Sziasztok!
A fent nevezett erősítő javításában szeretnék segítséget kérni. Az gép működik, munkapontok beállítva, stb, annyi a gond, hogy feltekert hangerőnél eléggé búg. Ha letekerem akkor teljesen megszűnik. Próbáltam hangerő poti helyett 100k rácslevzetőt betenni és arra adni bemenetet, ugyanazt produkálja mint feltekert hangerővel.
Próbáltam kondit is tenni a bemenetre de nincs semmi hatása.
(A szimmetrizáló trafó nincs bekötve, mellékletbe csatolom, hogy oldottam meg az asszimetrikus bemenetet)
Ekkor, hogy leszakaszoljam, az első ecc83 második csőfele után levő 100nF os kicsatolókondit lekötöttem és teljesen megszűnt a bugás. A kérdésem tehát, hogy az első cső környékén mi okozhatja ezt a zajt, ami rövidre zárt bemenetnél szűnik csak meg?
Csatolom az erősítő kapcsolási rajzát is.
Segítségeket előre is köszönöm!
Kedves Fórumtagok!
Az gimnáziumban, ahol tanulok az iskolarádió stúdiójában az intézményerősítő tönkrement. Iskoláról lévén szó, sem megjavíttatni, sem újat venni nem lehet mostanában .
Viszont, megtaláltuk a régi, a címben említett BEAG erősítőt. Leteszteltük egy magnóval, és szerencsére működik. Csak sajnos nem tudjuk rákötni a modern RCA és Jack szabványú kábeleket.
Azt szeretném megcsinálni, hogy a mikrofon bemenetek DIN-jeit mind Jack bemenetre cserélni, a sima bemeneteket pedig RCA-ra. Egy kicsit modernizálva a készüléket .
Ehhez szeretnék segítséget kérni:
1. Csatoltam egy képet a készülék hátuljáról, valaki legyen szíves nekem bejelölni az összes csatlakozón, hogy mi micsoda a cserék miatt. Tényleg az összeset kérnem .
2. Szükségem lenne egy bekötési rajzra a csatlakozókhoz .
3. Van-e ennek az erősítőnek olyan kimenete, amiből ki lehet nyerni a jelet egy felvevő eszköz számára? (Vonalszintű kimenet pl egy magnóhoz) Amiatt kéne, mert az erősítő vonalszintet csinál a mikrofonból, illetve több bemenet jelét egybekeveri, és ezt mi egy PC-vel rögzítjük műsorokhoz.
A segítséget előre is köszönöm: Gergő
Sziasztok!
Évekkel ezelőtt hozzájutottam két darab címben említett végfokpanelhez, eredetileg a HEC45 stúdió monitorokban használták ezeket. Kapcsolástechnikája "modern", akár egész jó hangú erősítő lehet.
Amikor megkaptam ezeket a panelokat, akkor hibásak voltak, egyenként egy maroknyi alkatrészt cseréltem bennük, főként kimeneti fokozatban voltak elégett ellenállások, stb.
Évekig pihent a projekt de most megint előszedtem mert megépítettem hozzá a tápegységet (+/-47V és +/-35V is kell neki).
Az első tapasztalat az, hogy mindkét modul kb. egyformán gerjed.
Az egyszerűség kedvéért csatoltam a kapcsolási rajzot.
Amennyire meg lehet ítélni a bemeneti részen és a feszültségerősítő fokozatban az alkatrészek eredetiek.
A kapcsolás első ránézésre kétségtelenül bonyolultnak tűnik, de műszaki szempontból igen okosan kitalált áramkör.
Több dologgal is kísérleteztem eddig de nem sok sikerrel:
Alap helyzetben a gerjedés kb. 200kHz-en van néhány Vpp amplitúdóval.
- A kimeneti tranzisztorokat kivettem. Mivel a kimenő fokozat kompozit-darlington ezért a 2N3055 és BDX18 nélkül is működhet (terhelés nélkül), de a gerjedés nem változott.
- A kimeneti fokozatot tovább egyszerűsítettem: T15 és T17 (T16 és T18) között szétválasztottam a kimenetet T15-T16 lett az új "kimenet", R44-et ketté osztottam és a visszacsatolást a közepére kötöttem át. Így ugyan a gerjedés frekvenciája kb 100kHz-re csökkent, de ettől nem lettem sokkal boldogabb.
- Játszottam a tápfeszültségek hidegítésével (kondenzátorok cseréje + kondenzátorok hozzáadása) és a földelési séma változtatásával, eredmény nélkül.
- Ha az invertáló és a nem invertáló bemenetet összezárom a gerjedés megszűnik (ez mondjuk nem annyira meglepő).
Kissé tanácstalan vagyok hogyan tovább...
Lehetne játszani a visszacsatolás kompenzációs tagjával (kivenni), illetve a differenciál erősítő munkaellenállásának a kompenzációs tagjával is, de egyelőre azon az állásponton vagyok, hogy mivel ez egy gyári panel ezért feltehetően valaha működött, tehát nem a kapcsolás megváltoztatásának kellene a megoldásnak lennie.
Sziasztok!
Kaptam egy BEAG EA080-as csöves erősítőt csövek nélkül (80W, 100V-on 2xECC83, 2xEL34) egyelőre szeretném feléleszteni eredeti állapotában aztán esetleg átépíteném gitár erősítőnek új kimenőtrafóval, új hangszín szabályzóval.
Vannak 6N2P csöveim az ECC83-ak helyett (a fűtést átalakítottam, hogy jó legyen) és van két EL34 csövem az egyik egy Mullard a másik egy RFT (tudom ez így nem elegáns megoldás, de a próba erejéig megteszi)
Két problémám is van:Ha csak az előfok csövek vannak benne, akkor úgy néz ki, hogy az előfok jól működik. Ha minden cső benne van, akkor előbb-utóbb a Mullard EL34 anódja felizzik (vezérlés nincs a bemeneten, a kimenő transzformátor monitor kimenetén egy hangszóró) A csövek előfeszültsége -40V. Ha átcserélem a csöveket, akkor is a Mullard izzik fel, látszik, hogy küzd mert van hogy elkezd izzani, aztán kicsit visszább hűl, újra melegszik, de a vége mindig az, hogy felizzik -a cső volna a rossz, vagy mitől lehet ez?
A másik probléma az első megoldásáig szinte jelentéktelen, de nem elhanyagolható: ha a hangerőszabályzó potméter nincs teljesen letekerve az erősítő rögtön elkezd gerjedni (ez persze elősegíti az anód felizzását is, de letekert hangerő mellett nincs gerjedés a kimeneten, mégis felizzik az anód előbb-utóbb)
Csöves erősítők lelkivilágában jártas kollégák segítségét várom.