Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

VIKING RM-275 RADIO SCH

AUDIO - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
790.5 KB
Page
2
Category
AUDIO
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar viking manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
VIKING RM-275 RADIO SCH service manual (1st page)
Preview of VIKING RM-275 RADIO SCH [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
VIKING RM-275 RADIO SCH service manual (2nd page)
Preview of VIKING RM-275 RADIO SCH [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    VIKING RM-275 RM275 RADIO RM 275
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant AUDIO forum topics:
uher végfok
Egy MA200SM UHER erőművet javítok (2x200W). A gond az, hogy többször cseréltek már benne végfok ic-t STK4050V mégis néhány nap után minden komolyabb meghajtás nélkül elszáll. Ez a végfokic +-90V-ot bír el és most +-82V-ot kap. Rajz szerint +-78V kéne legyen a táp, de a gépet 220V-ra méretezték. Most ugye 230V van és ez az emelkedés okozza a tápfesz ekkora emelkedését. Véleményetek szerint lehet ez a gond?
KÉRDÉS.
Volna egy nagy kérdésem. Van 1 Panasonic SA-AK200-as mini hifim. És olyat csinál hogy bekapcsolom szól kb:1percig és kikapcsol. És ilyet ír ki hogy F61 vagy FG1 a kettő közül valamelyik. Nem tudja valaki mi lehet a baja? Várom a válaszokat. Előre is köszi.
Denon PMA-425
Sziasztok! Ezzel az erősítővel az a problémám, hogy halkan szól, de nagyobb hangerőnél kikapcsol a relé és villog a piros led. A végfokot átmértem az rendben van, ezután átkötve a relét rendesen szól, akár teljes hangerőn is, de kikötve újra kikapcsol. Mi lehet a gond, a relét behúzó tranzisztor is jó?
SONY HCD-RXD7 mini hifi CD játszó és magnódeck gumi szíjak méretei, beszerzési lehetőségei
Sziasztok!

Több 10 évig elkerültem az ilyen mechanikus szerkezeteket, de most utolért a baráti körből.
Adott címbéli mini hifi, amely sok évi használatlanság miatt sem a CD játszó, sem a 2 kazettás deck nem működik.
Szétszedve mindkét mechanikánál csak megnyúlt, szakadt, több darabba szétesett gumiszíj maradványokat találtam.
Eddigi keresgélésem alapján sehol nem találtam adatokat, milyen szíjak kellenek bele.
Általában méretek alapján lehetne keresgetni, azt is kevés sikerrel.
Ebay-on árulnak 2 -5 db-os kiteket iszonyú árakon.
Kérdésem: tudja-e valaki a szíjak adatait, illetve hol lehetne beszerezni őket emberi áron.
Ideiglenesen próba "befőttes gumival" a CD játszó kifogástalanul működik.
A magnónál az ilyen próba már nem megy.
Előre is köszönet a segítségért.

Üdv: Sándor
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce