Hellótok!
Van egy Siemens RG359 S8 típusú rádiós ébresztőórás kombi eszköz. Minden jól működik, kivéve az URH sáv. Hiába viszem végig a teljes skálán a keresőt, csak a fehér zaj hallatszik a hangszórókban. Középhullámon is jól üzemel. Az URH IC benne AN7205.
Nem találtam róla semmilyen kapcsolási rajzot. Van esetleg valakinek ötlete, hogy merre induljak?
Köszönettel:szuts
Sziasztok!
Évekkel ezelőtt hozzájutottam két darab címben említett végfokpanelhez, eredetileg a HEC45 stúdió monitorokban használták ezeket. Kapcsolástechnikája "modern", akár egész jó hangú erősítő lehet.
Amikor megkaptam ezeket a panelokat, akkor hibásak voltak, egyenként egy maroknyi alkatrészt cseréltem bennük, főként kimeneti fokozatban voltak elégett ellenállások, stb.
Évekig pihent a projekt de most megint előszedtem mert megépítettem hozzá a tápegységet (+/-47V és +/-35V is kell neki).
Az első tapasztalat az, hogy mindkét modul kb. egyformán gerjed.
Az egyszerűség kedvéért csatoltam a kapcsolási rajzot.
Amennyire meg lehet ítélni a bemeneti részen és a feszültségerősítő fokozatban az alkatrészek eredetiek.
A kapcsolás első ránézésre kétségtelenül bonyolultnak tűnik, de műszaki szempontból igen okosan kitalált áramkör.
Több dologgal is kísérleteztem eddig de nem sok sikerrel:
Alap helyzetben a gerjedés kb. 200kHz-en van néhány Vpp amplitúdóval.
- A kimeneti tranzisztorokat kivettem. Mivel a kimenő fokozat kompozit-darlington ezért a 2N3055 és BDX18 nélkül is működhet (terhelés nélkül), de a gerjedés nem változott.
- A kimeneti fokozatot tovább egyszerűsítettem: T15 és T17 (T16 és T18) között szétválasztottam a kimenetet T15-T16 lett az új "kimenet", R44-et ketté osztottam és a visszacsatolást a közepére kötöttem át. Így ugyan a gerjedés frekvenciája kb 100kHz-re csökkent, de ettől nem lettem sokkal boldogabb.
- Játszottam a tápfeszültségek hidegítésével (kondenzátorok cseréje + kondenzátorok hozzáadása) és a földelési séma változtatásával, eredmény nélkül.
- Ha az invertáló és a nem invertáló bemenetet összezárom a gerjedés megszűnik (ez mondjuk nem annyira meglepő).
Kissé tanácstalan vagyok hogyan tovább...
Lehetne játszani a visszacsatolás kompenzációs tagjával (kivenni), illetve a differenciál erősítő munkaellenállásának a kompenzációs tagjával is, de egyelőre azon az állásponton vagyok, hogy mivel ez egy gyári panel ezért feltehetően valaha működött, tehát nem a kapcsolás megváltoztatásának kellene a megoldásnak lennie.
Udv! Nos,a gondom-kicseréltem már pár optikát cd lejátszokban,de most 2x is ugyanabba a hibába botlottam:optikacsere után a lejátszok/egyik Philips,a másik AIWA/ a cd -t gond nélkul felismerik és le is játszák,de néha néha egy-egy pillanatra megakadnak-szoval kiesik a hang.Ez a jelenség nem rendszeresen történik,de nagyon zavaro,föleg zenehallgatás közben.Nagyon megköszönném,ha valaki segítene a hiba elhárításában. Udvözlettel-Stanley
Üdv Mindenkinek
Egy barátomtól került hozzám a gép AIWA deck R450 "pultos" néven volt ismeretes a "80-as években. Régóta nem használták ékszíj hibára gyanakodtam. Szétkapva nem tűnt túl rossznak a lapos szíj de azért kicseréltem. Ezután az produkálja, hogy egyrészt elindul az Előre vagy Hátra csévélés de ki is kapcsol azonnal. Ha folyamatosan nyomom a csévélés gombot szakaszosan, de teker. Másrészt a lejátszást elindítva megy egy darabig kb 4-5 mp.majd a lejátszási üzemmód kapcsoló függvényében kikapcsol, vagy fordítja a fejet a másik irányba és ott is kikapcsol.
Nekem úgy tűnik, hogy nem mechanika hiba lehet mert szépen indul, forog a fej minden irányba, csévél előre-hátra, működik a pause, sőt pause üzemben nem is áll le. Ebből gondolok arra, hogy úgy tűnik mintha valahol figyelné egy opto vagy valami a fordulatot, és ez miatt nem működik.
Rajzot nem találtam, hozzá meg egyenlőre nem is látok ilyen optot-t. Addig nem túrnám szét a mechanikát, hátha Valakinek volt már régről ilyen tapasztalata. Minden hozzászólást - esetleg rajzot szívesen fogadok.
Tamás