Üdv. Keresztetze utamat egy olyan PWM kapcsolással megoldott autós erősítő , ahol a trafó közepe nem tápra van kötve hanem testre és a hajtó fet Drain lába nem a trafó hajtására használják hanem ez le van kötve testre és a Source lábbal hajtja a trafót.
A problémám az hogy nem szép a Pwm jel négyszög helyett elég gyenge. Freki 22khz egyenlőre és nagy áramot eszik természetesen szerintem feleslegesen.
Mi a véleményetek hogy lehetne jobbá tenni , illetve működőképessé? Sajnos hiányosan kaptam a hiányzó ellenállásokat bejelöltem.
IC TL494 a C1-C2 Hajtja ezeket a tranyókat az E1 E2 pedig testre van kötve.
A rajzot valóban elnéztem, a tranyók kollektora testen van.
Szia !
Én kijavitottam a rajzodat ,igy már lehetséges és müködhet.A meghajtó tranzisztorok mint emiterkövetö vannak kialakitva.Az emiterkövetö fokozatnak nagyon kicsi a kimenö ellenálása ,erre szükség is van, mivel a fetek meghajtása árammal történik .Az alkalmazott IRFZ44 fetnek elég tekintélyes a G-S kapacitása (1800pF),impulzus vezérlésnél a meghajtó fokozat az amely ezt a kapacitást kell hogy töltse és kisüse a fet vezérlésel egyidöben.Az emitter ellenálások meglehet nem elég kis értéküek (kolektor áram is kicsi) ezért a G-S kapacitás megakadályozza a tökéletes zárását és nyitását a feteknek,ebböl követöen a fogyaszás még terhelés nélkül is nagy(négyszögjel élei eltortorzulnak stb.).A soros 100 ohmos ellenálás korlátozza az impulzoknál fellépö pillanatnyi csucs áramot ,védve a meghajtó tranzisztorokat.Egyszoval csökentsed az emitter ellenálásokat.üdv.Jóska
0
Üdv! 330ohm lett az emitter ellenállás a két oldalt összekötő ellenállás pedig 2k , ha ez benn van akkor közel négyszög jel lesz belőle. Ha nincs akkor a PWM1.jpg az igaz , ha benn van akkor PWM2.jpg.
0
Szia drtapfesz ! A két emiter között elentétes fázisú jel van, ha közötük ellenálás van, az elentétes fázisú jel egy részét kioltja.A közölt oszcilogramból nem derül ki a méröpontjuk pontos helye és a jel nagyság viszonya. A 2. oszcilogramból látható hogy a második harmonikus is jelen van,természetesen ha nagyon kis szinten van akkor elhanyagolható. Álltalában a felharmonikusok megakadályozását soros RC tagok végzik ,ellenörizd. Ha ugyanannál a terhelésnél a fogyasztás csökent akkor van értelme az ellenálásnak. üdv.Jóska
0
Üdv! Működik a cucc , az áram a névlegest produkálja valahol 1A körül öt helyett. Szerintem kész. Összeszerelés , hosszú teszt , teljesítmény teszt. :)
0
Egyébként fordított PWM vezérlésnek nem mondhatnánk, mivel a Q12-13 tranzisztorok a pozitív vezérlőjel hatására lezárnak, és a két hiányzó ellenálláson keresztül a fetek kinyitnak. A dolognak csak az a szépséghibája hogy a Q12-13 emittere negatívon kellene hogy legyen,nem pedig pozitívon. Tehát a két PNP tranyó a gate töltést kellene hogy kiürítse, a fetek bekapcsolását viszont a két kérdőjeles ellenállásnak kellene végezni.A két fet gate elektródáit összekötő ellenállásnak a funkciójáról gőzöm sincs. Szerintem nem kell ebbe az áramkörbe.
0
Üdv! Előfordulhat hogy az előttem javító ember nem megfelelő tranyókat rakott bele.
0
Szia!
" a hajtó fet Drain lába nem a trafó hajtására használják hanem ez le van kötve testre és a Source lábbal hajtja a trafót."
Ellentétes a rajzod a leírással.
Ha a FET drainje (középső láb) tápon van és a SOURCE a trafón, akkor a gate-et táp fölé szokták kergetni, hogy meglegyen az Ugs 10V. Esetleg P csatornás FET való bele, azzal így nagyjából működne.
Üdv: Jácint
0
Tudtommal a FET tranyókat a G-S elektródák közé kapcsolt feszültséggel lehet hajtani, tehát a rajz kissé sántít. Egyébként a kapcsolás elrendezése szokványos is lenne, de a meghajtás semmiképpen nem működik így-szerintem.
0