Üdvözlet mindenkinek
A címben említett tápegység a következőt produkálja:üzemszerű működés közben rövidre zártam a kimenetét és ezek után a szabályozható 30v-os ág elszált a kimenete ki van akadva 40v körüli a kimenő feszültség ami független attól hogy ki vagy be kapcsolom a kimenetét.Szétszedés és mérés után az R11,100ohm-os ellenállás megszakadt csere után csak felizzik és újra megszakad.Mivel nem vagyok túl jártas eme műszer javításában szeretném segítségeteket kérni hátha találkozott már valaki ezzel a jelenséggel.
Segítséget előre is köszönöm
Üdv:Mitu
Adott egy TR9193 táp. A szabályzó panelen lévő beállító potikkal (P1-P2), nem lehet beállítani a megadott max értékeket, csak ha a hozzá tartozó ellenállást (R10-R12) változtatom. De a gyári értékekkel nem jó. Az összes csatorna ilyen. Az alkatrészek leellenőrizve (ellenállás-dióda), ic kicserélve, több darabbal megnézve. Rendesen működik a fesz és áram limit is, csak a max értékek nem pontosak. Nem tudok lemenni a 30Vos résznél, az 5Vos résznél meg felmenni a maxig. Itt a fesz állítás jó, a 30Vosnál az se. Amit megfigyeltem, hogy a +- 14V helyett, ezek az értékek vannak: -15V +13V. Az elkókat is lecseréltem a biztonság kedvéért. Már nem tudom, merre mérjek ezek után. Szervizkönyv megtalálható az oldalon
Üdv!
TR4655.2 hagyatékból került a fiamhoz. Használhatóvá tétel lenne a cél. Felismeri valaki a képek alapján? Érdekelne az előélete, egyáltalán van-e értelme foglalkozni vele.
C536 hiányzik C258 törött P250 fixre cselélve C1 2x100uF megbontva és 56ohm 5W soros ellenállással áthidalva.
230V-hoz a trafó 4-es kivezetése helyett az 5-ös van bekötve. Szinte az összes trimmerpoti cserélve a képeken láthatóan valamint szűrőkondenzátorok és ellenállások.
A fényerő változtathatósága alig észrevehető a kezdő fénypont nagyon erős. A vízszintes eltérítés működése bizonytalan.
A videók minkét csatornáról külön-külön, beállítások az időalap 1ms az eltérítés 0.5V/cm jel a hitelesítő kimenetről (1kHz 0.5V.)
Méréseket még nem végeztem az áramkörökben. A linkről letölthető képek videók.:
https://drive.google.com/drive/folders/1J9D0KF9e6yQmvvzBMvVmQbrYVgGusjmb?usp=sharing
Köszönöm.
Sziasztok!
A címbeli kérdés azért lett számomra fontos mert sikerült szereznem egy Fok-Gyem TR-9252/A tápot, de nekem csak Fok-Gyem TR-9253/A tápról van gépkönyvem.
(Itt az alkalom! Ki keresi a "Fok-Gyem TR-9253/A" gépkönyvét? Be szkennelem és felrakom, ha kell!).
Tehát olyan ember tanácsát kérem, aki már eléggé belemászott mindkettőbe, esetleg leledzik néki egy Fok-Gyem TR-9252/A rajza, gépkönyve. Wantedba is beírogatom...
Természetesen a specifikációs különbségekkel tisztában vagyok. Arra nem vagyok kíváncsi, hogy ki mit "tippel, hisz vagy hinni vél". Azt én is eltudom képzelni.
Itt és most csak konkrét dolgokra vagyok kíváncsi. Vagyis, hogy a Fok-Gyem TR-9253/A gépkönyve mennyire stimmel a Fok-Gyem TR-9252/A fizikai valójához!
Nos átböngésztem mindkettő rajzot. 3 lényeges különbség van.
1. A hálózati trafó feszültség kiosztása a 9253/A-nál nagyobb a nagyobb kimeneti feszültségek végett.
2. A feszültség beállító ellenállások értéke és száma más. Ehhez kapcsolódva a jackley tárcsák száma és bekötési módja is más.
3 Néhány 0,1-0,2 tizedohmos ellenállás értéke változik valamint a feszültség átkapcsolóban a trafó szekunder körében lévő átkapcsolást simító ellenállás értéke változik. 680 illetve 330 ohm.
Ezeken kívül nincs lényeges változás. Gyakorlatilag azonosak.
___________________________________________________________________________________
Megjavítottam a rendelkezésre álló TR-9253/A dokumentum alapján. Hogy mi is volt a hibája...??? Érdekes dolog volt. Végül is fogalmam sincs.
Ami biztos: A 2N3055 tranzisztor időnként B-C zárlatos lett. De csak néha... Kicseréltem MJ15016-ra, mert az erősebb. De nem akart működni. Nem volt kimenő feszültség. Elkezdtem végigméregetni a tranzisztorokat. Semmi hibát nem találtam. Végigmértem gyakorlatilag minden ellenállást, diódát is. Semmi hibát nem találtam.
Ennyi szenvedés után kiszórtam belőle az összes apró tranzisztort és mind helyett újat tettem be. Nos megjavult. Kb félóra alatt beszabályoztam. A kimeneti feszültségeket 4 század volt pontossággal tartja és a maximális áram amit a limiter enged az 5,4 amper. Kb 20 percig hagytam a terhelést rajta: 15 volt, 5 amper. 1 századvoltot mászott el a feszültsége. Tehát gyógyultnak minősítem a gépezetet.
Javítás közben ennyit derítettem ki különbségnek: Más a hálózati trafó és más a feszültségosztó ellenállás lánc valamint kevesebb is.
Köszönöm.