Sziasztok!
A témáról régebben volt fent bőven olvasni való de nem találom most sehol. Van egy ORION SE 1025 B erősítőm amelynek kiment az egyik oldalon a végfok panelje. Ezt a panelt szeretném újra gyártani. A panelról van pontos fólia rajzom amely alapján a nyákot el is tudnám készíteni és egy részben áttervezett fólia rajzhoz is hozzájutottam. Az én problémám az, hogy a végfokpanelen elhelyezkedő alkatrészek némelyike ugyanazzal az értékkel már nem kapható így csak azoknál nagyobb értékűt lehet venni mint kiváltó alkatrész. Miben fognak változni az erősítőm tulajdonságai ha a kiváltó alkatrészeket szerelem be amelyek nagyobb értékekkel bírnak mint ami eredetileg adott helyre valók és valyon működni is fog e?!
Remélem van segítség!!!
A kapcsolási rajz: http://elektrotanya.com/orion_se1025b_sch.jpg/download.html
A végfokról feltöltöttem egy régebbi kapott pdf-t.
Sziasztok!
Mc CRYPT CW-132 tipussal van problémám zárlatos volt 2SA 1941 2SC 5198 és 2 db 10 ohm szakadt.Ezek cseréje után beindult működik de csak akkor ha a relét átkötöm,nem húz be .Kapcsolási rajzott vagy segítséget szivesen vennék.
Sziasztok! Lenne 1érdekes kérdésem. Hogyan lehet megoldani,hogy egy autós fejegységről, olyan jelet lehessen levenni, amit lehet fülhallgatóval hallgatni menet közben?? :) ..egy ismerősön, a trakiban akarja így hallgatni, és v.hogy kikellene vezetni egy jack-ajzaton keresztül. Csak nem tudom, hogy milyen osztással lehet ott jelet letenni az erősített kimenetről? ..egyáltalán lehet -e így megoldani. Bármilyen javaslatot köszönök!!
Sziasztok!
Évekkel ezelőtt hozzájutottam két darab címben említett végfokpanelhez, eredetileg a HEC45 stúdió monitorokban használták ezeket. Kapcsolástechnikája "modern", akár egész jó hangú erősítő lehet.
Amikor megkaptam ezeket a panelokat, akkor hibásak voltak, egyenként egy maroknyi alkatrészt cseréltem bennük, főként kimeneti fokozatban voltak elégett ellenállások, stb.
Évekig pihent a projekt de most megint előszedtem mert megépítettem hozzá a tápegységet (+/-47V és +/-35V is kell neki).
Az első tapasztalat az, hogy mindkét modul kb. egyformán gerjed.
Az egyszerűség kedvéért csatoltam a kapcsolási rajzot.
Amennyire meg lehet ítélni a bemeneti részen és a feszültségerősítő fokozatban az alkatrészek eredetiek.
A kapcsolás első ránézésre kétségtelenül bonyolultnak tűnik, de műszaki szempontból igen okosan kitalált áramkör.
Több dologgal is kísérleteztem eddig de nem sok sikerrel:
Alap helyzetben a gerjedés kb. 200kHz-en van néhány Vpp amplitúdóval.
- A kimeneti tranzisztorokat kivettem. Mivel a kimenő fokozat kompozit-darlington ezért a 2N3055 és BDX18 nélkül is működhet (terhelés nélkül), de a gerjedés nem változott.
- A kimeneti fokozatot tovább egyszerűsítettem: T15 és T17 (T16 és T18) között szétválasztottam a kimenetet T15-T16 lett az új "kimenet", R44-et ketté osztottam és a visszacsatolást a közepére kötöttem át. Így ugyan a gerjedés frekvenciája kb 100kHz-re csökkent, de ettől nem lettem sokkal boldogabb.
- Játszottam a tápfeszültségek hidegítésével (kondenzátorok cseréje + kondenzátorok hozzáadása) és a földelési séma változtatásával, eredmény nélkül.
- Ha az invertáló és a nem invertáló bemenetet összezárom a gerjedés megszűnik (ez mondjuk nem annyira meglepő).
Kissé tanácstalan vagyok hogyan tovább...
Lehetne játszani a visszacsatolás kompenzációs tagjával (kivenni), illetve a differenciál erősítő munkaellenállásának a kompenzációs tagjával is, de egyelőre azon az állásponton vagyok, hogy mivel ez egy gyári panel ezért feltehetően valaha működött, tehát nem a kapcsolás megváltoztatásának kellene a megoldásnak lennie.