Sziasztok!
Ismét segítséget kérnék. A címben megadott monitor a képeken látható módon fehér csíkokat iktat be a képbe. Ha megoldható, szeretném eltüntetni őket. A Tcon sajnos nem leszedhető, viszont vannak tesztpontok rajta (VGH, VGL stb.)
Igazából azt szeretném kideríteni, hogy javítható-e szerintetek, vagy panelhiba és kuka, ne fecséreljek több időt el vele.
Minden segítséget előre köszönök!
2017.12.19: a ledes háttér és a káva levilágítóként szolgál tovább, a többi alkatrészt eltettem későbbre donornak.
Tisztelt kollegák!
A következő problémám akadt ezzel a monitorral. Mikor hozzám került nem volt kép rajt. Az inverterben hibás volt a PF801 jelzésű biztosíték, a Q805 jelzésű FU3024N típusú fet, valamint a Q808 és Q809 jelzésű C5707 típusú tranzisztor. Ezek cseréje után megjött a kép , csakhogy amikor nem volt képtartalom és cak simán készenlétiben volt a monitor a kijelző fehéren világított. Ha bekapcsoltam a számítógépet és a monitor kapott vezérlést a kijelző jól működött.
Nem tudom mi lehet a probléma, ezért kérem a segítségeteket.
Sziasztok!
A címben jelzett 22"-os, LED háttárvilágítással működő monitor azt a parajelenséget produkálja, hogy alkalmanként a jobb felső sarokból kiindulva, két részletben félig lekapcsolja a háttérvilágítást.
Tehát első lépésben a jobb felső sarokban elhalványul a háttérfény, majd pár másodpercre rá középtájon is ugyanígy tesz. A képernyő alsó szekcióján és a bal-felső oldalán továbbra is intenzív marad a háttérvilágítás.
Nem mindig jelentkezik a hiba, - akár napokig sem - ha viszont egyszer rájön a görcs, akkor sorban egymás után produkálja a dolgot.
Egy-egy ilyen jelenség után ha stby kapcsolóval lekapcsolom a monitort, akkor mindig jó képpel tér vissza, hogy kb. egy perc után ismét eljátssza a produkciót.
Nem igazán tudom hogy merre induljak el. A kijelzője egy hátulról alaposan leburkolt nagyon vékony egység, de nem igazán tudom, hogy egyből kijelző hibában érdemes-e gondolkodni, vagy inkább az elektronikában lesz a gebasz. KH-ra nem reagál, hiába püfölöm...:-)
Bármilyen tapasztalatot és konstruktív ötletet szívesen vennék.
Köszönöm!
dongo
A címben említett monitor javításában kérném tapasztaltabb kollégák tanácsait.
A monitor használat közben, minden előzmény nélkül elsötétedett. Kibontva elsőre feltűnt egy púpos kondi, majd kimérve fénycsövek meghajtó áramkörét két zárlatos tranzisztort találtam. Megtaláltam itt az oldalon és letöltöttem a monitor dokumentációját és ebből vágtam ki az alábbi részleteket.
Az első képen látható C818 470uF/25V-os kondi volt felfúvódva. Viszont a második képen szereplő Q815 és Q816-es jelzésű C5707-es típusú tranzisztorokat találtam zárlatosnak. Egyből kicseréltem a hibás kondenzátort és annak a párját a C821-as pozícióban levőt is. Megrendeltem a szükséges tranzisztorokat, amiket remélhetően még a hét folyamán megkapok. Más hibás alkatrészt nem sikerült ezeken kívül találnom.
Kérdésem az lenne, hogy mitől mentek tönkre a tranzisztorok. Hiszen a púpos kondi nem a zárlatos tranzisztorok oldalán volt, hanem a másik transzformátor áramkörében. Továbbá olvastam egy angol nyelvű oldalon, hogy az említett pozícióban levő tranzisztorok a C824-os 220nF/160V-os kondi magas ESR értéke miatt mennek tönkre leggyakrabban.
Angol nyelvű link
"The relatively common occurrence of C5707 transistor pair failures in LCD computer monitors can be caused by high equivalent series resistance (ESR) in the tuning capacitor, which will short the C5707 transistors. Failure or shorting of the transistors can also be caused by high voltage transformer pins having "dry" joints through insufficient solder being present on the pins. When investigating this problem on LCD monitors, the hfe value of the C5707 transistors is important because differing values across the four transistors will result in the problem persisting."
Véleményetek szerint érdemes kicserélnem az említett kondenzátort is? Ami első ránézésre MKT kondinak tűnik, viszont nem tudom, hogy amit a helyére betennék az jobb lenne-e a jelenleginél. Sajnos nincs lehetőségem ESR-t mérést végezni.
Kep1
Kep2