Sziasztok!
Hosszú évek alatt rászántam magam a címben említett műszer megvásárlására. Alapvetően szép állapotú darab, rendszerváltás közeli évjárat.
A működése majdnem tökéletes. Az eddigi tesztjeim során azt tudtam megállapítani, hogy +10dBm kimeneti állásban feltekert kimeneti potméter esetén a kimeneti jelre valamiféle zavar (AM szerű moduláció, noha az ki van kapcsolva) ül rá a kb. 220-440MHz közötti kimeneti frekvenciák esetén. Ettől eltérő jelszinteken (pl. 0dBm bármely potméter állása, de akár a +10dBm 0-20%-os állásában), illetve más frekvenciákon a zavart nem látom.
Azt hozzá kell tegyem, hogy a kimenetet szkópon vizsgálom (HP 1720A: 275MHz), ezzel kb. 460-480MHz-ig voltam képes triggerelni a jelre, szóval, hogy e fölött mi történik azt most egyelőre nem látom, viszont 440MHz-nél akkor is tisztának látszik a szinusz...
Amit kipróbáltam:
- M8 kimenetén a jel minden általam mérhető frekvencián tiszta.
- M9 kimenetén pontosan ugyanazt a hibát látom, amit a műszer kimenetén is.
Ebből arra következtetek, hogy a hiba az M9 modulon belül lesz. Mivel van a szkóp-hoz nagy impedanciás FET fejem, a szignálhoz meg kiemelő kártyám ezért in-circuit méregetnék. Viszont sehogy sem tudom kiszedni a "bőréből" a modult, mi a trükk?
Megoldás
Helló ! Bocsánat, ha offtopic leszek, de a Javítás rovatba nem tudtam beírni valamiért. Így inkább ötletekre vadászom.
Szereztem egy hibátlan EMG-1392 típusú nagyfeszültségű mérőfejet. Annyi baja van, hogy a benne lakó 2x740 MOhmos ellenállásokat az előző tulaj eltörte (valami üvegtestű ellenállások voltak).
Szeretném megjavítani a mechanikailag tökéletes állapotú mérőfejet. Ötleteket szeretnék kérni, hogy a mai kereskedelmi forgalomban megkapható legnagyobb értékű ellenállásokból összeállított ellenállásosztóval ki lehet-e váltani a hiányzó ellenállásokat ? Annyi rémlik, hogy egy ellenállás párszáz voltot, egy-két kilovoltot tud csak elviselni átütés nélkül. Hogyan lehet megoldani mégis azt, hogy a 30kV-ot elviselje a pótlás, átütés nélkül ? Esetleg az ellenállásláncot zsugorcsőbe téve működne ? Köszi minden ötletet. Tudom, hogy az ötlet elsőre dörzskerekesnek látszik, de attól még megpróbálnám kivitelezni a javítást. Mindenből lehet tanulni. A kudarcból is.
Sziasztok !
Emg1555 oszcilloszkóp az alábbi hibajelenséget? mutatja.
Bekapcsolás után kb. 30 sec. után a vízszintes sugár a képernyőn a függőleges erősítőn található INVERT /jel polaritásváltó/ kihúzható kapcsoló állásától függően vagy felülről lefelé vagy alulról felfelé lassan "úszik" be középre. Bemelegedés után kikapcsolva és azonnal újból bekapcsolva a jelenség ugyanaz.
Az INVERT kapcsoló átkapcsolásakor köztes helyzetben a sugár középre ugrik,ebben a helyzetben a gépet ki és bekapcsolva a hibajelenség? nem jelentkezik. Az INVERT kapcsoló előtt a nuvisztor, annak áramköre és a bemeneti osztó található.
Hibás a nuvisztor, vagy csak a felfűtése után normalizálódnak a DC szintek, esetleg nem jól van beállítva ?
Köszönöm a hozzászólásokat.
A tárgybéli szkópom nem ad képet. Egyelőre addig jutottam, hogy az oszcillátor ugyan megy, de a 7kV nincs meg. Hosszabb kikapcsolt állapot után pár percre megjött a fénye. Van valami tipikus hiba amire lehet gyanakodni?
Megoldás: nem ment az oszcillátor, BD241 hibás volt.
Miért is törölted ki a moderátori beírást?