Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

GRUNDIG CUC2130

TV - EPROM
Type: (ZIP)
Size
1.0 KB
Page
---
Category
TV
EPROM
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar grundig manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Download free of charge (10 files / day):
Download is being processed. Please wait...
Download processing...
  • Also known:
    GRUNDIG CUC-2130 CUC2130 CUC 2130
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
Grundig 32LXW82-8720 LE chassis kép torz
Üdv Szakik, Segítségeteket szeretném kérni a fent nevezett LCD TV javításában. Hiba: A kép torz illetve néham meg is áll a kép. Hang az tökéletes. bekapcsolás után 3-4 percel nem reagál a táviányítóra és a kezelőgombokra sem. illetve víszintesen pici színes csíkok is láthatóak. Csatoltam pár képeket. Amit eddig találtam: Táp panelt átnézve egy kondi rossz volt cseréltem. A többit átnéztem ESR re is. Rendben voltak. Táp panelről 24V és 5V jön le szkóppal nézve is renben vannak. Audio körben volt egy púpos kondi az cseréltem. Félek egy kicsit hogy kijelző hiba lesz. Bármilyen javaslatot megköszönnék viszonylag elég kevés LCD- javítottam még hozzátok képest. Ha van tapasztalat akár ezzel a konrét tipussal is lsz osszátok meg velem. Előre is köszönöm. Ui: A táp és a tv rajzát megtaláltam itt a tanyán. Üdv.: Gyula
grundig mfw70-430/8 cuc 1934 nem indul
Tiszteletem mindenkinek! Ebben a témában kérném a kollégák segítségét. Jelenség: elindul a tv, de ha kikapcsolja az ember távval akkor utána kb. 20 perccel már nem indul el. Csak sárgán világít a készenléti led (alapban piros). Készenléti fesz rendben, némi kondi csere után. A tápot tiltja még valami, mintha nem indulna a nagyfesz. Képcső nyakán az eltérítő tekercsnél van egy panel amit smben nem találtam, ezen egy dióda szakadt (pozíció 6021). Igaz csak 1;2;4;6 van meg smből. Előre is köszönet minden segítségért. osika
Grundig 55VLE880BL Csak stdby, nem lehet bekapcsolni
Sziasztok!
Csak kéken világít a stdby LED, nem reagál semmire. Fagyasztás, mentés új IC-be másolás nem jött be. Van-e valakinek lementve hozzá firmware? A Grundig supportnak írtam, de nem reagálnak. Köszönöm, ha segít valaki.
Grundig Xentia 55 (MFS 55-4601/8 TOP) TV képe összement, mi lehet a hiba? (BEKO K1 sasszi)
Sziasztok! http://kepfeltoltes.hu/140215/IMAG0484_www.kepfeltoltes.hu_.jpg Így néz ki a képe. Elsőre eltérítés hibának tűnik. De a foltokból felmágneseződésre gondolok. Valakinek valami tippje?
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce