Sziasztok!
Egy SONY TA-F590ES MOSFETES erősítőt szeretnék javítani. A Bal csatornában található végfok mostfetek mentek tönkre, illetve a körülötte lévő egyik tranzisztor is meghibásodott.. (2SC2275)
A passzív elemeket kiszedtem és mértem, nos szinte az összes biztosíték ellenállás
értéken alul volt, ugyan ez a helyzet a működő "jobb" csatornában is. Ezeket
pótoltam, cseréltem mindkét csatornában, valamint a 0,22R/2W párosokat,
2SC2275, 2SA985, illetve a
2SC3423 tranzisztorokat szintén, gyakorlatilag majdnem mindent. A jó csatornán beállítottam az RT301-el a -1,3V-ot, ez a fele szépen működik. A Bal csatornához sehol nem találok már EREDETI TOSHIBA MOSFETET, amit lehetne venni, arról még a kereskedő is lebeszét. HQ elektronika oldalon van egy helyettesítő típus ECW20P/N20, próbáltam, de nem vált be sajnos, nyilván figyelve a D-S fordított lábkiosztásra.
Kérdésem, lehetne, érdemes e próbálkozni az
IRFP9240/240 párossal?
Ha igen, mit szükséges átalakítani az eredeti áramökörön?
Találtam egy kapcsolást, (illetve megvásárolható kompletten is: https://www.ebay.com/itm/134499257800) az
IRFP9240/240 párossal ebben láthatók az értékek és az áramkör. Csatoltam a SONY végfok rajzát is (a teljes rajz fent van az oldalon)
A SONY tápfesz +/- 50V
Átalakítható e az eredeti áramkör némi módosítással, megfelelő alkatrész értékek módosításával, ha igen, mi maradhat, mi nem?
Szeretném megmenteni ezt az erősítőt, kb 30 éve használom.
Köszönöm, Üdv, Zoli
Kedves Fórumtagok,
Szeretnék emlékeztetni mindenkit, hogy a fórumunk célja a konstruktív és tiszteletteljes párbeszéd. Kérjük, tartózkodjatok a személyeskedéstől és az erkölcstelen beszédtől. Az ilyen hozzászólásoknak nincs helye sem ebben sem a többi topikban. Ezek a bejegyzések most törlésre kerültek. Köszönöm a megértést és az együttműködést.
Üdvözlettel, poczkodi77
Tisztelt Szakik!
A hibajelenség hogy üzem közben mélyhangú gerjedés hallható bemenő jeltől függetlenül! Ami kb 1 másodpercenként hallható (beep-beep ritmusú) és olyan mély frekin ami akkor hallható amikor ujjal hozzáérünk a bemenethez.
A készülék TDA2005 végfokkal szerelt ami 20W-os(méghogy 120W :)) és ez duplán(sztereó) mindkét végfokból hallható, ha állítom a bemeneti mély hangszínszabályzást akkor arra reagál-erősödik ill gyengül a búgás.
Tranyók rendben.
Kondikat még nem néztem, előéletről még érdeklődnöm kell, csak a tulaj "hibbant", már a kérdést se érti.
Esetleg kapásból végfok IC csere?
Köszönettel D Attila
Van egy Sony dtc 670 típusú dat magnó javítva volt a táp 25 v-ös ágában kimenet egy 4.7 ohm os ellenállás cserélve lett de nem volt 5 százalékos tűrésű így a tápfesz 25.8 volt lett.A kijelző működik csak szellemképes látható és ahogy a kijelző fényerejét csökkentem egyre jobban.Az ellenállás lehet a baj vagy más tudtok segíteni?
Kedves Tanya Lakók!
Szeretném megosztani egy sikeres javítás tapasztalatait.
Előzmény: https://elektrotanya.com/content/sony-mds-je530-nem-mindent-jatszik-le-mds-jb980-nem-lehet-bekapcsolni
Történet leegyszerűsítve: A készülékben szíjcsere kísérlete történt, mely után nem lehetett bekapcsolni többet. A készülék standby-ba kerül áram alá helyezés után, és itt vége, nem reagál semmire.
Próbáltam megtalálni, hogy a vezérlés egyáltalán működik-e. Az ellenőrizhető paraméterek (órajel, adatvonal, tápfeszültségek) mind rendben voltak. Kivéve, hogy a processzor bekapcsolja a fő tápot, annak ellenére, hogy kifelé standby-ban van továbbra is. A vizsgálat azt mutatta, hogy a processzor adja ki a táp bekapcsolására a parancsot, miközben mindent sötéten tart, kivéve a standby LED-t.
Találtam egy külföldi fórumot, ahol ugyanilyen jelenséggel küzdenek többen is, hasonlóan szíjcsere után: http://forums.sonyinsider.com/topic/30186-sony-mds-jb980-stuck-on-standby-mode/
Átböngészve arra jutottam, hogy vagy tönkre megy a meghajtóban lévő elektronika sztatikus kisülés következtében, vagy szalagkábel hiba lép fel. Ha ilyenkor nem tud kommunikálni a processzor a meghajtóban lévő DSP-vel, zavart működés lép fel.
A meghajtót rendbe tettem mechanikailag, beállítottam a szétállítódott betöltő mechanizmust.
A szalagkábelek viszont tönkre mentek. Amúgy is eléggé oxidosnak tűnt néhány szegmens, de sajnos az előző műveletek során jó pár fel is szakadt, visszahajlott.
Próbára kialakítottam bontott FFC kábelekből a szükséges szegmensszámú összeköttetést, és szerencsére a készülék tökéletes működést mutatott. A képeken ez az állapot látszik.
Következtetés: Okulva a külföldi fórumban lévő leírásokból és a saját tapasztalataimból, az FFC kábel nagyon sérülékeny ebben a sorozatban, és a meghajtó áramkörei is nagyon sérülékenyek. Valamint, a processzor és a DSP kapcsolatában beállt bármilyen zavar, sokszor értelmezhetetlen működést/hibaüzenetet okoz. Ezért tanácsos a szíjcserét elektromos megbontás nélkül elvégezni.
Ez leginkább úgy tehető meg, hogy a készülék előlapját kell lebontani, és így a betöltő mechanizmus már lebillenthető a meghajtóról, a szíj hozzáférhetővé válik. Ajánlott még az áramból való kihúzás után várni egy órát, és úgy megbontani a belső szalagkábeleket a meghajtó és a fő panel között, ESD védelemmel felszerelkezve.
Normál esetben, áram alá helyezéskor 2db relé kattanás hallatszik rövid időn belül. Egyszer bekapcsolja a fő tápot, majd hibamentes inicializálást követően kikapcsolja (2. kattanás).
Ha csak egy bekapcsolási kattanás van, akkor a processzor és a meghajtó nem kommunikál egymással. Jó esetben FFC kábel cseréjével megoldódik, de előfordulhat a meghajtó paneljának cseréje is.
2 db szalagkábel: 1: 1mm-es raszter, 20 cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 27 szegmens; 2: 1mm-es raszter, 7cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 23 szegmens
Remélem sikerült ezzel a leírással segíteni másnak is.
Gábor