Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

COBRA 6GTL

OTHER - SERVICE MANUAL
Type: (ZIP)
Size
6.9 MB
Page
---
Category
OTHER
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar cobra manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    COBRA 6GTL GTL
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant OTHER forum topics:
Bioptron lámpa tápegység Zener beazonosítása
Üdv Mindenkinek!

Egy Biotron lámpa került hozzám, ami már valószínűleg járt máshol is, nincs össze-vissza forrasztgatva, csak hiányzik belőle egy Zener.
Olvasgatva a topikokat, sehol sem találok róla info-t. A panel típusa 62557 pro 1/b, TOP  227 PWM - mel szerelve. Ha jól nézem a DRain és 
300v között van ez a zener egy diódával sorba kötve. Egy halvány utalás szerint P6KE200 lehet.? Ebben kérnék megerősítést ha Valaki járatosabb
a javításában. A többi alkatrész jónak mérem egyébként....

Minden segítséget köszönök.
Ólmos savas akkumulátorok szulfátlanitása, kérdések, tapasztalatok.

Sziasztok!

Érdekes téma felvetés, kérdés merült fel. Akkumulátorok elhasználódása, élettartam, töltés kisütés, tapasztalatok, ciklustöltés, egyéb alapdolgok.

Másik oldalról szulfátoldó áramkörök, szulfátlanító töltők kérdése.

Rengeteg fórum, téma foglalkozik a kérdésekkel, de a tapasztalatok, valós eredmények esetében nem nagyon lehet valódi értékeléssel találkozni. A jelenlegi helyzetben, pedig a visszatáplálós cellák telepitáse odahaza is gondot okoz. Többen is gondolkoztok egy egy kisebb nagyobb rendszer telepitésében, ami akkumulátáros megoldásokkal lehetne megoldani. ez nyilván nem lenne 0 szaldós, de csökkentheti a éves fogyasztási keretet.

Az akkuk élettartalma véges, ezt tudom. De lehetséges egy áramkörrel, szulfátmentesiteni az akkukat!? Jó kérdés? A neten fellelhető 3-4 féle alapkapcsolás, melyek kisebb modositásokkal ezer módon megépítettek.

Mint jópáran tudjátok két éve hajtom a kanári szigetken az enegiaallátásom, 10 darab 180 AH teherautó akkukkal.

Kálcium-Kálcium technológiás az akkuk mindengyike.

Mint internetes kutatásaim során, találkoztam olyan infóval, hogy a töltés lemeritési ciklus( 350) a kálcium technológiás akkuk esetében, de semmi konkrét e térre vonatkozó infó ténylegesen nincs, azaz kb napi használatban várhatóan 1 év. Szemben a 50% drágább olmós akkukhoz (800-1000) képest. és A 300 százalékkal drágább MUNKAAKKUKHOZ KÉPEST. (1200-1600)

Kb 600 ciklustöltés után jelentkeztek az elhasználódás első jelei nálam. egyes cellák nem dolgoznak. kilépő feszültség reggelre töltetlen állapotban 10 vagy 8 voltra visszaesik mostanra. egyértelmű hogy egy egy belső cella kimerül 0-ra. Oka lehet az elgyengülés, de a fenékzárlat vagy iszapzárlat egyaránt. Viszont hogy melyik cella állt le kivülröl nem igazán mérhető, és nincs ötletem sem.

Az akkumulátorok teteje felnyitható gyárilag kupakkal, a cella szerkezete olyan hogy az aljához kényelmesen hozzá lehet vékony csöveken keresztül, igy tisztithatóak. A térfogat 6 deciliter cellánként. Vettem beállitott 1,27 savat 5 litert (50 euró), azzal mosatom.

Az eliszaposodás miatt az alján majd mindegyiknek lerakódás tapasztalható. erős üledés letapad. A mosását egy müanyag szerkezetes kénsaválló kismedence szivattyúval oldom meg. az egyik sarokban szivja a savat, a másik ellenkező oldalon visszanyomja. Az áramlás szép tökéletes fekete fáradtolaj szerű folyadékot hoz létre a felkavart olomiszap miatt fél óra alatt. Azt a további ellenkező két sarokban leengedem, egy flakonba. Majd tiszta savval felül visszatöltőm. Ezt a folymatot kb fél napig csinálom, és kb 6 csere után már majdnem teljesen tiszta savat tudok leengedni. Persze nem lesz tökéletesen tiszta, de ugy látom az alsó lerakódások többsége kikerül a cellákból.

