Üdv!
FM vételnél külső antenna nélkül "csatorna " találatkor (vagy az erőre beállított) sistereg és nincs hang . Antennával néhány csatorna bejön de nagyon halk és torz.Mi lehet az oka ,javítható-e ? Kazettáról működik -az erősítő hibátlan.
Köszönöm.
Üdv!
A címben említett holmi teljesen kuka. Bekapcsolásnál sem hallani, hogy indulna előtte észrevehető volt. A tápok rendben vannak, az ic-ken hiba szemmel nem látható. Mérni rettenetesen nehéz,teljesen ki kell üríteni a dobozból. Egyébként bekapcsol minden működik a scart-ra ad ki jelet, sőt az előerősítő fokozaton is ott a jel. A végfokot tiltja valamiért . Ha valaki ismeri, találkozott a hibával, megköszönném a tapasztalatai megosztását. Köszönöm a figyelmet !
A végpanelon eltűnt egy vékony fólia, kb 05 mmm széles volt. Teljesen nyom nélkül, ezen keresztül kapták az ic-k a negatív táp egyik részét. Mivel az 5 ic bekötése teljesen egyforma volt, rajz nélkül nem látszott a különbség . Köszönöm a segítséget !
Tiszteletem!
Bárki hozzászólhat, csak azt kérem, ne ekézzen. Tisztában vagyok vele, hogy hiányos a tudásom, de szeretném megtanulni. Köszönöm!
Ez az erősítő egy templomban szolgálta a beszédhangosítást. Egy alkalommal teljesen eltűnt a bal oldal, illetve irdatlan recsegő/zúgó hang jött belőle, ha a csatlakozásokat felcserélgettük, hogy kiderüljön, a keverő-e a hibás, vagy az erősítő. A keverő és a kábel jó, mert egy másik erősítővel működik mindkét oldal. De ez most mellék zönge.
A próbálgatás során (még a helyén) kapcsolgatva/átmozgatva lett minden poti és kapcsoló, ami az erősítőn található. Sem a fejhallgató, sem a hangszóró kimenetre nem ment ki jel a bal oldalra. A VFD is csak az jobb oldalra jelzett ki.
Haza hoztam megjavítani. Első körben rámértem, van-e DC a kimeneten. Nem volt. Illetve a jobb oldalon 2mV körül, a balon pedig 10mV körül.
A szerviz manuál alapján elkezdtem mérni. a Z301-es pozíció számú 2x0,22ohm-os alkatrészen kell ellenőrizni a végfok nyugalmi áramát, ha jól értelmeztem. Kivártam a 10 perc bekapcsolást, és megnéztem. A jó (jobb) oldalon mindkettő mérési ponton ott volt a 20mV (az egyiken +, a másikon - előjellel).
A bal oldalon viszont a +23mV mellett a negatív táp oldali tesztponton + 2mV körüli érték van. Így a kimeneten nagyságrendileg +10-15mV mérhető.
Hangszórót még mindig nem kötöttem rá.
Megmértem a vég tranzisztorokat, a meghajtó tranzisztorokat, a környezetükben lévő passzív alkatrészeket, amiről azt gondoltam, hogy befolyással lehet erre az aszimmetriára a bal csatornánál.
Ezek után végig mértem a feszültség értékeket mindkét csatornánál a félvezetőkön a végfok körében, de minden érték tized pontosan kijön.
És akkor már rákötöttem fejhallgatót. Megdöbbenésemre mindkettő oldal egyformán szólt. Hangszórókkal szintén. Meghajtottam rendesen, de hiba nélkül szól, nem melegszik rendellenesen, rendben van.
Na most kissé értetlen vagyok...
Ez az aszimmetria okozhat-e elhallgatást, illetve a most jelen lévő állapot hibára utal-e vagy sem a végfok tekintetében?
Köszönöm!
Gábor
MEGOLDÁS:
Az elnémulást az alattomosan széthullott hangszóró kiválasztó kapcsoló okozta.
A nyugalmi áramot, rosszul értelmezett leírás miatt rosszul mértem. Jól mérve a nyugalmi áramok rendben vannak.
Sziasztok!
Egy Finearts erősítőhöz keresnék rajzot, a tipusát sajnos nem tudom, amit találtam rajta, az alapján nem találtam rajzot. Fölteszek néhány képet, hátha valaki ráismer. Még annyit, hogy tök süket, a kijelző él, látszólag hangol is, de a dekóderre már csak zaj(szerű) érkezik. Ha valakinek van tapasztalata, örömmel fogadom. Ami számomra furcsa, hogy a tuneren csak egyetlen helyen tudok egyenfeszt mérni, a tápot.
Köszönöm
Attila