Kedves Kollégák !
Nagyon rítkán javítok (otthon) TV készüléket, és többnyire megúszom ellenálláscserével - pl. a videóvégfok kék csatornájának R326 ellenállása rejtélyes módon kb. félévente megnyúlik, megszakad. Most azonban olyan hibával állok szemben, amihez segítségre lenne szükségem. A hiba története: bekapcsolás után a kép csak néhány perces villódzás után (meglévő képtartalommal) állt be, utána minden oké volt. Egy ideje azonban félóráig sötét, majd előjön a villódzó kép és nem is marad abba. Világos, fehér képtartalomnál lassabb és erősebb a villódzás. (Van mindenféle sejtésem visszacsatolásról, sugáráramról, de nem ismerem a 90-es évek TV rendszertechnikáját.) Kikapcsolásnál nem tökéletes a képkioltás, a színes foltok középre jönnek, majd eltűnnek. De így már évek óta ment, és mivel nem tünt képcsőgyilkosnak, nem törődtem vele. Kicseréltem a TDA 3506-ot, semmi változás. Korábban kapott egy-két "rúgást", szikrát a sorkimenőről, ami körülötte van, de ezek abbamaradtak, a készülék sokáig még jól működött. Volna-e valakinek ötlete, hogyan induljak el, illetve hol lehetne szerezni irodalmat, amiből meg lehetne tanulni hozzá valamit (például szakképzési anyagot, talán azok a legpraktikusabbak, de bármi más is jó, angolul, vagy németül is. A rajzok megvannak, IC adatlapok szintén. Van szkópom is. A hang és a vezérlés működik. Köszönettel P.L.
Még annyit: a fényerő az, ami ingadozik, tehát nem képkihagyásról van szó. Ami érdekes: lassú a villogás, ha a horizontális eltérítés a legfelső sorból indul (ahogy kellene), és szaporább és kisebb intenzitású, amikor az első kb. 20-30 (?) sor egyszerűen kimarad, sortartalommal együtt, van egy felső sötét sáv, és alatta folytatódik a kép.
SZIASZTOK. A szeretném megkérdezni a hogyan lehet ennél a készüléknél beállitani azt , hogy bekapcsoláskor megfelelő hang, szin,fény legyen, most bekapcsoláskor tul hangosan.kevés fényerő,sok szinnel indul.
Üdv!
Van ez a tv de nincs kép tunnerrol.Hang az van.Av-n bejön a kép de fut vízszintesen és függőlegesen is,és nem bírom beállítani.Tda1950,tda1170,kondik,meg egy csomó minden cserélve.Tippeket kérnék ha lehet.Előre is köszi.
Blaslie
SZép jo napot kivánok mindenkinek.Egy régi készülék került hozzám,megjegyzem hogy kb fél éve nem volt használva, a készülékben nem volt piros szin.Az rgb dekoder tda3560 és tda3590 A,icékel ,jonak találtam .Az r g b végfoknál potmétereket kitakaritottam kontakt dezodorral ,tranzisztorokat át néztem ,jonak találtam ohm mérövel.Proba után ,potméterek pici álitása után a piros szin megjött.A készüllék müködött anélkül hogy szin ,mármint a piros.DE idönként az alap fehér szin átment erös sárgába és azzután egy ora mulva eltünt a piros szin is.Az interneten olvastam pe7058 transzisztorokat ki lehet cserélni erösebre mármint BF459 transzisztoral.ÉN azt nem találtam és kicseréltem BF259 re.TEGNAP otta apiros szin nem ment el de a sárgába most is idönként átmegy.És a kép két oldalt kidagagt ugy két centit.Még a panellen vanBC337 tr és BF787.A feszültségek a képcsöven a fokusz 660v,r g b kadokon 109v.Még anyit akarok közzölni E W KOREKCIOS HIBA VOLT elöbbször de uj transzisztorokkal megszünt.ÜDV LAJOS