Az iszap kikerül az akumulátorból zavaros elegy formájában, és kb 48 óra alatt viztisztára üllepedig a flakon alján. Az ülepítést követöen a flakon tetején lévő savat leengedem másik tiszta üvegbe, majd a maradékot összegyüjtöm. Csak ez a folyamat eléggé lassú. 60 cella 120-180 nap, de az elhasználódás ennél gyorsabb.  A cellák elhasználódása sem egyforma. egyikben több, másikban kevesebb a iszap. gondolom ez az oka annak, hogy reggelre egyes akkuk gyakorlatilag kifekszenek, mig a másik társa tartja a 8 10 vagy a 12 voltot is. Soros kötés miatt, a terhelés egyenletes, elviekben, a töltés pedig párhiuzamosan 5 blokkban 24 voltos rendszerben MTTP vezérléssel töltödik.

egy egy cellából elég komoly , egy 5 literes vizesflakon alján kb 2 centinyi iszap üllepszik ki, az üllepítés miatt 2 nap alatt. Tömegre kb. fél kilónyi.

Az teljesen nyilvánvaló hogy a kivált elfáradt oxidos szulfát nem fog a lemezekre visszarakódni! Fizikai elhasználódás komolyann jelenléte pedig használhatatlanná is teszi azokat.

Higy védjem az akkukat, ezért csináltam többféle szulfátmentesitő áramkört is! azonos áramkörből több darabot is.

a: Az egyik az eredeti kapcsolás alapján kb 4000 herzes frekin dolgozik a tipikus 1mH és 0,25 mH saját feszültségét próbálja impulzusokkal visszadobni az akkuba.

b: A másik tipus egy trafós töltőre épül ami 30-35 voltos feszt kacsolgat hasonló 555 áramkörrel fetekkel a 12 voltos akkura.

Amit tapasztaltam furcsa!

több hetes próba kell mert nyilvánval pár óra alatt nem léehet eredményt elérni.

A tapasztalaton az kogy 4 áramkör 4 féle képpen dolgozott. Mindegyiken van diódás kondis kilápő csucsfeszültség mérésére alkalmas kimenet (müszermérő pont) Minden áramkör hasonló azonos alaktrésze, azonos induktivitásu tekercse azonos fetek, diódák de mégis valamiért egyiken 35 volt a másikon akár 85 volt csúcsfeszültségű impulzus is kilép.

Nem látom az okát mi lehet a jelenség magyarázata. Gondoltam az akkuk belső elfáradt celláinak kapaccitiv különbsége,d e nem.

Ha a elektronikát felcserélem a viselkedés azonos, akkor a másik akkunál is ugyanazt mérem. 

A többhetes tesztelés végeredménye a 4 akkkuból 1 tökéletesen tartja a 12 voltot, mig a társa reggelre akár 4 voltig lemerül. Mondjuk az utóbbi még nem tisztitott.

További érdekesség hogy az a:áramkör áramfelvétel feszültség függő! 8-10 voltnál 50-60 miliamper, mig 14,4 voltnál akár 250 300 miliAmper is előfordul. Utóbbi esetében langyos, vagy akár forró, mig első esetben hideg a hütőfelülete fetnek.

Néhány kérdésem lenne:

1. csinált e már ilyet és hasonlót bármelyikőtők? Vannak e pozitiv akár negativ tapasztalatotok. E téren ugyanis oszlanak a vélemények erősen az igen és nem arány hasonló. Freki, feszültség emelés, mért tapasztalatok?

2. Vajon melyik lehet hatékonyabb vagy hatásosabb? Impulzusos egyenirányitott step up hoz hasonló kapcsolás? Ami tüskéket használ, vagy stabil elkoval leszürt 30-35 voltos feszültség rásütése a pólusokra? Az utóbbi nyilván tölt is egyben és a túlfeszültséget időkitöltéssel engedi az akkumulátorokra!

3. Ha impulzusos, akkor valaki tapasztalt e eredménynövekedést freki változás esetén? Melyik lehet a hatásosabb, a lassu fél egy másodperces tölt kisüt elektronika, vagy a 2-4000 herzes step up kapcsolás diódával kondi nélkül?

Az tény hogy az alján az iszap nem egy hasznos dolog, és előbb utóbb méhtelep az akku, de ha nincs jelen az iszaplerakódás, elég sokat jelent a töltés regeneráció során!

