Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

KOERTING ROYAL-SELECTOR SE 6360 6362 GW 1936 RADIO SCH

AUDIO - SERVICE MANUAL
Type: (ZIP)
Size
633.0 KB
Page
---
Category
AUDIO
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar koerting manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    KOERTING SE 6360 6362 GW 1936 RADIO ROYAL SELECTOR
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant AUDIO forum topics:
Pioneer PAC010A IC module
Hi Friends I am looking for a replacement for the Pioneer PAC0101A audio power IC which belongs to Pioneer VSX-D209 amplifier. This IC is available on ebay but because of currency exchange rate and freight charges to Malaysia, it is very expensive. On one of the websites, I saw that it was written PAC0101A=STK411-230E. I guess it means that the Pioneer PAC010A module IC can be replaced by a STK411-230E. I am not sure, is anyone familiar with this IC advice me whether this STK411-230E can safely be used as a replacement. Pls assist Thanks Carlosraj
TECHNICS SA 150. erösitö nem kapcsol be. - MŰKÖDIK! KÖSZÖNÖM MINDENKINEK AKI SEGITETT!
Üdv  ismét  mesterek. Még  sajnos nem jött meg kinábol az ESR - müszer, de gondoltam ha már elöbányásztam akkor belenézek.Hátha csak a biztositék ment ki annó. Közben olvastam a neten, hogy sokszor valami höbiztositék van a trafón,és az  szokott elszállni.Na most én megnéztem , kivettem megforditittam a trafót de semmi nincs a trafó lábain. Akkor ezek szerint nem mindegyiken van?
Azért a trafo szerintem a bünös mivel a csokin nem mértem semmi  voltot.
Remélem ezt már meg tudom javitani.
köszi elöre is a asegitséget.
PP elektroncsöves erősítő munkapont beállítás! MEGOLDVA !
Tisztelt Urak!

Segítséget szeretnék kérni tőletek, mégpedig egy otthoni gyártású PP elektroncsöves erősítő egyik csatornájának munkaponti nyugalmi áramának beállításával kapcsolatban.
Adott a fenti készülék, minden kondi átnézve(cserélve) csatolók is, mégsem tudom csövenkénti negatív előfeszültség beállítását megoldani. Az egyik csövem anódja izzik, és kékes ködbe burkolódzik. Sajnos nem tudok mindkét csőre azonos áramot beállítani. A másik oldal beállítása sikerült gond nélkül. Kérdésem: elképzelhető hogy a cső a végét járja? Cseréljem esetleg és fontos hogy párba válogatott legyen, hiába tudok csövenként előfeszt állítani?
Előre is köszönöm szépen, bocsi a bonyolult megfogalmazásért.
Grundig R35
Végre megvettem gyerekkori álmaim netovábbját, a GRUNDIGOT! Sajnos az a bánatom, hogy bekapcsolás után kb. negyed óráig folyamatosan elhangolódik, mindig utána kell húzni. Negyed óra után beáll, és a beprogramozott adókat is jól hozza. Sajnos sehol nem találok hozzá kapcsolási rajzot. Tudna valaki segíteni egy rajzzal, vagy valami ötlette, hogy mi lehet a hibája? Előre is köszönöm a segítséget.
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce