leírásokból és a saját tapasztalataimból, az FFC kábel nagyon sérülékeny ebben a sorozatban, és a meghajtó áramkörei is nagyon sérülékenyek. Valamint, a processzor és a DSP kapcsolatában beállt bármilyen zavar, sokszor értelmezhetetlen működést/hibaüzenetet okoz. Ezért tanácsos a szíjcserét elektromos megbontás nélkül elvégezni.
Ez leginkább úgy tehető meg, hogy a készülék előlapját kell lebontani, és így a betöltő mechanizmus már lebillenthető a meghajtóról, a szíj hozzáférhetővé válik. Ajánlott még az áramból való kihúzás után várni egy órát, és úgy megbontani a belső szalagkábeleket a meghajtó és a fő panel között, ESD védelemmel felszerelkezve.
Normál esetben, áram alá helyezéskor 2db relé kattanás hallatszik rövid időn belül. Egyszer bekapcsolja a fő tápot, majd hibamentes inicializálást követően kikapcsolja (2. kattanás).
Ha csak egy bekapcsolási kattanás van, akkor a processzor és a meghajtó nem kommunikál egymással. Jó esetben FFC kábel cseréjével megoldódik, de előfordulhat a meghajtó paneljának cseréje is.
2 db szalagkábel: 1: 1mm-es raszter, 20 cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 27 szegmens; 2: 1mm-es raszter, 7cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 23 szegmens
Remélem sikerült ezzel a leírással segíteni másnak is.
Gábor
Sziasztok!
Nemrég szereztem egy Sony cdp-cx235-ös 200 lemezes cd lejátszót!
Az lenne a kérdésem, hogy nem tud valaki valamilyen boltot, ahol tudok hozzá szerezni
komplett cd mechanikát? (cd és fej-mozgató motor)
Sajna az előző tulaj valamit alkotott vele és megsérült a burkolat és
a cd pörgető motor! Mivel ebben a lejátszó fej függőlegesen helyezkedik el, a hagyományos
kss-213-hoz való mechanika nem jó!
Segítségeteket előre is köszönöm!
Üdv:PatMagic
Sziasztok.
Volna itt a fent említett autórádió ami a nagyszüleimé.
Olyan gondja volna amit nem tudom mitől van, hogy hol szól a rádió hol nem.
Ha nem szól akkor egyszerűen nem fog semmit.
Olyan mintha az autóantennával volna gondd, de nem azzal van.
Valami nem stimmel az autórádión az antennarésznél szerintem.
Az volna a kérdésem hogy mi lehet ez, vagy hol tudok elindulni a probléma felkutatásában??
Előre is köszi a segítséget.
Üdv, Zoli
Sziasztok!
Vettem egy Sony TC-FX210 magnót, ami szépen működik azt leszámítva, hogy a felvétel indításakor (szünet feloldásakor pontosabban) a bal oldalon -4, jobb oldalon -2 dB-ig folyamatosan világítani kezd a kivezérlésjelző. Mármint nem a zene hatására, hanem akkor is, ha még nem indult el a felvételi forrás, vagy letekerem a potmétert. Szalagtípustól függően ráadásul: a jobb oldal krómon már 0-ig, metálon +3-ig kitér! Így már egyáltalán nem is lehetne beállítani a helyes szintet..
Először azt hittem, valami gerjedés: javítottam már pár decket, amiben mechanikus átkapcsoló volt a felvételhez, és annak a kontakthibája produkált ilyen jelenséget (kimeneten hallható pattogással vagy sípolással egybekötve). De ebben nincs felvételi tolókapcsoló, elektronikusan vált üzemmódot. Sem a vonal kimeneten monitorozva, sem a fejhallgatóban nem jelenik meg semmi zaj a felvétel indításakor, sőt ha leszünetelve beállítom a kivezérlést (ekkor még normálisan jelez!), majd elindítom, egy kevés - gyanúsan fejkopásból eredő - magasveszteséget leszámítva tökéletes felvételt készít, semmi torzítás vagy gerjedés nincs!
Következő ötletem (a szalagtípus-függő szintből kiindulva): mi van, ha kijut az előmágnesező jel a kimenetre? Az nyilván nem hallható, mert nagyfrekvenciás, attól függetlenül az erősítőt még terheli, tehát nem túl egészséges jelenség. Viszont: kipróbáltam, hogy más deckek bemenetére rákötöttem ezt a Sony-t, és figyeltem a kijelzők együttfutását. Lejátszás közben szépen egymáshoz állítottam őket, de felvételkor már csak a Sony kijelzőjén ugrott meg a szint, a másikon nem történt semmi rendellenes. Aztán ütközésig feltekerve sem jeleztek semmit. És ez 3-4 készüléken ugyanúgy! Ezek után kicsit érthetetlen számomra, hogy a fejhallgató kimenetről meghajtott kivezérlésjelző hogyan tud hibázni...
A készüléket a napokban vásároltam, előélete ismeretlen. Hibásan vettem, hiányoztak róla a szíjak, amit persze már pótoltam. Megbontva látszólag nem volt még, nem hiányzik belőle semmi, és a fenti hibán kívül más rendellenességet nem vettem észre a működésében. A szervizkönyvet külföldi oldalról beszereztem, és feltöltöttem ide is.