Sziasztok!
A címben említett erősítő bemenetét túlfeszültség érte, aminek következtében a BD3841FS bemenet választó, a BD3815KS audió processzor, és a BD3812F 2 csatornás hangerő szabályozó (bővítő) IC-k meghibásodtak: túlterhelték a +/- 7V-os tápot, és a vezérlő adatbusz adat és órajel vonalát (DTBD, CKBD).
A hibás IC-k cseréje után a terhelések megszűntek, de a készülék továbbra sem működik, mert a BD IC-ket vezérlő adatbusz órajel és adat vonalára nem jön jel a U-COM processzorból. Minden jelforrás jele eljut a BD3841FS bemenetére, de kimenetein már nincs jel.
A CKBD (pin58) port állandóan fönt van +4,4V-on, a DTBD (pin59) pedig 0V szinten áll. Óra és/vagy adatjel egyiken sem látható.
Ezek szerint a túlfeszültség tönkretette az adatbuszon keresztül a U-COM (pin58, pin59) kimeneti portjait is!
A processzor ettől eltekintve működik, a kvarcoszcillátora megy. Semmiféle hibát nem jelez az öntesztnél. A készülék összes funkciója él, de bemeneti jeleket nem fogad. Hangerőt, hangszínt valóságban nem szabályoz, csak a kijelzőn mutatja a beállított értékeket. A tuner kimenetén van hangfreknenciás jel, de ezt is a BD ic-k kezelik, ezért a végfokra már nem jut belőle semmi (a rádió sem szól).
Mit lehet ilyenkor tenni? Processzort, vagy komplett panelt cserélni, de egyik sem beszerezhető, legalább is én nem találtam forrást.
A U-COM processzor típusa: M3062, de a Yamaha maszkkal ellátva.
Föliratai:
YAMAHA X3605 AO
M3062 VMGP-061FP
A panel (amin a processzor található) föliratai:
X4011-4
CMK I-P3X
A készülék szervizmanuálját letöltöttem.
Érdemi megoldási javaslatokat, processzort, vagy panelt kérek a hozzáértőktől!
A felesleges szószaporítástól kíméljetek!
Üdv:
Fülesmester
Szevasztok Kollégák!
Bótoltam a fentit, na nem gitározás céljára, ahhoz én kevés lennék, hanem vonal szintű MP3 hanganyag bejátszására alkalmanként egy kis közösségben.
Azért is tetszett meg, mert könnyen lehet hurcolni villany bringával is.
Kipróbáltam, működik is rendesen.
Nézzük már meg, hogy mi mohog benne, miután rajzot nem talált hozzá a gugli barátom, csak egy használati utasítást.
Hangszóró.
Nem centiztem le, ez van felírva rá:
F.S.T F20615 4ohm NOM: 15W MAX: 30W M 2X061
A használati utasítás szerint:
15Wr.m.s. (T.H.D. 10%) 20cm (4ohm)
Nézzük meg, hogy mekkora teljesítmény jön ki belőle.
Hátul az adat tábláján: 20 WATTS.
A használati utasítás szerint:
Power Consuption 20W.
Jó, ha a hangszóró 4 ohmos betettem a helyére egy 4 ohmos ellenállást, és azt néztem szkóppal.
A bemenetre 1KHz szinuszt adtam.
Növelve a kimenő jel nagyságát cirka 14Vpp körül kezdett látható torzítás lenni.
No, ha ezt visszaszámolom 4 ohmmal, az bizony mindössze 6.16W.
Megnéztem, hogy mi van benne.
3db IC-t találtam:
IC1, és IC2 C4558C
IC3 végfok, nem olvastam le, ehhez teljesen szét kellett volna szedni, de egy TO-220 tokozású 5 lábú IC.
Amiket sikerült beazonosítanom: Pin5: Vcc; Pin3: Vee; Pin4: Out.
Megnéztem a tápfeszültségeket.
+-16.7V terhelő ellenállás, és kimenő jel nélkül, szkóppal nézve jók.
A tápfeszültségek 2200uF 25V-tal szűrve oldalanként.
A hálózati trafó jó kicsike, nem centiztem le, mert ahhoz megint teljesen szét kellett volna szerelni az erősítőt.
Tudom, hogy kitaláltak ügyességeket, idéznék egy interneten talált mondatot:
"RMS, P.M.P.O., tényleges, zenei, szinuszos ilyen teljesítményekről hallottam eddig, és egyedül csak a PMPO-ról tudom hogy nagy 'csalás' - Peak momentary power output - pillanatnyi maximum teljesítmény."
