Üdv Mindenkinek!
A készülék leolvasási hibával került hozzám, mechanikusan mindent rendben csinált, de nem mozdította meg a lemezt, és NO DISC. Mivel a spindle és sled motorokat hibátlannak találtam, lézer hibát feltételezve rendeltem Kínából egy KSS-213C optikai lézer egységet. Az új egységet beszerelve ugyanazt a jelenséget produkálja a CD lejátszó. A sled és az optika működik, de a spindle motor nem kap vezérlést. Oszcilloszkóppal visszakövetve a vezérlés áramkörét, azt tapasztaltam, hogy a CD RF/SERVO PROCESSOR, már nem kap indító jelet a lézer fejtől, aminek ezután a CD DIGITAL SIGNAL PROCESSOR egységen át inditani kellene a spindle motort. A lézer egység megkapja a szükséges tápfeszültségeket. Összegezve, oda jutottam vissza, ahonnét elindultam:hibás a lézer egység. Kérdésem:van módszer a lézer fej vizsgálatára, amiből egyértelműen meg tudom állapítani a hibáját? Úgy tűnik, a kis kínai hibás alkatrészt küldött, pedig abszolút újnak látszott.
Kérem a CD szakértők véleményét, mit néztem el.
Megoldás: a hibát a leolvasó fejhez csatlakozó szalag vezeték okozta. Egyetlen vezeték szál vége sérült volt és a leolvasó fej egyik kimenetét nem továbbította a processor felé. Visszaellenőriztem a lecserélt olvasófejet, az valóban hibás.
Szép napot mindenkinek.
Kérdésem az lenne, hogy ennek az eredeti AM-50N06 FET-jeit cserélte-e már valaki RFP vagy FQP50N60-ra, és ha igen, milyen eredménnyel. Esetleg más ötlet a helyettesítésükre?
Válaszokat előre is köszönöm.
Dávid.
Sziasztok!
Egy Magnat VC-1 erősítő-DVD tápja meghibásodott. Eredetileg a 390uF 400V-os szűrő kondenzátora meghibásodott, megszakadt, mindössze néhány nF mérhető rajta. Csere után sem indult, a stby LED pirosról zöldre váltott bekapcsolás után, de ezen kívül semmi, vissza (ki) sem lehetett kapcsolni. Az UCC2808-D1 Ic cseréje után már annyi változás történt, hogy bekapcsolás után pár pillanattal újra kikapcsol. Az UCC-nek tápot adó 78R12 IC 12V leesik. Ha kikötöm az UCC táp-ellenállását, megmarad a 12V. Gyakorlatilag Az UCC körében levő összes alkatrészt leellenőriztem, beleértve a meghajtott FET-et is, de más hibát nem találtam. A gyanúm a trafóra terelődött. A primer két sorba kötött tekercsből áll, az egyik induktivitása 0,02mH, a másiké0,09mH. MIvel nem ismerem a készüléket, nem tudom eldönteni, hogy jók-e az értékek. Nem tudom, tudna-e valaki segíteni? Még annyit, hogy annak idején készítettem egy (sorkimenő)trafó vizsgálót egy VT TV sorvégfokozatából. Ezzel megtáplálva a trafót, kb. 40V-ig teljesen normálisan viselkedik, de 140-160V os impulzusokkal már zárlatot mutat. Ez azért lehet attól is, hogy nem bírja a TV sorvégfokozata, de (talán) attól is, hogy valahol átégett, zárlatos a Magnat trafója.
Ha valaki tudna segíteni (akár rajzzal is), megköszönném.
Köszönettel:
Attila
Kedves Tanya Lakók!
Szeretném megosztani egy sikeres javítás tapasztalatait.
Előzmény: https://elektrotanya.com/content/sony-mds-je530-nem-mindent-jatszik-le-mds-jb980-nem-lehet-bekapcsolni
Történet leegyszerűsítve: A készülékben szíjcsere kísérlete történt, mely után nem lehetett bekapcsolni többet. A készülék standby-ba kerül áram alá helyezés után, és itt vége, nem reagál semmire.
Próbáltam megtalálni, hogy a vezérlés egyáltalán működik-e. Az ellenőrizhető paraméterek (órajel, adatvonal, tápfeszültségek) mind rendben voltak. Kivéve, hogy a processzor bekapcsolja a fő tápot, annak ellenére, hogy kifelé standby-ban van továbbra is. A vizsgálat azt mutatta, hogy a processzor adja ki a táp bekapcsolására a parancsot, miközben mindent sötéten tart, kivéve a standby LED-t.
Találtam egy külföldi fórumot, ahol ugyanilyen jelenséggel küzdenek többen is, hasonlóan szíjcsere után: http://forums.sonyinsider.com/topic/30186-sony-mds-jb980-stuck-on-standby-mode/
Átböngészve arra jutottam, hogy vagy tönkre megy a meghajtóban lévő elektronika sztatikus kisülés következtében, vagy szalagkábel hiba lép fel. Ha ilyenkor nem tud kommunikálni a processzor a meghajtóban lévő DSP-vel, zavart működés lép fel.
A meghajtót rendbe tettem mechanikailag, beállítottam a szétállítódott betöltő mechanizmust.
A szalagkábelek viszont tönkre mentek. Amúgy is eléggé oxidosnak tűnt néhány szegmens, de sajnos az előző műveletek során jó pár fel is szakadt, visszahajlott.
Próbára kialakítottam bontott FFC kábelekből a szükséges szegmensszámú összeköttetést, és szerencsére a készülék tökéletes működést mutatott. A képeken ez az állapot látszik.
Következtetés: Okulva a külföldi fórumban lévő leírásokból és a saját tapasztalataimból, az FFC kábel nagyon sérülékeny ebben a sorozatban, és a meghajtó áramkörei is nagyon sérülékenyek. Valamint, a processzor és a DSP kapcsolatában beállt bármilyen zavar, sokszor értelmezhetetlen működést/hibaüzenetet okoz. Ezért tanácsos a szíjcserét elektromos megbontás nélkül elvégezni.
Ez leginkább úgy tehető meg, hogy a készülék előlapját kell lebontani, és így a betöltő mechanizmus már lebillenthető a meghajtóról, a szíj hozzáférhetővé válik. Ajánlott még az áramból való kihúzás után várni egy órát, és úgy megbontani a belső szalagkábeleket a meghajtó és a fő panel között, ESD védelemmel felszerelkezve.
Normál esetben, áram alá helyezéskor 2db relé kattanás hallatszik rövid időn belül. Egyszer bekapcsolja a fő tápot, majd hibamentes inicializálást követően kikapcsolja (2. kattanás).
Ha csak egy bekapcsolási kattanás van, akkor a processzor és a meghajtó nem kommunikál egymással. Jó esetben FFC kábel cseréjével megoldódik, de előfordulhat a meghajtó paneljának cseréje is.
2 db szalagkábel: 1: 1mm-es raszter, 20 cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 27 szegmens; 2: 1mm-es raszter, 7cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 23 szegmens
Remélem sikerült ezzel a leírással segíteni másnak is.
Gábor