A közelmúltban 'vateráztam' egy -hibásként árult- Grundig V4200 erősítőt. A leírás szerint be lehetett kapcsolni, a LED-ek világítottak rajta, de hangfalakat nem kötött rá az eladó, így konkrétan a végfok része 'zsákbamacska'. Egy kis izgalom után (a licit győztes nem én lettem, de mivel no1, csak 'feltolta' az árat, de a termékért nem jelentkezett, 2. lehetőségként az enyém lett) kézhez kaptam, a hibajelenség adott: az egyik végfok kimenetén ~ 0V helyett 24V nyugalmi helyzetben...Hát erre nem kéne hangfalat csatlakoztatni! Persze, a rossz végfok biztosítékai kiszedve, az előlapi dolgok meg még biztosíték előttről megtáplálva, ezért világított rajta minden, mint ha jó lenne! :) Később jól is jött ez a gyári megoldás, mert a végfokot leválaszthattam -további kellemetlenségek elkerülése végett :)- amíg az elő fokozatban kerestem a hiba okozóját.
Hamar kiméregettem -mivel a másik csatornát jónak találtam, azzal összehasonlítva- a gyári rajzon megadott feszültségértékek alapján, hogy már az elő fokozatnál sem stimmelnek a feszültségértékek és valószínűleg az húzza el a végfok munkapontját is. T15 kivesz és kimér -ami, így utólag kiderült, hogy 'megvezetett'- elsőre jónak tűnt, hát így visszaraktam. Többi tranyót (T9-T12) is kivesz, kimér, de ezek is jónak mutatkoztak. Akkor itt valami árulás van! T15-t újra kivettem és lám-lám kicsit jobban odafigyeltem a mérésnél, hát csak nem 'százas' a tranyó, CE között kOhm-os ellenállás. Új tranyó befigyel a helyére és láss csodát minden feszültségérték szinte a gyárival megegyező! Próbahangszórók fel, bemenetre jel és már szól is tökéletesen mind a két oldala!
Kérdésem csak annyi lenne, hogy van két kis BC556B tranyó (T14-T15) az elő fokozatban, amik eléggé melegednek, lehet emiatt is 'szállnak' el? Most ez mennyire lehet 'gyári', valaki találkozott már ilyen erősítővel és ott is ue. volt? Mivel úgy láttam az előerősítő résznek, a fólia oldalán, hogy már volt javítva ezen része...Talán többször is. Én most átmeneti (vagy végleges :)) megoldásként 1-1 kis hűtőzászlóval láttam el a tranyókat, talán így tovább bírják.
Képek és kísérő szöveg:
V4200
Szép napot Tisztelt Kollégák! Egy RCF gyártmányú, ART708-A típusú (Digipro600) aktív láda erősítőjében lévő SMD IC-ről nem találok semmiféle dokumentációt, leírást. Ami az IC-n szerepel: AEB DPI 829P. Esetleg tudna valaki segíteni ennek az alkatrésznek a beazonosításában? Üdv: István
szevasztok,
a címben említett vokál processzort a túlfeszűltség által okozott hiba a 3V3 stepdown konverter IC teljes elégése tette jégre. a WANTED-be tettem, hogy a kapcsolási rajzát keresem. ha valakinek megvan, örülnék ha megosztaná velem, mert még sejtelmem se nincsen melyik IC-ről van szó, az SMD IC-n semmi olvasható nem maradt, a haverom meg liheg a nyakamba, mert kell neki a fellépésekre. előre is köszönöm.
üdvözletem
Adott egy audió erősítő, amiben az 5V-ról üzemelő procin nem oszcillál az órajelet adó kerámia rezonátor (Murata 20Mhz-es). Az XOUT stabilan 0V-on van, az XIN pedig stabilan 5V-on. Ezen kívül a procin a bekapcsológombot érzékelő bemeneti jel, ami a bekapcsológomb kikapcsolt állapotában 0V kéne legyen, 3,42V.
Proci tápja és föld között kb. 3kohm ellenállás mérhető, a multiméter mindkét polaritásában, ami nem tűnik normálisnak furcsa.
Arra következtetek, hogy rossz a proci. Okozhat-e más ilyen hibát, pl. tönkrehet egy kerámia rezonátor?
Megérné-e rendelnem új rezontátort a Mousertől, illetve valakinek valami egyéb ötlete?
Az erősítő előélete ismeretlen, fedlapot rögzítő csavarok nem mind eredetiek, tehát lehet, hogy korábban belekontárkodtak, bár ennek szembetűnő nyoma nem látszik.
üdv, István