Kedves nálam Tapasztaltabbak!
Sony TA-AX205 erősítő van nálam. Rengeteg kontakthibát már elhárítottam benne, végre eljutottam odáig, hogy szól.
De, aránylag alacsony hangerőnél is, főleg, amikor mély kiemelést rátolom, lekapcsolja a hangszórók reléjét. Fejhallgatóval is.
A végerősítőig nagyon primitív, de utána meg jól el van bonyolítva. A hangszóró védelem nem csak a DC-t figyeli, hanem a kimeneti teljesítményt is, és akkor is lekapcsolhatja, amikor túl akarnánk hajtani.
Sajnos nem találtam hozzá kapcsolási rajzot, csak hasonlót. A TA-AX250 végerősítője ugyan ez, csak ott IC a logikai áramkör a védelemnél. De ebben nincs IC, csak rengeteg ellenállás, kondenzátor meg dióda. Kapcsolási rajz nélkül nem látom át.
A DC-t néztem, de teljesen 0-án van. Mondjuk elég nagy a műszerem tehetetlensége, mikor lekapcsol a relé, egy pillanatra a 0-ból néhány milivoltra ugrik.
A hang nem torz, teljes mélykiemelésnél sem. Egyszerűen nem értem.
Hogyan tudnám megállapítani, hogy az STK hibás-e, vagy a védelem lett túl érzékeny?
Ha van valakinek tapasztalata ezzel a típussal, vagy van kapcsolási rajza hozzá, erősen megköszönném...
Gábor
Megoldás: Köszönöm a tanácsokat! Valóban, a védelmi áramkör elektrolit kondenzátorainak cseréje megoldotta a problémát. Leginkább a C412- es pozícióban lévő 100u/6.3V kondenzátor volt kikészülve. Lényegében robbanás határon volt gumidugó irányban. Csak az tartotta vissza ettől, hogy a táp szűrő kondenzátorok ragasztójából neki is jutott, és a panelon tartotta...
Sziasztok!
Nosztalgiából vettem magamnak egy Videoton RM4624 Star De Lux rádiósmagnót.
Kiváló állapotnak örvend, de 1-2 dolog javításra,pótlásra szorul.
Mind az AM rész, mind a magnó rész hibátlan,nagy hangerővel, elfogadhatóan szól.
Az FM viszont halkan,illetve teljes hangerőn csak kb 1/3-ad hangerővel szól.A dinamika érezhetően meglenne benne.
Nem látok "belepiszkálást", de azért nincs kizárva,előfordulhat.
Tippeket kérnék a javításához, de inkább közelemben, Gyálhoz közeli szakembert keresnék aki vállalná hogy átnézi, beállítja,szükség szerint javítja a készüléket.
Valamint keresek hozzá kazetta ajtót is, mert ez eléggé "feszegetett", kikopott állapotban van.
Akinek lenne ilyen, kérem jelezze, szívesen megvásárolnám.
Köszönettel:Csaba
Tisztelt Urak!
Segítséget szeretnék kérni tőletek, mégpedig egy otthoni gyártású PP elektroncsöves erősítő egyik csatornájának munkaponti nyugalmi áramának beállításával kapcsolatban.
Adott a fenti készülék, minden kondi átnézve(cserélve) csatolók is, mégsem tudom csövenkénti negatív előfeszültség beállítását megoldani. Az egyik csövem anódja izzik, és kékes ködbe burkolódzik. Sajnos nem tudok mindkét csőre azonos áramot beállítani. A másik oldal beállítása sikerült gond nélkül. Kérdésem: elképzelhető hogy a cső a végét járja? Cseréljem esetleg és fontos hogy párba válogatott legyen, hiába tudok csövenként előfeszt állítani?
Előre is köszönöm szépen, bocsi a bonyolult megfogalmazásért.
Sziasztok!
Protect modban van mert a kimeneten van DC feszültség, mindkét oldalon megjelenik a + táp (+48V), ha a Left oldalon kiveszem a PNP,NPN végtranzisztor bázis ellenállásait(4R7/0.25W) és csipeszekkel az RCA bemenet GND-jét összekötöm a GND-vel(házzal) akkor a Right oldal 0V, majd a jobb oldal harmadszori bekapcsolas után szintén 0V-ra lecsökken, és a protect mód megszünik.
Ha visszarakom a Left bázis ellenállásait (de a csipeszelés marad) akkor mindkét oldalon -48V jelenik meg, de van néha hogy +48V ra állnak be.
Mérve minden alkatrész jó.Feszültségek a végfokban sehol se jók. Mindenhol +48V vagy -48V van.
Eredetileg az elôerôsítô tápja (+15.8V)-ot elôállító Q133=2SK30 (TO-92) szét volt pukkanva meg a melette levô D109=ZPD16-os tulfeszültség védô zárlatos volt.
Ha kiveszem a Left oldal végtranzisztorait akkor is van a kimeneten +DC feszültség de csak +4V.Na itt megállt a tudomány..