Sziasztok!
Évekkel ezelőtt hozzájutottam két darab címben említett végfokpanelhez, eredetileg a HEC45 stúdió monitorokban használták ezeket. Kapcsolástechnikája "modern", akár egész jó hangú erősítő lehet.
Amikor megkaptam ezeket a panelokat, akkor hibásak voltak, egyenként egy maroknyi alkatrészt cseréltem bennük, főként kimeneti fokozatban voltak elégett ellenállások, stb.
Évekig pihent a projekt de most megint előszedtem mert megépítettem hozzá a tápegységet (+/-47V és +/-35V is kell neki).
Az első tapasztalat az, hogy mindkét modul kb. egyformán gerjed.
Az egyszerűség kedvéért csatoltam a kapcsolási rajzot.
Amennyire meg lehet ítélni a bemeneti részen és a feszültségerősítő fokozatban az alkatrészek eredetiek.
A kapcsolás első ránézésre kétségtelenül bonyolultnak tűnik, de műszaki szempontból igen okosan kitalált áramkör.
Több dologgal is kísérleteztem eddig de nem sok sikerrel:
Alap helyzetben a gerjedés kb. 200kHz-en van néhány Vpp amplitúdóval.
- A kimeneti tranzisztorokat kivettem. Mivel a kimenő fokozat kompozit-darlington ezért a 2N3055 és BDX18 nélkül is működhet (terhelés nélkül), de a gerjedés nem változott.
- A kimeneti fokozatot tovább egyszerűsítettem: T15 és T17 (T16 és T18) között szétválasztottam a kimenetet T15-T16 lett az új "kimenet", R44-et ketté osztottam és a visszacsatolást a közepére kötöttem át. Így ugyan a gerjedés frekvenciája kb 100kHz-re csökkent, de ettől nem lettem sokkal boldogabb.
- Játszottam a tápfeszültségek hidegítésével (kondenzátorok cseréje + kondenzátorok hozzáadása) és a földelési séma változtatásával, eredmény nélkül.
- Ha az invertáló és a nem invertáló bemenetet összezárom a gerjedés megszűnik (ez mondjuk nem annyira meglepő).
Kissé tanácstalan vagyok hogyan tovább...
Lehetne játszani a visszacsatolás kompenzációs tagjával (kivenni), illetve a differenciál erősítő munkaellenállásának a kompenzációs tagjával is, de egyelőre azon az állásponton vagyok, hogy mivel ez egy gyári panel ezért feltehetően valaha működött, tehát nem a kapcsolás megváltoztatásának kellene a megoldásnak lennie.
Sziasztok!
A fent nevezett erősítő javításában szeretnék segítséget kérni. Az gép működik, munkapontok beállítva, stb, annyi a gond, hogy feltekert hangerőnél eléggé búg. Ha letekerem akkor teljesen megszűnik. Próbáltam hangerő poti helyett 100k rácslevzetőt betenni és arra adni bemenetet, ugyanazt produkálja mint feltekert hangerővel.
Próbáltam kondit is tenni a bemenetre de nincs semmi hatása.
(A szimmetrizáló trafó nincs bekötve, mellékletbe csatolom, hogy oldottam meg az asszimetrikus bemenetet)
Ekkor, hogy leszakaszoljam, az első ecc83 második csőfele után levő 100nF os kicsatolókondit lekötöttem és teljesen megszűnt a bugás. A kérdésem tehát, hogy az első cső környékén mi okozhatja ezt a zajt, ami rövidre zárt bemenetnél szűnik csak meg?
Csatolom az erősítő kapcsolási rajzát is.
Segítségeket előre is köszönöm!
Tisztelt kollégák.
A címbeli keverő EME 593 típusú csatornáiból négynek a LINE bemenete nem működik, a mikrofon bemenetek viszont jók, és rajzot nem tudtam szerezni.
Van még benne ECK 593, EKE 593, és THE 594 modul. Valaki esetleg tud segíteni? Főként rajz lenne jó.
Kösz: Varga Béla
Sziasztok,
A készülékben van tápegység, két végfok és egy előerősítő kártya. A hibajelenség : éppen hogy hallható pattogás a hangszóróból majd idővel (ahogy melegszik) kissé hangosabbá válik. Utóbbi relatív megfigyelés azaz én és egy kolléga is úgy halljuk minta melegedés után kicsit hangosabban pattogna... Az előerősítő kártya kivétele után megszűnik. Illetve nagyon halványan hallható csak nagyon közelről a hangszóróból hallgatva.
Sok dolgot kipróbáltam már de nem volt még közte a nyerő...
A tápfeszültséget vizsgálva a pufferen a következő jelalak figyelhető meg.
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=484bugo.jpg
Látható hogy a felfutó él után egy meredek „tüske” van a búgófeszültségre szuperponálódva. A kimeneteken és a bemeneteken is jelen van egy (ez) a tüske persze kis amplitúdóval. Ami fázisban van a búgófeszültségen lévő zavarjellel. A pattogásokat biztosan a búgófeszültségre keveredett impulzus okozza. Mégpedig úgy hogy az előerősítő kártya egyszerűen „beleerősíti” a jelbe mivel annak a Zener diódával stabilizált +/- 15 V os tápfeszültségén is ott ez a zavarjel. Az előerősítő kártya kivételével megszűnik a pattogás.
A készülékben van egy relé ami a főkapcsoló lekapcsolása után leválasztja a hangszórókat az erősítőről kb. 2 másodperces késleltetéssel. Ezalatt az idő alatt hallatszik, hogy a transzformátor lekapcsolása után megszűnik a pattogás. A pufferekben még bírják utána is nem sülnek ki azonnal.
Mivel régi készülékről van szó amit 220 V os hálózatra méreteztek ezért kipróbáltam szabályozható toroiddal 220V ról megtáplálni hátha esetleg a trafót zavarja a magasabb hálózati feszültség de nem nyert. A trafó meg van benne gerjesztve tisztességesen az látszik a szekunder oldali feszültségből. De holnap megnézem még egyszer a biztonság kedvéért...
Azt szeretném kérdezni hogy találkozott-e már valaki hasonló problémával?
Köszönöm a válaszokat, tippeket.
Üdv
M