Szép napot mindenkinek.
Van nálam egy Pioneer A80 erösitö a végfokpanelon van két tranzisztor ami meg van szakadva Q101 2SA985 Q102 2SC2275.Milyen DB.. tranzisztorral helyettesítem.Van egy jópár DB tipusu tranzisztorom.
Üdv András
Kedves Kollégák!
Leginkább egy rajz lenne jó ehhez a készülékhez.http://www.thomann.de/gb/the_box_ma120_mk_ii.htm
Két db TDA7294 van benne...az egyik a saját hangszóróját hajtja, a másik ki van vezetve egy külső passzív ládához.
A saját végfok ki volt durranva és vitt magával pár smd ellenállást... Ezeket érzés szerint pótoltam...(jelentéktelen helyen voltak)
Tudom, hogy ez a leggyakoribb vég IC, de én nem használtam (jobb szeretem a diszkrét végfokokat)...nézegettem a gyári rajzot...
Mindkét IC-re igaz, hogy a 9-es lábon 1V, a 10-esen 2V egyent mérek (stby és mute) szerintem ez kevés. A 2-es lábakon ott van a jel, de a kimeneteken semmi...
A sok kis sűrű smd között igen nehézkesen mérek, de szerintem a 9-est és 10-est fel kellene húzatnom tápra...
Jól gondolom??? Hány KOhmmal???
Ahogy néztem, van rajtuk egy-egy 10 mikrós elkó a test felé, egy-egy 6K körüli ellenállás és ezen egy visszirányú dióda...
Ha valamelyikőtök tudna szerezni egy pontos rajzot azt nagyon megköszönném!!!
stonhy
Sziasztok!
Sok-sok évvel ezelőtt egy csere ügylet keretében hozzájutottam egy leharcolt állapotú AK706a jelű keverő-előerősítőhöz. Az rögtön látszódott, hogy nem lesz belőle múzeumi darab, ezért a második életét basszusgitár előerősítőként képzeltem el neki -saját célra.
Ennek előerősítőnek a koncepciója azért érdekes, mert pont olyan a felépítése, mint egy "rendes" nagy csöves erősítőnek, csak ez éppen pici: trafós kimenet, ellenütemű vég stb.
Némileg átalakítottam a készüléket az eredetihez képest (azért itt szögezném le, hogy olyan változtatást nem végeztem rajta, amit ne lehetne bármikor visszacsinálni, pl nem fúrtam lyukakat a vázba, még csak át se festettem, és minden "leeső" eredeti alkatrészét félretettem):
- E1, E2, E3 csöveket eltávolítottam.
- Egy "nagy jelű" bemenet van, E4 pozícióban EF86-ot eltávolítottam és helyette egy fél 6N2P van bekötve (39k anód ellenállással). E5 helyére 6N2P-EV került (fűtés átalakítással a NYÁK-on).
- Az eredeti hangszínszabályzót egy általam már korábban is használt -amerikai- kapcsolásra cseréltem.
- Mivel az általános erősítés még így is túl nagy volt, ezért az összes katód hidegítő kondenzátort kivettem, R32-t kb. kétszeresre növeltem.
- Beépítettem egy IC-s fejhallgató erősítőt, ami sztereo vonal bemenettel is rendelkezik, ehhez hozzákeverhető a gitár felerősített jele.
Sokáig használtam így, de nem volt tökéletes, zajos és brummos is volt.
Elhatároztam, hogy a lehető legtöbbet szeretném ebből most kihozni.
A zajosság nagy részét az eredeti REMIX NRK szén tömb ellenállások fém rétegre cserélése lekaszálta.
A brummon a fejhallgató erősítő földelésének átvariálásával kis mértékben tudtam javítani, de úgy tűnik, hogy a legnagyobb rész a (többé-kevésbé) eredeti csöves kapcsolásból jön.
A táp puffer kondenzátorok még eredetiek (1967-ből), látszólag köszönik szépen jól vannak, mérve a hullámosság nem nagy az A ponton: max 1Vpp volt, de biztos, ami biztos alapon az eredeti kondenzátorral párhuzamosan kötöttem egy 220uF-os új kondenzátort is, szubjektíve egy picit javult a helyzet a fejhallgató kimeneten.
A brumm a tesztek alapján földelési problémára vezethető vissza, mert az anód feszültség AC részét lekapcsolva a brumm azonnal megszűnik, csak így nem lehet sokáig használni... :)
Ami még érdekes, hogy a zaj forrását próbáltam a csöves fokozatok szerint is szétválasztani:
- E4 eltávolítása nem befolyásolja a brummot.
- E5 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
- E6 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
E6 (ECC82) cső még eredeti(?) volt a készülékben, az anódon levő pici lyukakon benézve lehetett látni, hogy a rács körül (szép) kékes derengés van, gondoltam ideje kicserélni, ami valóban javított a brummon.
E4-E5 csöveket viszont én újként raktam bele és max pár 100 üzemóra lehetett bennük, a csere itt nem változtatott. De az kiderült, hogy a jelenlegi (javított) felállásban E4 és E6 brummot nem "termel", azt az E5 fokozat hozza be.
A gépben van földelési csillagpont, de a csövek pl NYÁK lemezen vannak, a legtöbb vezeték kábelkorbácsban van és viszonylag kevés színt használtak ezért a pontos földelési sémát nem könnyű visszafejteni.
Amit próbáltam még, hogy E5 katód ellenállásait nem a NYÁK föld pontjára kötöttem, hanem a csillag pontra, de ez inkább csak rontott a helyzeten.
Természetesen próbáltam a fűtést is labortápról (független, DC) helyettesíteni, de ez sem változtatott semmin érdemben.
Kezdek kifogyni az ötletekből, hogy mit érdemes (illetve hogyan) kipróbálni?
Minden segítő tanácsot szívesen fogadok.
Sziasztok! Az erősítő végfok rész működik, de a végfok panelre szerelt védelmi rész, ami a relét is vezérli nem működik, relé nem kapcsol be. Már ebben a részben több alkatrészt cseréltem, mert barkácsolták és mivel a "szerelő" nem tudta megjavítani, így kikötötte az egész relés részt. Rossz tranzisztorokat rakott bele, ellenállásokat, kondikat is cserélt, de feladta. Az általam megjavított védelem sok órás munka után jó lett, de pár nap után megint nem akar bekapcsolni. Valakinek van erről a részről kapcsolási rajza? A CPA1200B erősítőről van rajzom, de azon nincs rajta a védelem rész. Ez nem 1-2 alkatrészből álló elektronika, hanem a koppanásgátló meg a DC figyelő rész van egybe építve a végfok panelen. Mellékelem az erősítő belső fényképét a végfok panellel együtt. Ez azért fontos, mert van olyan végfok, ahol a panelen ennek a résznek az alkatrészei hiányoznak, a védelmet külön építették ki.