Sziasztok. Erossen szuksegem volna egy oszcilloszkopra, mar 2 erosito is van nalam, ami varja a muszert. A baj az, hogy igencsak szukos keret van e celra. Kineztem egy Tektronix 442 tipust, az elado szerint nincs eletjel benne, meg az elolapon levo "power" led sem vilagit. Erdemes lenne ezt megvennem?
Kedves Fórúmozók.
Egy tektronix 485 tip. oszcilloszkóp javításához szeretnék segítséget kérni. A műszer kicsit viharvert állapotban került hozzám,pár gomb hiányzik.Belül érintetlennek látszik,nincs jele semilyen beavatkozásnak. Bekapcsolás- sem idővonal,sem fénypont finderrel.Először végigmértem a tápfeszültségeket,tizedre pontosak,annak ellenére,hogy több mint 40 éves készülék.Próbálgatás kapcsolgatás,majd az x-y állásban megjelent a fénypont,pontosabban egy kb. 5x5 mm-es négyszög.Mivel automata fókusz szabályozás van gondolom ennek egy
pontnak kellene lenni. Az A csatorna potival eltolható le-fel. A B csat-val számomra érthetetlen módon nem le-fel,hanem jobbra balra tolható.A horizontális pozició potméterre nem reagál.
A fénypont a többi kapcsoló állásnál eltünik.Egyenlőre eddig jutottam,előre is köszönöm a segítséget
A hibajelenség az, hogy ha bekapcsolom hallatszik, hogy a táp elindul, emelkedő frekvenciájú halk sípolás, majd megszűnik és újra kezdi. Előtte a B trigger potméternek (5kohm)csináltam egy tengelyt, mivel tőben el volt törve és ilyen kis potit nem kaptam. Előtte a szkóp 20 éve nem volt bekapcsolva.
Szétszedtem, a táprészben a fezsültségek nőnek, majd megszűnnek és ismét nőnek. A DS856 és DS858 glimmek felvillannak mielőtt a táp leállna. A tápben ránézésre minden ép.
Mivel nem akarom elrontani jobban, és nincs nagy gyakorlatom, ezért leírom, hogy mit csinálnék és kérek visszajelzés, hogy van e jobb megoldás a hiba behatárolására, illetve találkozott e valaki hasonló hibával. A glimmmeknek (mind a három) égnie kell egyáltalán, ez nem a táp megszaladását jelenti?
Leszedtem a 2235-ös rajzát, mivel szerintem a főpanelen a táp szerintem azonos.
Mivel el kezdene beindulni a táp ezért szerintem a primer oldalon nem lehet hiba. Vagy igen?
Leválasztom a +5, +8,6, +30, +100, -8,6 tápcsatlakozó átkötések megszakításával a terhelést a tápegységről.
Megnézem, hogy beindul-e így csak a nagyfeszültségi rész. Ezzel nem okozhatok valami problémát?
Ha nem akkor mit és hogyan tovább a nagyfesz részben?
Ha beindul megnézem a tápok értékét.
Ha a tápok nem jók megnézem, a jelenség alapján arra gondolok, hogy valami beterhel, és ezért az U930 áramkorlátozása életbe lép, szerintem 16 lábon nem lehetne több kb 0,2V-nál.
Ha leszabályozza az áram miatt, akkor a szekunder oldalon keresem mi terhelhet be, zárlatos dióda, kondi.
Na itt vége a tudományomnak.
Esetleg van valaki pesten vagy környékén akihez át tudok menni ezzel és segítene, ha nem járok eredménnyel?
Sziasztok.
Új vagyok a fórumon, szabályokat elolvastam, remélem mindent rendben csinálok :) Ha nem szóljatok nyugodtan.
Olcsó pénzért beszerezhetek, egy Tektronix 453 régi 2 csatornás 50Mhz oszcilloszkópot. A gond az, ahogyan a címben is említettem a katódsugár ( remélem ez a helyes megnevezése ) megjelenik egy pillanatra majd egy 2 másodperc után eltűnik. Amit megfigyeltem, hogy a katódsugárnak a képcsövön maradása az függ az Intensity beállítástól.
Tehát, hogy ha az Intensity potit letekerem minimumra, akkor a katódsugár bekapcsolás után megjelenik egy 0.5 másodpercre, de amikor a potit feltekerem a maximumra, akkor a bekapcsolás után képernyőn marad kb. 1,5 vagy talán 2 másodpercig is és megint eltűnik.
Tehát ez mindig bekapcsolás után történik, ha bekapcsolva hagyom a készüléket akkor többet nem jelenik meg. Ki kell kapcsolnom és megint vissza, hogy megjelenjen egy időre.
Remélem érthető voltam. Ha esetleg kell akár videót is feltölthetek a jelenségről :)
Az érdekelne, orvosolható e a gond, mert ha igen akkor megvenném a készüléket és ha igen akkor hol kezdjem a keresést :) Nem vagyok gagyi az elektronikához mivel mérnöknek készülök, de szkópot még nem javítottam.
Aleksz