Üdv. szakik!
Mint a cím is mutatja, Ganzuniv-1 javításával, pontosabban hiba keresésével küzdök. A hiba a kövevetkező: DC 30A, 6A, 1,2 és 0,3A állásban nem mér. A kapcsokon (és a söntökön) az áram átfolyik, de nem mutat semmit. És itt akadtam el, mert a rajzon nem tudtam kibogozni, hogy a fenti állásokban a VA+ bemenetről, (pontosabban a söntök pozitívjáról) hogy jut el a jel az alapműszer pozitvjára. AC-ben egyértelmű a rajzon. A neg. ág rendben. Szakadást, kh.-t nem találtam, és a paneleken a vezetékezés a rajz szerinti. Ezt ellenőrizni nem volt egyszerű az emeletek közötti átkötések dzsugele miatt. Mit nézhettem el?
Segítő ötleteket köszönettel fogadok!
Sikerült találnom egy viszonylag jól olvasható rajzot, mellékelem.
Sziasztok!
Most regisztráltam az oldalon, mert reméltem, hogy segítséget találok itt a fent említett szkóp javításában. Szóval a szkóp típusa HAMEG HM203-7. Nem régen vettem ebay-en. Sajnos az első bekapcsolás után már látszott, hogy beteg a műszer.
A jelenség nagyon összetett, de remélem érthetően le tudom írni. Az eltérítések megfelelően működnek, viszont a sugár által rajzolt hullámforma nem stabil. Az ábra szabálytalan időközökben felvillan, aztán eltűnik, hol elmosódik, hol viszonylag éles. A képernyő alsó-felső részén erős párna torzítás látszik, de a képernyő széle felé mozgatva az ábrát teljesen el is tűnik. Az intenzitás csökkentésével stabilabb lesz a megjelenítés, de ekkor sem tökéletes. Nagy intenzítás esetén viszont felerősödik a jelenség, ilyenkor gyakorlatilag nincs folyamatos kép. A fókusz működik, de általában nem lehet tökéletesen éles ábrát beállítani.
Kísérő jelenség, hogy a felvillanásokkor pattogás hallatszik a csőből, az árnyékolást levéve halvány, de sötétben jól látható szikrákat lehet látni, amelyek a belső grafit réteg nyakon lévő kezdeténél látszanak. Nem egy helyen keletkezik a szikrázás, hanem véletlenszerű helyeken villan fel az ív. Kis intenzitásnál, amikor viszonylag stabil a kép, a szikrázás nem tapasztaható, nagy intenzitásnál amikor a vibrálás gyakorlatilag folyamatos, a szikrázás is a vibrálásnak megfelelően megszaporodik.
Először megmértem az összes multiméterrel mérhető kis feszültséget és szkóppal is ellenőriztem, hogy nincs-e hullámosság. Minden feszültség rendben volt és semmi hullámosság nem volt tapasztalható. Az eltérítő feszültségek is teljesen rendben voltak. Az utóbbi 1-2 napban mértem a nagyfeszültségű részt is. Itt már volt mérhető eltérés. Kb. 100 V-al mértem kisebb értékeket, mint amit a gyári doksiban írtak. Ez az jelenti, hogy a kb. -1900V helyett csak -1800V körüli értéket mértem. Ez a különbség az összes nagyfeszültségnél megvolt, tehát a fókusz, intenzitás, katód feszültségek mind kisebbek voltak kb. 100V-al mint a gyárilag megadott érték. Mivel a nagyfesz táp is szabályozott, először ellenőriztem a szabályzó kört, de nem találtam semmi hibát, látszólag jól működik a szabályzás, de a feszkó mégis kisebb.
Arra gondoltam, hogy valami nagyon beterhel és a szabályzó nem tudja kompenzálni, viszont amikor a visszacsatolást megszüntettem, a feszültségek felmentek jócskán a gyári értékek felé.
A nagyfeszültségeket is megnéztem szkóppal, hogy azokon látszik-e valami hullámosság, vagy bármi rendellenes dolog, de minden szép síma egyenfeszültség volt.
Idáig jutottam és kifogytam az ötletekből. Felmerült az is, hogy maga a cső rossz, de nem tudom elképzelni, hogy a cső milyen hibája tudná az említett jelenségeket okozni?
Esetleg találkozott már valaki hasonló hibával? Hol keresgéljek tovább? A kapcsolási rajzokat innét töltöttem le, ha esetleg valaki szeretné tanulmányozni.
Előre is köszi a segítséget.
Van egy ilyen multiméterem amely dióda teszt állásban állandóan sípol,azaz zárlatot jelez.
Próbáltam megjavítani,de mikor szétszedtem az érintkező tárcsán levő kis érintkezők leestek,és nem tudom a helyes állapotát.
Ha esetleg ilyen műszere van,vagy valaki tudja a megoldást,az kérem segítsen.Egyébként a műszerem jól működött idáig.
Előre köszönöm!
magnum70
Jó napot kívánok !
Fent említett műszerhez keresek megvételre konektorokat (kiemelő gyártáshoz). Mellékelve a fényképen.
Előre is köszönöm Gyula.