Sziasztok!
Áram alá helyezéskor már a PROTECT felirattal kezd, semmilyen gombnyomásra nem reagál, cd-t beveszi-kiadja de nem forgatja meg és teljesen néma.
Végfok-ic, cd-egység eltávolítása után a helyzet ua., a regulátor ic-nél /IC901 LV5680/ vannak eltérések tápfeszekben, 6-8 lábon fele feszültség van a rajzhoz képest, a 14-15-ön pedig 0v a 4,9 ill. 13,5v helyett, az alaptápok mint a 3,3-5-8,5-9v-ok megvannak.
Nem tudom hogy bekötési hiba után lett-e ilyen vagy menet közben, van-e ötlete valakinek hogy mi lehet a gond, a regulátor ic cseréje sem túl egyszerű próbára mert 4-5ezer körül van S-nél és nem egyértelműen néz ki hibásnak, panel teljesen ép, gyanúsnak tűnő alkatrészt nem találtam, köszi.
Sziasztok!
Ritkán esik meg, de ez az erősítő úgy tűnik, hogy kifog rajtam...
Eredeti hibája az volt, hogy a tulajdonos belenyúlt (valami kontakt hiba miatt) és véletlenül zárlatot csinált benne, ennek következtében jó pár tranzisztor tönkrement benne (köztük a TIP142-147 végtranzisztorok is).
Ennek az erősítőnek van egy ismert gyengesége miszerint a meghajtó BC182-212 páros nyugalmi disszipációja 0,5W (nincs hűtve se sehogy), ami idővel az erősítő tönkremeneteléhez vezet üzemszerű használat mellett is. Mivel az érintett oldalon ezek a tranzisztorok amúgy is tönkrementek bölcsebbnek találtam egy hűthető transzisztorral helyettesíteni (a gyártó is így tett ennek az erősítőnek a későbbi változatában). Én a 2N2219A/2N2905A páros mellett döntöttem, mert jól hűthető és egyéb paramétereiben igen közel áll a BC182/212-höz.
A végtranzisztorok cseréje rutinszerűnek tűnt. Az erősítőt kipróbáltam és visszaadtam. Az ügyfél csakhamar újra jelentkezett, hogy az erősítő hangja megváltozott és bizonyos felvételek torzan szólnak, amik eddig nem. Visszakaptam az erősítőt és olyan felvételeket is, amiken torz a hang. A meghallgatás az ügyfelet igazolja valóban egy picit torz a hang az adott felvétel adott pillanatában, míg ugyanaz a felvétel a saját (olcsóbb) erősítőmön nem torzít.
Méregettem az erősítőt és azt találtam, hogy bizonyos kivezérlés felett (>0,5W) a javított csatornán, szinusz jellel hajtva a szinusz alsó csúcsa körül nagyfrekvenciás gerjedés jelenik meg.
Az eredeti végtranzisztorok
ilyen ST gyártmányúak voltak az én csere tranzisztoraim első körben pedig
ilyen -új- Fairchild márkájúak voltak, párba is válogattam őket, 250mA áramon, igaz kb. 8 párból is csak 20%-ra tudtam őket válogatni. Több párat is próbáltam de a jelenség ugyanúgy fennált.
Volt itthon néhány TIP140-142 tranzisztorom is (régi Ti, Motorola vegyesen) ezek 20%-nál is távolabb voltak egymástól mégis működött vele helyesen az erősítő, de nem hagyhattam őket benne, mert a tápfeszültség +/-39V.
Vettem további tranzisztorokat, ezúttal
ilyen kinézetű -új- ST tranzisztorokat. De ezzel sem javult a helyzet ugyanazt produkálta az erősítő. Végül sikerült találnom az eredetivel azonos kivitelű ST végtranzisztorokat, amikkel a probléma megszűnt.
Mi lehet itt a probléma gyökere? Elméletileg lehet, hogy a tranzisztorok amiket vettem hamisítványok, de azok is darlingtonok és a probléma már egészen kis teljesítménynél is jelentkezik az erősítőben, látszólag nem a párbaválogatáson múlik a dolog, hiszen a régi gyártású TIP140/142-es tranzisztorok gyakorlatilag nem voltak párba válogatva mégis működtek pedig még a márkájuk sem egyezett!
Jóhiszeműen összeraktam az erősítőt, hiszen műszerrel mérve minden rendben van vele. Biztonság kedvéért az ügyfél felvételeit újrahallgatva kiderült a torz hang végül is csak nem múlt el (nem az a gerjedés volt az oka...) méregetem, méregetem az erősítőt de a "zenei" jelen nem látom a torzítást. A függvénygenerátoromat pedig akárhogy csűröm csavarom az erősítő látszólag nem hibázik (AM/FM modulációval sem) bár intermodulációt meg pont nem tudok előállítani. Ma kiderült, hogy a bemenő csatornákat felcserélve a torzítás átvándorol a másik oldalra. A baj csak az, hogy ott is kicseréltem a BC182/212 meghajtókat 2N2219A/2N2905A-ra. Logikus gondolkodás szerint a hibát vagy az erősítő alapvetően generálja és generálta eddig is, vagy a cserélt tranzisztorok hozzák be (noha ezeket is cseréltem másik párra). Nem akarom visszacserélni a BC182/212-re őket mert nem tudom hűteni és nem is igazán látom be, hogy ez miért okozhatja a problémát. És ismét mondom, később a gyártó is fém tokos tranzisztorokat tett ide, igaz TO-72 tokozásút, de nem tudom milyen típust...
Valami ötlet?
Tiszteletem a Tanya lakóinak!
A témanyitó címében említett, készülék, meglehetősen hiányos állapotban, nevezetesen: skálahúr, fordítógörgők nélkül, került hozzám.
Sajnos a sztereó rádiók 3-ban, egy eléggé elnagyolt ábra lenne hivatott segíteni, viszont nekem a görgőket is pótolnom kellene.
Emlékeim szerint, van némi rafinéria, ennek a rádiónak a skálahúrozásában, ezért arra kérnélek Benneteket, hogy amennyiben van rá készségetek, néhány fényképpel erről a területről, segítsetek rendbe tenni, ezt a szépséget.
Válaszaitokat előre is köszönve:
exGelkás
Ps: Az eredeti gyári rajzon, azt hiszen van, egy igen használható ábra, de azt sehol nem lelem.
Sziasztok!
Soha életemben nem terveztem magamtól hangfrekvenciás erősítőt, de már néhány cikk/könyv megfordult a kezemben ami ezekkel foglalkozott. Azt tudom, hogy milyen megfontolásokkal alakítják ki a különböző fokozatokat az erősítőkben, ám a leírásokban mindig a végére hagyják a teljesítmény fokozatot és állandóan elsikkad az emitter ellenállások kérdése, sose láttam magyarázatot, hogy az adott erősítőben miért pont akkora az emitter ellenállás értéke (a teljesítményt értem). Én szerencsés tulajdonosának mondhatom magam egy (azaz két) ilyen hangfal-erősítőnek (http://elektrotanya.com/grundig_aktiv-box_40_50_sm.pdf/download.html) ebben pl. egyáltalán nincsenek is emitter ellenállások mégsem tapasztaltam, hogy bármi gond lenne a hangjával. Tehát miért jó az erősítőben az emitter ellenállás egyáltalán, azt leszámítva, hogy zárlat védelemnek használják a rajta eső feszültséget.