Nekem az egészről az jön be, hogy láttam, hogy a piacon árultak kicsi rádiókat, amelyek a Szokolnál alig voltak nagyobb méretűek, és öles betűkkel rá volt biggyesztve, hogy 200W.
Elhiszem, hogy megetették a nagyérdeművel azt a zenei teljesítmény mizériát, de hogy egy 6W-os Yamaha erősítőre 20W-os táblát akasszanak fel, hát az egy kicsit nekem sok.
Mi a véleményetek?
Üdv.: Pista.
Sziasztok!
Van nekem egy 1995-ben vásárolt Yamaha PSR-510 amatőr (tehát nem profi zenészek használják) szintetizátorom aminek a fejhallgató és az AUX kimenetének ugyanaz a csatlakozója.
Laikusként én azt szeretném megérteni, hogy ez hogyan lehetséges, mert amikor a fejhallgatót bedugom ebbe a csatlakozó aljzatba (amikor is a szinti hangszórói elnémulnak), attól kezdve a szinti hangerő szabályzó gombjával tudom a fejhallgató hangerejét is szabályozni.
Én idáig úgy tudtam, hogy az AUX kimenet jele egy stabil volt illetve mV tartományba esik, amit nem szoktak és nem is lehet változtatni azért, hogy a hozzá kötött erősítő bemenő elektronikáját véletlenül se tudja károsítani.
De ebben az esetben a hangerő szabályzó gomb pont ezt teszi.
(Nem feltételezem, hogy ennek a kimenő áramkörnek lenne egy spéci áramköre kizárólag arra a célra, hogy detektálja, hogy fejhallgató vagy erősítő van-e az aljzatba bedugva.)
Tehát, mit tanácsoltok nekem ez ügyben? Pl. hová állítsam a hangerő szabályzó lineáris potiját ha a szintit egy erősítőhöz akarom kötni?
Van nekem egy nagyon érzékeny Fluke 87-es DVOM voltmérőm, azzal tudnék a csatlakozón feszültséget mérni ha ez segítene, de engem leginkább egy olyan megoldás nyugtatna meg végleg ha egy hozzáértő szakember adna hozzá egy valódi AUX kimenetet néhány forrasztással a megfelelő helyen.
De várom a javaslataitokat. A szerviz manualt le lehet tölteni innen az elektrotanyáról, az utolsó oldalán láttam a legjobb ábrázolását ennek az áramkörnek.
sziasztok
először is mindenkitől elnézést kérek, de "hót amatőr" vagyok- egyáltalán nem értek az elektromossághoz. Max, ha fizikálisan lehet csinálni valamit, azt meg próbálom megoldani - volt már, hogy sikerült.
A problémám a következő: van 1 Yamaha KX-670 kazettás deckem, amit hosszasabb ideje nem hallgattam, s miután elővettem, rájöttem, hogy egy 7 perces felvételt 7 perc 24 sec alatt játszik le. A sebesség nem ingadozik. Mivel a készülék összes lehetőségét kihasználva vettem fel annak idején nagy rakat CD-ét kazettára, ezért nagyon vacak lenne ha ezeket elveszteném. Ha vki nem ismerné a készüléket, - dupla szalagfeszítős, 3 fejes, 3 motoros (és egyik sem a kazetta ajtó nyitogatásáért felelős), szalag monitorozási lehetőséggel - (sztem HI-FI minőséggel, bár egész biztos, hogy vannak ennél jobb készülékek is). Úgyhogy megnyúlt a képem, amikor rájöttem a belassulásra. A környékünkön nem nagyon merném senkire rábízni, ha egyáltalán elvállalnák, hisz már felejtős technika.
Az lenne a kérdésem, van-e a sebesség állításnak valamilyen lehetősége, és az esetleg számomra, mint "hót amatőr" számára megoldható e? A kapcsolási rajzot letöltöttem, itt elérhető
http://tatai_tibor.extra.hu/nyomtat/yamaha_kx-670_[et].pdf
de nem sok értelme van számomra, mert nem értek hozzá. Látom, hogy bonyolult, ha kevés szereléssel elérhető vmi, amin állítani kell... Viszont, ha tisztítani kell, vagy esetleg egy csavar segítségével állítani, olyasmit csináltam már és még nem rontottam el készüléket. Úgyhogy, ha vki tud, megkérem segítsen, tanáccsal, - érdemes-e megpróbálni - mit is kellene csinálni, stb...
A válaszokat előre is köszönöm.