Sziasztok!
Lányom fent említett típusú laptopja egyik napról a másikra nem kapcsol be, hanem a fenti hibajelenséget produkálja, azaz a be gomb megnyomására az előlapi fehér LED periódikusan ( kb. 2s-ként, nem mértem ) 1-et villan, képernyő sötét, némi zaj kíséretben ( mintha a winchester vagy a DVD lejátszó akarna felpörögni, de csak rövid ideig kapna tápot!)!
A gépet szétszedve, a memóriát kivéve egyet csippan, azaz azt érzékeli. Visszatettem, próbáltam a winchestert kivenni, maradt az eredeti felállás :( !
Mit nézzek meg ?!
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv Mindenki!
A címbeli laptop került hozzám azzal, hogy folyamatosan villog a lapin az akkuikon sárga LED-je (ami a szerviz manuál szerint normális is rossz akkunál), amikor a hálózati töltőt csatlakoztatják. Ha nincs rajta a töltő, akkor be sem akar kapcsolni.
Elmondásuk alapján korábban normál módon akkuról használták a lapit, amikor hirtelen kikapcsolt és azóta csak töltővel tudják használni. Állítólag a hiba előtt 2-3 órás üzemidőt produkált az akku.
Szétszedtem az akkut és a cellák le voltak benne merülve, de mind 3,3 V felett volt, ami azt jelenti, hogy a beépített töltésvezérlője tiltotta le a működését. Van rajta egy tesztgomb, aminek a megnyomására a LED-ek nem mutattak életjelet. Kiforrasztottam az akkucsomagot és labortápról egyenként feltöltöttem a cellákat, majd visszaforrasztottam a töltésvezérlő panelra. A művelet után a kis gombot megnyomtam és nem történt semmi. Gondoltam, hogy talán a töltésvezérlőnek kell valami infó a lapiról, ezért összeraktam és betettem a lapiba és a lapi akkuikonja ismételten folyamatosan és sárgán villogott, amikor a töltőt bedugtam. Nosza, szedjem szét megint, hátha találok valamit, amit addig nem vettem észre. Ekkor ért a meglepetés, ugyanis az akkun mind az 5 kék LED folyamatosan világított és ha megnyomtam rajta a tesztgombot, akkor 3 LED elkezdett villogni, majd egy idő után kialudtak és egy kis idő elteltével ismét kivillant az 5 LED, melyek azóta is folyamatosan világítanak. Ez a jelenség nekem azt vetíti előre, hogy nagy eséllyel a töltésvezérlőben van valami hiba és korábban emiatt nem adott ki feszt és emitt nem töltődött az akku és villogott a lapin a sárga LED, továbbá az 5 LED folyamatos világítása okozhatta az akku teljes lemerülését is. Az akku ezen hibája miatt, eddig a lapit nem is szedtem szét a töltéskör hibája után kutatva.
Korábban hallottam olyat, hogy a DELL, COMPAQ és a HP csinál olyan huncutságokat az akku menedzselés terén, hogy tervezett avulást épít be az akkuk töltésvezérlőjébe, amivel idejekorán akkucserére késztetik a tulajt. Nem tudom, hogy ez csupán legenda, mert eddig nem foglalkoztam ilyen típusú lapikkal mélyrehatóbban, de a mai világunkban simán el tudom képzelni ezt is.
Szóval az lenne a kérdésem, hogy szerintetek menthető az akku vagy mindenképpen újat kell vásárolni?
Várnám szíves meglátásaitokat és tanácsaitokat.
Köszi
Sziasztok!
A témában jártas mesterek segítségét kérném:
Adott fent említett gép, ami nem megfelelő töltő hibaüzenet miatt érkezett hozzám, nem indult el, később már be sem lehetett kapcsolni. Helyi számítógép boltban megnézték a gépet, kapott egy új töltőt és frissítve lett a bios. Mivel a benne lévő Seagate hdd hangos és nagyon lassú volt, vettem hozzá egy PNYCS900 SSD-t, amire feltettem egy win 10-et. Visszamásoltam a régi hdd-ről a képeket, doksikat. 2 napig ok volt nálam, majd visszakerült a kollléganőhöz, aki szintén 1-2 napig hiba nélkül használta, majd 3. nap bekapcsoláskor nem indult el, a Dell logo alatt egy félkört futnak a pöttyök, és lefagy. Következő inditésnél javítási próba szintén egy félkör és lefagy. Telepítő pendrive-ról indítva szintén 1 félkör és fagyás. Pihent 2 napot, mejd elindult rendesen. kb 20 perc működés után leállt kék halállal, DPC Watchdog Violation üzenettel. Valakinek lenne valami ötlete ezzel kapcsolatban?
Köszönöm: Balázs!
Szervusztok!
A hibajenség a következő:
Egészen kis fényerő mellett még működik, de ha a fényerőt növelem, a kijelző kikapcsol, sötét lesz.
Úgy tűnik, a meleg nincs rá hatással. Még bootolás alatt is kikapcsol a képernyő, ha nagyobb fényerő van beállítva, illetve erős melegedés, használat mellett is működőképes marad, ha a fényerőt nem növelem. A gép egyébként jól működik, nem fagy le, stb.
Arra gondoltam, hogy a kijelző tápegységének áramkörében, valamelyik kondenzátor hibásodott meg (kapacitásvesztés vagy ESR romlás), és e miatt lehet a probléma. Kapcs.rajz nyilván nem létezik róla, de valami támpontot tudnátok-e adni, hogy egyáltalán merre keressem a hibát, vagy a kijelző tápegység részét? Még sosem javítottam laptopot, illetve a szétszedés is csak HDD cserére vagy RAM cserére korlátozódott.
Nem akarom szétbarmolni a gépet, ezért inkább kérdezek. Illetve, ha valaki elvállalná a javítását rentábilis áron, kérem jelezze.
Előre is köszönöm.
u.i.
Miért nem dobom ki inkább? Mert a képernyő felbontása 1920x1200 és erre nagy szükségem van, amikor éppen használnom kell terepen. Szinte ez az egyetlen pozitívuma.
Miért nem veszek inkább helyette egy másikat, újabbat, jobbat? Mert évente csak 2-3-4 alkalommal használom és erre nem ruháznék be nagyobb összeget. Nyilván, ha napi szinten használnám, akkor nem szórakoznék egy ilyen elavult géppel.