Az is tény hogy vásárláskor mérlgelni kellett mit vásárolok. A méregdrága és megfizethetetlen ciklikus akkukat, vagy az olcsó olmos inditó akkukat?
Azonban a 10 teherakku egyben és részben munkaakku is. a 10 darab 160 euro / darabáron elérhető jelenleg is. soknak tünhet, de 2 évnyi villamos energia számla helyettesitő alkalmazása. a két év alatt átlagban napi 4 - 6 kilowattnyi energiát adott töltésbe, ez Kb. 40-60AH. Jelenleg kb 30Ah-t vesznek fel napi szinten, és érezhető hogy ennyit is ad le. Tehát vélelmezem az élettartalma vége felé járnak.
ez a két év alatt kb 3000 Kwatt a két év termelése! Plusz a cellák napi nem töltésre használt energiája, ami kb.napi 120 Ah, és az inverteren keresztül megy el mosásra főzésre, stb-re.ez pedig nem letárolt hanem rendelkezésre álló energia mennyisége a 2 év alatt kb. 6-8000 kilowattal egyenértékű ténylegesen felhasznált energia.

tehát a tényleges energiafelvétel és fogyasztása a rendszeremnek 8-10 ezer Kwatt% 2 év 5000 Kwatt/ 1 év. a 4,0 kwattos cella tehát elég jól teljesit,d e csak töredékét voltam képes tárolni.

Az 1600 euro (640 ezer Ft) 2 év alatti használatra értendő, és a méh telepen itt kb 100 ezer Ft nyi összeg visszjön az ujrafelhasználás során a tömege alapján. Tehát 540 ezer forintbyi összegbe került kb 10000 Kvattnyi energia. Azaz kb 54Ft/ Kwatt magyar forintnak megfelelő sziget üzemi rendszert müködtettem hálózattólfüggetlenül!

Az akkuk tönkremenetelével számoltam, és kalkuláltam. Az itteni elektroos számlák tekintetében ez a fogyasztás havi 120-140 euronak megfelelő összeg. Azaz kb 80 euro / hó ra jöttem ki a szolgáltatói 100-120 euróhoz.

Igazán felmerült a cellák élettartalmának kinyujtása, egy állandó szulfátmentesitő rendszerrel. Sikereim is voltak és kudarcaim is egyaránt. Tehát tapasztalatok és ismeret hiányában nem szivesen állnák neki ennek a feladatnak.

Az akkujaim jelenleg kb 30 Ah tőltést vesznek fel és adnak le, napi szinten,azonban érdekes módon ez ujonnan sem volt több mint 60 Ah. Hiába voltak 180 AH-s tárolóim. Szóval anno ezt is benéztem, vagy valamit rosszul terveztem.

most kb 50 % élettartam szinttel számoltam 2 év után. Összegyült 1500 eurom a cserére, merthogy minden hónapban erre a célra tettem félre, de most kisérletezek a cserék előtt mit hogyan és mivel?

A lényeg most az akkumulátorok szulfátosodás elleni védelme, az erre kifejlesztett elekronikai áramkörök tapasztalatai ismerete alapján szeretnék veletek értekezni.

Szerintem inkább megelőző védelem lehet az akkuknak, ha tényleg és hatásosan müködnek ezek a kapcsolások.

Szivesen várok tapasztalatokat!

És kellemes ünnepeket minden tanyatagnak!

RDIT25A RELÉ MIRE HASZNÁLHATÓ?
SZIASZTOK!
RDIT 25A relével kapcsolatban szeretném segítségeteket kérni. Konkrétan mire használható? Sejtésem szerint valamilyen áramfigyelő relé lehet, de
használható leírást, bekötési rajzot nem találtam róla.
Elektrofon aksitolto hiba
Sziasztok! Van a cegnel egy targonca aksi tolto berendezes, es hat eleg furcsan "csinalja" a dolgat. Keszitettem rola fenykepeket, meg videot is, hogy hogyan csinalja. Mukodokepes, tolteni tolt csak nem all be a beallitott 55A-es ertekre, hanem folyamatosan kb 10%-on belul ingadozik a toltoaram. Haromfazisu, tekercsenkent egy dioda es egy tirisztor vegzi a dolgat. Az egyik tirisztornak a katod-gate kozott 19 ohm merheto, a masik kettonel 29 ohm. A szkopos jelalakot a 100A-es sonton mertem. Az ingadozas utemeben valtozik a trafo hangja is, meg minden, ami vele kapcsolatbam van/kerul :) Latott mar valaki ilyen formedvenyt? Hogy lehet ezeket egyaltalan merni? Valami muterheles vagy az aksi is jo a beaalitashoz, mereshez? Koszi! Udv! Imre
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce