Sziasztok!
Sok-sok évvel ezelőtt egy csere ügylet keretében hozzájutottam egy leharcolt állapotú AK706a jelű keverő-előerősítőhöz. Az rögtön látszódott, hogy nem lesz belőle múzeumi darab, ezért a második életét basszusgitár előerősítőként képzeltem el neki -saját célra.
Ennek előerősítőnek a koncepciója azért érdekes, mert pont olyan a felépítése, mint egy "rendes" nagy csöves erősítőnek, csak ez éppen pici: trafós kimenet, ellenütemű vég stb.
Némileg átalakítottam a készüléket az eredetihez képest (azért itt szögezném le, hogy olyan változtatást nem végeztem rajta, amit ne lehetne bármikor visszacsinálni, pl nem fúrtam lyukakat a vázba, még csak át se festettem, és minden "leeső" eredeti alkatrészét félretettem):
- E1, E2, E3 csöveket eltávolítottam.
- Egy "nagy jelű" bemenet van, E4 pozícióban EF86-ot eltávolítottam és helyette egy fél 6N2P van bekötve (39k anód ellenállással). E5 helyére 6N2P-EV került (fűtés átalakítással a NYÁK-on).
- Az eredeti hangszínszabályzót egy általam már korábban is használt -amerikai- kapcsolásra cseréltem.
- Mivel az általános erősítés még így is túl nagy volt, ezért az összes katód hidegítő kondenzátort kivettem, R32-t kb. kétszeresre növeltem.
- Beépítettem egy IC-s fejhallgató erősítőt, ami sztereo vonal bemenettel is rendelkezik, ehhez hozzákeverhető a gitár felerősített jele.
Sokáig használtam így, de nem volt tökéletes, zajos és brummos is volt.
Elhatároztam, hogy a lehető legtöbbet szeretném ebből most kihozni.
A zajosság nagy részét az eredeti REMIX NRK szén tömb ellenállások fém rétegre cserélése lekaszálta.
A brummon a fejhallgató erősítő földelésének átvariálásával kis mértékben tudtam javítani, de úgy tűnik, hogy a legnagyobb rész a (többé-kevésbé) eredeti csöves kapcsolásból jön.
A táp puffer kondenzátorok még eredetiek (1967-ből), látszólag köszönik szépen jól vannak, mérve a hullámosság nem nagy az A ponton: max 1Vpp volt, de biztos, ami biztos alapon az eredeti kondenzátorral párhuzamosan kötöttem egy 220uF-os új kondenzátort is, szubjektíve egy picit javult a helyzet a fejhallgató kimeneten.
A brumm a tesztek alapján földelési problémára vezethető vissza, mert az anód feszültség AC részét lekapcsolva a brumm azonnal megszűnik, csak így nem lehet sokáig használni... :)
Ami még érdekes, hogy a zaj forrását próbáltam a csöves fokozatok szerint is szétválasztani:
- E4 eltávolítása nem befolyásolja a brummot.
- E5 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
- E6 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
E6 (ECC82) cső még eredeti(?) volt a készülékben, az anódon levő pici lyukakon benézve lehetett látni, hogy a rács körül (szép) kékes derengés van, gondoltam ideje kicserélni, ami valóban javított a brummon.
E4-E5 csöveket viszont én újként raktam bele és max pár 100 üzemóra lehetett bennük, a csere itt nem változtatott. De az kiderült, hogy a jelenlegi (javított) felállásban E4 és E6 brummot nem "termel", azt az E5 fokozat hozza be.
A gépben van földelési csillagpont, de a csövek pl NYÁK lemezen vannak, a legtöbb vezeték kábelkorbácsban van és viszonylag kevés színt használtak ezért a pontos földelési sémát nem könnyű visszafejteni.
Amit próbáltam még, hogy E5 katód ellenállásait nem a NYÁK föld pontjára kötöttem, hanem a csillag pontra, de ez inkább csak rontott a helyzeten.
Természetesen próbáltam a fűtést is labortápról (független, DC) helyettesíteni, de ez sem változtatott semmin érdemben.
Kezdek kifogyni az ötletekből, hogy mit érdemes (illetve hogyan) kipróbálni?
Minden segítő tanácsot szívesen fogadok.
Hozzám vágtak egy Videoton rt7300s tunert. Van benne élet, viszont fm sávokon csak folyamatosan FM zaj van.( nehogy szó érje a ház elejét , nem súgás) Hangoláskor a kijelzőn úgy tűnik, mintha működne, meg meg áll, de csak az FM zaj marad. Az FM mute gombra nem reagál. Automata keresésnél elnémul a keresés alatt, kéziben folyamatosan FM zaj. A feszültségek rendben vannak. Az AM sáv hellyel-közzel működni látszik, de erősen zajos az adó. (csak a Kossuth szólal meg) Keresgéltem a fórumban, de ilyen hibáról még nem számolt be senki.. Minden ötlet jól jön.
Előre is köszönet mindenkinek.
Sziasztok!
Ismét terítékre került a címben említett cd pörgető, amelynek egészen misztikus a hibàja.
Nevezetesen az, hogy míg az írt cd lemezek többségét rendben le tudja játszani, addig a gyári lemezeken ugrál, akadozik.
A szervó részen már kicseréltem az elkókat, de ezen a gondon nem segített.
Olyan hibát is produkált, hogy tartósabb àllás után semmilyen lemezt nem volt hajlandó még csak megpörgetni sem, viszon hajszárítóval megmelegítve a belsejét már beolvasta a lemezeket. Az említett ugrálás a gyári lemezeken ettől még megmarad.
Lényegében csak
írt lemezekkel használható.
Próbáltam irányítottan melegíteni a mainboard-ot, de sokra így sem jutottam.
A lézert már cseréltem korábban...
Ha mechanikai hiba volna, akkor nem logikus hogy miért pont az írt cd-ken hajlandó működni...
Elfogytak az ötleteim...
Vagy 4 smd elkó a Q modul alatt magától lepotyogott a mainról, szóval nem az erőssége a gyártási minőség, alu öntvény ház ide, fantasztikus hangzás oda....
Bármilyen ötletet elfogadnék...
Köszönöm, dongo
Sziaztok,
A címbeli erősítőhöz kellene egy lábpedált összehoznom. A hozzáértőktől kérdem, csak sima kapcsoló van-e az eredetiben, vagy van benne soros dióda is?
http://elektrotanya.com/fender_princeton-112-plus_sch.pdf/download.html
Üdv.