Tiszteletem!
Bárki hozzászólhat, csak azt kérem, ne ekézzen. Tisztában vagyok vele, hogy hiányos a tudásom, de szeretném megtanulni. Köszönöm!
Ez az erősítő egy templomban szolgálta a beszédhangosítást. Egy alkalommal teljesen eltűnt a bal oldal, illetve irdatlan recsegő/zúgó hang jött belőle, ha a csatlakozásokat felcserélgettük, hogy kiderüljön, a keverő-e a hibás, vagy az erősítő. A keverő és a kábel jó, mert egy másik erősítővel működik mindkét oldal. De ez most mellék zönge.
A próbálgatás során (még a helyén) kapcsolgatva/átmozgatva lett minden poti és kapcsoló, ami az erősítőn található. Sem a fejhallgató, sem a hangszóró kimenetre nem ment ki jel a bal oldalra. A VFD is csak az jobb oldalra jelzett ki.
Haza hoztam megjavítani. Első körben rámértem, van-e DC a kimeneten. Nem volt. Illetve a jobb oldalon 2mV körül, a balon pedig 10mV körül.
A szerviz manuál alapján elkezdtem mérni. a Z301-es pozíció számú 2x0,22ohm-os alkatrészen kell ellenőrizni a végfok nyugalmi áramát, ha jól értelmeztem. Kivártam a 10 perc bekapcsolást, és megnéztem. A jó (jobb) oldalon mindkettő mérési ponton ott volt a 20mV (az egyiken +, a másikon - előjellel).
A bal oldalon viszont a +23mV mellett a negatív táp oldali tesztponton + 2mV körüli érték van. Így a kimeneten nagyságrendileg +10-15mV mérhető.
Hangszórót még mindig nem kötöttem rá.
Megmértem a vég tranzisztorokat, a meghajtó tranzisztorokat, a környezetükben lévő passzív alkatrészeket, amiről azt gondoltam, hogy befolyással lehet erre az aszimmetriára a bal csatornánál.
Ezek után végig mértem a feszültség értékeket mindkét csatornánál a félvezetőkön a végfok körében, de minden érték tized pontosan kijön.
És akkor már rákötöttem fejhallgatót. Megdöbbenésemre mindkettő oldal egyformán szólt. Hangszórókkal szintén. Meghajtottam rendesen, de hiba nélkül szól, nem melegszik rendellenesen, rendben van.
Na most kissé értetlen vagyok...
Ez az aszimmetria okozhat-e elhallgatást, illetve a most jelen lévő állapot hibára utal-e vagy sem a végfok tekintetében?
Köszönöm!
Gábor
MEGOLDÁS:
Az elnémulást az alattomosan széthullott hangszóró kiválasztó kapcsoló okozta.
A nyugalmi áramot, rosszul értelmezett leírás miatt rosszul mértem. Jól mérve a nyugalmi áramok rendben vannak.
40 éves készülék, régi vágyam volt, most megvan. A jobb csatorna torzít. Ha a bemenetre színuszjelet adok, a jobb csatorna jelalakjának alja torzul. Az előrerősítő modul potijain állítva a jelalak felveszi a színuszt, de ha növelem a hangerőt , akkor ismét torzul a kimeneti színusz alsó hulláma. Ötleteket várok, és mindenképpen írom a végeredményt. A végfokot ellátó 2-2 db 10.000uF elkó mindenképpen cserélve lesz már úton vannak.
Hiba oka. A végfokhoz A,B,C,D,E pontokon csatlakozó “Power limiter” áramkörben zárlatos volt a 2SA777 pnp tranzisztor, és az egyik MA150 dióda. Emiatt ez a szabályzó áramkör fals jelet vitt a vegfok jelébe. átmeneti megoldásként, a tranzisztort BC327-tel, ( más éppen nem volt ) cseréltem, a dióda is cserlve lett. Hibátlanok a jelalakok.
Sziasztok, az lenne a kérdésem hogy van-e valakinek tapasztalata azzal hogy a Technics SE CA-1010 vagy 1080 vagy hasonló erősítőt önállóan használni a torony többi része, elsősorban az előerítő nélkül amelyből egy speciális szalagkábelen kapja a bemeneteket az erősítő. Ha valaki ismeri ennek a szalagkábelnek a kiosztását akkor meg lehet-e ezt "hekkelni" úgy hogy az előerősítőből jövő inputok helyett külső inputra csatlkoztatni a szalagkábel egyes vezetékeit. Köszönöm.
Tiszteletem a Tanyalakóknak!
Szeretnék segítséget kérni Fent nevezett erősítő javításához.
A jelenség: ha a pótméterrel növelni akarom a hangerőt, akkor a 1/3-d fölé érve elnémul, és csak ha kikapcsolom, a potit kicsit lejjebb állítom, és visszakapcsolás után jön vissza a hang.
Az 5. képen látható R803-as ellenállást én tettem bele, mert az elődje, enyhén szólva megpirult. Ez is melegszik nagyon.
Jó lenne valami rajz, hogy tudjak molyolni benne.
Minden segítséget előre is köszönök
Üdv Mekmuki