Üdvözlet. Manson sps-9602 típusú labortápegység rajzot keresek. Van benne egy trafó A9600000 jelzéssel . Ez halt meg benne. Valakinek ötlete? Köszönettel András
Sziasztok!
Most regisztráltam az oldalon, mert reméltem, hogy segítséget találok itt a fent említett szkóp javításában. Szóval a szkóp típusa HAMEG HM203-7. Nem régen vettem ebay-en. Sajnos az első bekapcsolás után már látszott, hogy beteg a műszer.
A jelenség nagyon összetett, de remélem érthetően le tudom írni. Az eltérítések megfelelően működnek, viszont a sugár által rajzolt hullámforma nem stabil. Az ábra szabálytalan időközökben felvillan, aztán eltűnik, hol elmosódik, hol viszonylag éles. A képernyő alsó-felső részén erős párna torzítás látszik, de a képernyő széle felé mozgatva az ábrát teljesen el is tűnik. Az intenzitás csökkentésével stabilabb lesz a megjelenítés, de ekkor sem tökéletes. Nagy intenzítás esetén viszont felerősödik a jelenség, ilyenkor gyakorlatilag nincs folyamatos kép. A fókusz működik, de általában nem lehet tökéletesen éles ábrát beállítani.
Kísérő jelenség, hogy a felvillanásokkor pattogás hallatszik a csőből, az árnyékolást levéve halvány, de sötétben jól látható szikrákat lehet látni, amelyek a belső grafit réteg nyakon lévő kezdeténél látszanak. Nem egy helyen keletkezik a szikrázás, hanem véletlenszerű helyeken villan fel az ív. Kis intenzitásnál, amikor viszonylag stabil a kép, a szikrázás nem tapasztaható, nagy intenzitásnál amikor a vibrálás gyakorlatilag folyamatos, a szikrázás is a vibrálásnak megfelelően megszaporodik.
Először megmértem az összes multiméterrel mérhető kis feszültséget és szkóppal is ellenőriztem, hogy nincs-e hullámosság. Minden feszültség rendben volt és semmi hullámosság nem volt tapasztalható. Az eltérítő feszültségek is teljesen rendben voltak. Az utóbbi 1-2 napban mértem a nagyfeszültségű részt is. Itt már volt mérhető eltérés. Kb. 100 V-al mértem kisebb értékeket, mint amit a gyári doksiban írtak. Ez az jelenti, hogy a kb. -1900V helyett csak -1800V körüli értéket mértem. Ez a különbség az összes nagyfeszültségnél megvolt, tehát a fókusz, intenzitás, katód feszültségek mind kisebbek voltak kb. 100V-al mint a gyárilag megadott érték. Mivel a nagyfesz táp is szabályozott, először ellenőriztem a szabályzó kört, de nem találtam semmi hibát, látszólag jól működik a szabályzás, de a feszkó mégis kisebb.
Arra gondoltam, hogy valami nagyon beterhel és a szabályzó nem tudja kompenzálni, viszont amikor a visszacsatolást megszüntettem, a feszültségek felmentek jócskán a gyári értékek felé.
A nagyfeszültségeket is megnéztem szkóppal, hogy azokon látszik-e valami hullámosság, vagy bármi rendellenes dolog, de minden szép síma egyenfeszültség volt.
Idáig jutottam és kifogytam az ötletekből. Felmerült az is, hogy maga a cső rossz, de nem tudom elképzelni, hogy a cső milyen hibája tudná az említett jelenségeket okozni?
Esetleg találkozott már valaki hasonló hibával? Hol keresgéljek tovább? A kapcsolási rajzokat innét töltöttem le, ha esetleg valaki szeretné tanulmányozni.
Előre is köszi a segítséget.
Üdv!
Egy Tektronix465 szkóp javításához szeretnék ötletet, tanácsot kérni.
A közelmúltban szembesültem azzal a ténnyel, hogy mindkét bemeneten egyformán a mért jelet kb. 60%-kal kevesebbnek méri. Szépen szinkronizál, kijelzése kontrasztos, zajmentes, ezért nem tudom megmondani, mikortól ered a hiba, mert az átlagos gyakorlatban csak a jelalakok ellenőrzésére használtam. Pontos mérésre ritkán volt szükség, egészen az utolsó esetig, amikor is jól bevitt az erdőbe, mire rájöttem. Alapvetően TV-s szakember vagyok, műszerekkel szinte sohasem foglalkoztam, ezért kérnék tanácsot, segítséget, hogy megjavíthassam. Doksi van papír-alapon és elektronikusan is.
Jani
Köszöntök Minden Kedves Tanyakedvelőt !
Vásároltam magamnak egy hibás és láthatóan hiányos GT-05 jelű 81 Wattos Gelka Labortápot. Segítséget kérek a hiányzó (vélhetően ellenállás) beazonosításához. Jó szolgálatot tenne egy kapcsolási rajz is. Minden segítséget előre is megköszönök.