Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

SONY KV-32 36 XBR400 CHASSIS DX-1A TRAINING MANUAL

TV - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
1.3 MB
Page
94
Category
TV
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar sony manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
SONY KV-32 36 XBR400 CHASSIS DX-1A TRAINING MANUAL service manual (1st page)
Preview of SONY KV-32 36 XBR400 CHASSIS DX-1A TRAINING MANUAL [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
SONY KV-32 36 XBR400 CHASSIS DX-1A TRAINING MANUAL service manual (2nd page)
Preview of SONY KV-32 36 XBR400 CHASSIS DX-1A TRAINING MANUAL [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    SONY KV-32 DX-1A KV32 36 XBR400 CHASSIS DX1A KV 32 XBR 400 DX 1A
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
SONY aps-220 1-869-132-31 ki-be kapcsolgat
SONY aps-220 1-869-132-31 bekapcsolás után 3-4 alkalommal elindul, kb3-4 másodpercre, azután a készenléti LED 9 pirosat villog. A hibakódok viszont csak 8-ig vannak jelölve. A táp jónak tűnik, készenléti feszültség megvan, és bekapcsolás után a többi is. Mit jelenthet 9 villogás? Esetleg találkozott már valaki ilyesmivel?
Sony lcd
Sziasztok! Bravia KDL32L400-as tévével a következő a bajom: Bekapcs, nincs kép, némi összevissza sávok látszanak a képen, hang és háttérvil. rendben. Ha lehúzom, visszadugom az lvds kábelt, akkor a következő kikapcsolásig minden hibátlan. Kábel, csatik basztatására nem reagál, táp rendben. Valakinek esetleg valami tippje? Köszi előre is!
LG 42LA6130 LED meghajtás alacsony és ingadozik
Üdv.Mindenkinek, A fenti készüléket hozta egy ismerősöm ma. ( LB 31/ LB36 chassis, LGP42-13PL1 táp ) Mivel holnap elutazunk próbáltam gyorsan túllendülni rajta, de a fenti jelenségen kívül nem találtam még más hibát. A LED megható fesz. 100 és 125V között lassan ingadozik (157,5V helyett). Az kondik jónak látszanak (mérve is)a táp többi része kifogástalan. Szervízkönyvet találtam róla de abban pont a tápról nincs bővebb leírás. Van valakinek ezzel a készülékkel már ilyen tapasztalata? Esetleg a tápról bővebb leírása? Csatolok néhány képet a könnyebb beazonosításhoz. Minden segítséget előre is köszönök. Üdv. Tibor
Sony KDL40R450 Háttérvilágítás hiba (Megoldva)
Sziasztok! Leírom, hátha jól jön valakinek. A készülék zöldet villogtatva indul.SONY logóval bejelentkezik és lekapcsol,ezt 3X ismétli,majd átvált pirosra 6-os hibakódot villog.Ezt inverter hibának írja a szerviz doc.A háttérben volt zárlatos egy led. Cserélve minden pilács világít, de kb. fél perc után lekapcsol és 5-ös hibakódot villog. Pedig csak a kijelző hiányzott neki.Anélkül nem működik.Ebben nincs külön T-con. Ez a két led csík van benne 5-5 db: https://www.sahy.cz/SAMSUNG-2013SONY40A-3228-05-REV1-0-130927-d3150.htm https://www.sahy.cz/SAMSUNG-2013SONY40B-3228-05-REV1-0-130927-d3149.htm Üdv,kovi
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce