Sziasztok!
Van nekem egy 1995-ben vásárolt Yamaha PSR-510 amatőr (tehát nem profi zenészek használják) szintetizátorom aminek a fejhallgató és az AUX kimenetének ugyanaz a csatlakozója.
Laikusként én azt szeretném megérteni, hogy ez hogyan lehetséges, mert amikor a fejhallgatót bedugom ebbe a csatlakozó aljzatba (amikor is a szinti hangszórói elnémulnak), attól kezdve a szinti hangerő szabályzó gombjával tudom a fejhallgató hangerejét is szabályozni.
Én idáig úgy tudtam, hogy az AUX kimenet jele egy stabil volt illetve mV tartományba esik, amit nem szoktak és nem is lehet változtatni azért, hogy a hozzá kötött erősítő bemenő elektronikáját véletlenül se tudja károsítani.
De ebben az esetben a hangerő szabályzó gomb pont ezt teszi.
(Nem feltételezem, hogy ennek a kimenő áramkörnek lenne egy spéci áramköre kizárólag arra a célra, hogy detektálja, hogy fejhallgató vagy erősítő van-e az aljzatba bedugva.)
Tehát, mit tanácsoltok nekem ez ügyben? Pl. hová állítsam a hangerő szabályzó lineáris potiját ha a szintit egy erősítőhöz akarom kötni?
Van nekem egy nagyon érzékeny Fluke 87-es DVOM voltmérőm, azzal tudnék a csatlakozón feszültséget mérni ha ez segítene, de engem leginkább egy olyan megoldás nyugtatna meg végleg ha egy hozzáértő szakember adna hozzá egy valódi AUX kimenetet néhány forrasztással a megfelelő helyen.
De várom a javaslataitokat. A szerviz manualt le lehet tölteni innen az elektrotanyáról, az utolsó oldalán láttam a legjobb ábrázolását ennek az áramkörnek.
Üdvözlet Mindenkinek!
Ez a leges legelső topikom.
Végső megoldásként fordulok hozzátok a problémámmal:
Sikerült hozzájutnom a fent nevezett magnóhoz, viszont amint levettem a hátlapját vált láthatóvá a nem kis gond! Két hangszóró rákötve a jobb végfok IC-re, a bal végfok IC-nek hűlt helye, és ami legrosszabb a környékén a panel szét égve. IC-m még lenne, de a felégett panellal sajnos nem tudok mit kezdeni. Varázsló nem vagyok.
Röviden: Nagy szükségem lenne a kapcsolási rajzára! Tudom hogy fizetősen lehet vásárolni a neten, de ilyet még nem csináltam. Ha esetleg valaki már vásárolt így, és ezt is meg tudná szerezni, annak kifizetem a költségét!
Köszönettel: Mátyás
Tiszteletem!
Hozzájutottam ehhez a nagyszerű készülékhez, most rakom rendbe.
A frekvenciamérőjét már sikeresen megjavítottam. Most azzal szembesültem, hogy nem tudom 108MHz-ig hangolni.
A forgókondenzátor végállásban van, és 107,0 MHz a vége.
Nem értek a rádiókhoz.
Szeretnék szakértő segítséget kérni, hogy melyik állító elemmel lehet a skála végét kiterjeszteni (ha lehet), anélkül, hogy szétbarmolnám az együtt futásokat, érzékenységet, vagy bármi mást, amit szét lehet. Egyébként a készülék ettől függetlenül kiválóan működik.
Ha nem lehet, csak komoly műszerezettséggel megoldani, akkor inkább nem nyúlok hozzá.
Amim van: analóg és digitális multiméter és PC szkóp 20MHz-ig (DSO2100).
Előre is köszönöm!
Gábor
Megoldás: 5277 kolléga személyesen állítja be műszerekkel. Köszönöm!
Frekvenciamérő javítását is leírom: Hiba: Csak FM módban a kijelzett érték össze-vissza váltakozik. Idönként stabil rövid időre, olyankor pontos. De volt olyan is, hogy csak egy alacsony értéket mutat a hangolástól függetlenül.
Megoldás: Az FM és AM rész külön 10-es előosztóval rendelkezik. Az FM egy orosz K5000 feliratú kerámia tokozású IC-vel van megoldva. Normál esetben 60 fok Celsius - on müködik. Csak akkor kap tápot, ha FM-re kapcsolunk. A freki mérő modul 6.8V-ágából egy diódán és ellenálláson keresztül kapja a ~4.8V tápot. A melegedés miatt elfáradnak a forrasztások, és több áramot vesz fel, mint amit a BD135 bír. Emiatt leesnek a tápok, és a modul 5V-os tápja 5V alá esik. Ekkor kezd el össze-vissza kijelezni. Amikor a K5000 sem kapja meg a minimálisan szükséges tápot, leáll a mérés, akkor jelez állandó alacsony értéket. Nálam a K5000 tápvonalának (dióda, ellenállás) megnövekedett átmeneti ellenállása okozott táphibát. Ezek átforrasztása után stabilan jó lett.
A zárt dobozka falaira furatokat készítettem, hogy áramolhasson a levegő a K5000 körül.
Sziasztok!
Segítség kellene az Orion SE1025 javításában, mert az internetet böngészve,- rajz után kutattam- olvastam a tuner típushibájáról, mégpedig, hogy egy idő után az FM frekvencia átvált 89,3-re . Nekem ugyanez a gondom. Több megoldást is írnak, éspedig: szedd szét a kijelzőből kijövő kábeleket, cseréd ki a szovjet gyártmányú osztót, ami beszerezhetetlen, vagy tegyél rá hűtőbordát és egy darabig lesz jó, alakítsd át az osztót ismert félvezetőre stb.
Szeretném elkerülni a felesleges munkát, gondoltam azt, hogy valaki megoldotta ezt és tudna segíteni .
Kösz hidy