Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

HP COMPAQ NC8000 NW8000

NOTEBOOK-PC - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
4.2 MB
Page
174
Category
NOTEBOOK-PC
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar hp manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
HP COMPAQ NC8000 NW8000 service manual (1st page)
Preview of HP COMPAQ NC8000 NW8000 [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
HP COMPAQ NC8000 NW8000 service manual (2nd page)
Preview of HP COMPAQ NC8000 NW8000 [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    HP COMPAQ NC-8000 NC8000 NW8000 NC 8000 NW
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant NOTEBOOK-PC forum topics:
HP Compakt d530 usdt.
Sziasztok ! Uraim kérlek titeket segítsetek nekem. Hoztak egy PC-t HP Compakt d530 usdt ami megfelelő felszereltségű kivéve a VGA-t az alaplapi,és szeretnék kártyát belerakni de! csak egy PCI aljzat van mint bővítési lehetőség a gépben. Szóval szeretnék egy olyan VGA kártyát amit a fehér PCI foglalatba belemegy és hogy még bonyolítsam a helyzetet a hely szűke miatt nem fér bele amit találtam mert kb. 3cm hosszabb a kari. A fészek mérete 137.5 x 95 mm a képen láthatjátok hogy mi a kritikus rész az aljzat hátsó vége és a fészek hátsó fala között 13.5 mm a hely. A kérdésem hogy tudnátok olyan karit ajánlani ami PCI-be való és beleférne a gépbe? és lehetőleg 256 MB. tudom hogy már régen nem gyártanak ilyen kártyát de akár használt is érdekelne. Várom a válaszotokat! Sziasztok. Üdv
HP PAVILION ZV 5000 INVERTER HIBA!
Sziasztok! Hp Zv 5000 laptop kijelzője sötét,ccfl cső csere után is.Inverter hibára gondolok.Javítható-e az inverter,vagy csere ? Előre is köszönöm a hozzászólásokat!
HP DV9000
Sziasztok , lenne egy kerdesem , meg egy kis segitseg kellene , van egy hp dv9000 laptopom ami nem akar semmit sem csinalni , nem reagal semmire , atneztem rajta mindent , mar vagy 1000x es nem talom mi a baja , ilyesmi hogy biztositek az alaplapon meg hasonlo amator dolgok mar at lettek nezve , Ha van valaki aki jartas ebben a modelben es ugyan ezzel a hibaval talalkozott annak megkoszonnem a segitseget.
HP COMPAQ 6000 PRO SFF alaplap kompatibilis a HP COMPAQ 8000 ELIT-el?
Üdv. a kollégáknak!

A tapasztaltabbak véleményét szeretném kikérni a fenti témában.
Mivel nagyon ritkán volt dolgom ilyen típusú PC-ékkel szerteném tudni, hogy a két alaplap egyezik-e mechanikai szempontból, vagyis mint geometria és rögzítő furatok pozicíója tekintetében. A 6000 Pro-t szeretném lecserélni a 8000 Elit-re.
Gondolom, hogy a táp és előlapi csatlakozók egyformák és a tápfeszek egyeznek, tehát a táp maradhat a régi. A régi lapról átvenném a procit amely Intel Core 2 Quad Q8400 és a memória kártyákat.

A válaszokat előre is köszönöm.

Zsolt B
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce