Kedves nálam Tapasztaltabbak!
Sony TA-AX205 erősítő van nálam. Rengeteg kontakthibát már elhárítottam benne, végre eljutottam odáig, hogy szól.
De, aránylag alacsony hangerőnél is, főleg, amikor mély kiemelést rátolom, lekapcsolja a hangszórók reléjét. Fejhallgatóval is.
A végerősítőig nagyon primitív, de utána meg jól el van bonyolítva. A hangszóró védelem nem csak a DC-t figyeli, hanem a kimeneti teljesítményt is, és akkor is lekapcsolhatja, amikor túl akarnánk hajtani.
Sajnos nem találtam hozzá kapcsolási rajzot, csak hasonlót. A TA-AX250 végerősítője ugyan ez, csak ott IC a logikai áramkör a védelemnél. De ebben nincs IC, csak rengeteg ellenállás, kondenzátor meg dióda. Kapcsolási rajz nélkül nem látom át.
A DC-t néztem, de teljesen 0-án van. Mondjuk elég nagy a műszerem tehetetlensége, mikor lekapcsol a relé, egy pillanatra a 0-ból néhány milivoltra ugrik.
A hang nem torz, teljes mélykiemelésnél sem. Egyszerűen nem értem.
Hogyan tudnám megállapítani, hogy az STK hibás-e, vagy a védelem lett túl érzékeny?
Ha van valakinek tapasztalata ezzel a típussal, vagy van kapcsolási rajza hozzá, erősen megköszönném...
Gábor
Megoldás: Köszönöm a tanácsokat! Valóban, a védelmi áramkör elektrolit kondenzátorainak cseréje megoldotta a problémát. Leginkább a C412- es pozícióban lévő 100u/6.3V kondenzátor volt kikészülve. Lényegében robbanás határon volt gumidugó irányban. Csak az tartotta vissza ettől, hogy a táp szűrő kondenzátorok ragasztójából neki is jutott, és a panelon tartotta...
Üdvözlök mindenkit!
Javításra kaptam egy Akai AA-1020 erősítőt. Új gazdája van, aki nemigen használta, és nem tud semmit az előéletéről. Zárlatos volt az egyik végtranzisztor, a biztosítékon még a patkolás is elolvadt. Ezeket rendbe téve az erősítő megszólalt, van hangerő, nem torzít.
Viszont minden bekapcsoláskor egy másodpercre, lecsengő jelleggel, jó nagy amplitúdóval meglibegteti a hangszórókat, illetve már közepes hangerőn, a mély poti középállásánál meg-meglibbennek a hangszórók, majd a hangerőt vagy a basszus emelve ez a jelenség átmegy egy két-három hertzes folyamatos, teljes amplitúdós gerjedésbe, melyre ráül a zene. Ez már a tápot is rendesen leszívja.
Kezdetnek kicseréltem a gyengécskének tűnő táp puffert, ez nem javított számottevőn a helyzeten, majd az egyik végfokon megpróbáltam csökkenteni a visszacsatolást R19 és R20 értékének megduplázásával. A gerjedés megmaradt, viszont a megpiszkált oldalon nagyjából megduplázódott a frekvenciája.

A service manual:
http://elektrotanya.com/?q=showresult&what=akai%201020&kategoria=&kat2=schematics
Sajnos a továbbiakban tanácstalan vagyok, mert még nem volt szerencsém ilyen jelenséghez. Előre is köszönök minden ötletet, gondolatot!
Üdv!
Ismét megpróbálom, hátha... Sajnos betörték (kijelző, minden más OK), ha lenne valakinek bontott ilyen készüléke, vevő lennék a plexijére, vagy a komplett előlapra: http://www.kephost.com/view3.php?filename=56lgkrzav1uuxvx7gxz2.jpg
HCD-RG55S (MHC-RG55S)
THX.
Hello,
Sony TA-F317R erősítőben a végfok tranzisztorok és a meghajtó IC megadták magukat. IC szállítás alatt, viszont tranzisztorokat elfogadható áron nem tudtam beszerezni, így a helyettesítés maradt.
Eredetileg 2SC3853 (NPN) és 2SA1489 (PNP) komplementer párok vannak benne. Itthon a 2SC2581 és 2SA1106 párost találtam, ami nagyobb áramot bír és elég hasonlóak a paramétereik és szintén komplementer párok.
A neten BD245 és 246 helyettesítést ajánlanak, de ezek paraméterei eléggé eltérnek az eredetitől.
Kérdésem, a fenti 2SC2581 és 2SA1106 páros megfelelne-e v. simán használjak BD 245-246-ot, nem okozna gondot és nem kell a munkaponton állítani? Szükséges-e a másik (jó) végfokban is cserélni a tranzisztorokat (hogy szimmetrikus maradjon)?
Köszönöm.
Üdv
DR