Sziasztok!
Tegnap kaptam a címben szereplő modult(rajz, és alk. lista csatolva), ami egy raklap csomagológépben van (Autopack SP 2000/s) Feladata a csomagológép indításakor a csomagra rögzített fólia feszességét fenntartani, és ezt szabályozni, egy 24V DC 30W-os mágnessel. A probléma az volt, hogy a modul amikor tápot kapott, a kimenetnél nem jelent meg a feszültség, tehát a mágnes nem tudta összehúzni a lamellákat, hogy feszítsen. A panelt kiszerelve, és átnézve zárlatos alkatrészt nem találtam, az ellenállások, diódák értékei jónak tűnnek, ezért kiszedtem T1-et(BC177) helyére BC557 került, ekkor már a kimeneten világított a lámpám, viszont szabályozni nem tudom! Azt még megjegyezném, hogy T2 helyén (BFY34) már 2N1613 volt. Itthon találtam 2N3055 (T3) kicseréltem, de ugyan az a jelenség, nem tudom a kimenetet szabályozni! A kérdés az volna, mit kellene még megnéznem, ill. a potmétert (1,5KOhm ) a 72-73-74-es pontra kell-e kötnöm???
Előre is köszönöm!
Üdv: Zsolti
Szia Zsolt !
Ha végképp nem bírsz vele, csinálj helyette másikat ("modernizáld"). Egyszerűbb is és befér a régi helyére. Az IC a HAM-bazárban is beszerezhető élérhető áron. 5 A-t bír.
üdv.
Tibi
0
Szia Tibi!
Talán megoldva, mivel most volt időm délután vele foglalkozni jobban. Viszont csak akkor nyugtázzuk, ha megfelelő teljesítményű terhelés mellett, folyamatosan, stabilan fog működni. (elég messziről hoztam a vezérlést) biztosra akarok menni.
Egyébként köszi a tippet, nyilván sokkal normálisabbat lehetne építeni.
üdv Zsolti
0
Szia Zsolt!
A biztosabb üzemeleshez segitene ha a tapfeszt hidegitened a kartyan, pl. a biztositek/R2&T3 Kollektorra es a minusz tapvezetekre egy mondjuk 10uF-os elkot + egy 100nF-os keramia kondit tennek, valamint ungyanezen bizti/R2 vezetek es a poti karja (73) köze is pl. egy 100nF-t.
Ha az utobbitol nem kezd el belengeni-gerjedni a kapcsolas=>sokkal zavarerzeketlenebb, stabilabb lesz a müködese...
Kari
0
Szia.
Két sorral, most már hárommal lejjebb megoldva.
Üdv.
0
Szia!
A rajzot újra rajzolva ez egy sima tranzisztoros feszültségszabályzó, T2-T3 darlingtont alkotva. A kimenő feszültség T1 kollektorán levő feszültségénél 1,2V-al kisebb. Itt a legnagyobb szivatás úgy beállítani T1 bázisáramát a Pkr potméterrel, hogy a kollektorán a szükséges feszültségtartomány megjelenjen.
Állítsd P potmétert középállásba, és a Pkr trimmerrel állíts be T1 kollektorán féltápot. De T1 helyére berakva egy olyan NPN tranzisztort (kollektor a tápon!), ami legalább 100V-os, kapsz egy sima szabályozható tápegységet.
A zener dióda feszültségéről nincs infó?
Üdv: Jácint
0
Szia!
Meg lett a hiba, az egyik potim szar volt (kuka) ill. elmentem és hoztam T1 helyére BC177-et, és T2 helyére BC141-et, így indult el a szabályzás tökéletesen! Pedig T1 helyére BC557-et szerettem volna rakni. A kimenő fesz. értéke T1 kollektorfeszültségéhez képest 0,8V-tal kisebb. Az szerintem kb. jó, de én kicsit többre számoltam. A zener értéke pedig 5.6 , csak az a doksiról lemaradt, egyébként is vannak benne elírások.
Most szeretném terheli 30W körül, hogy mennyire melegszenek a tranyok, egyelőre kisebb terheléssel megy.
Köszi : Zsolti
0
Szia Zsolt!
Bocs, de tuti helyes labkiosztassal került be az 557?
Ennek egyebkent elegge nagy a Hfe szorasa, az eredeti feltehetöen 200 tajan lehetett, ezt meg kikaphatod 125-800 között...
Igen, a potit oda kell bekötnöd-nelküle ne is remelj szabalyozhatosagot/üzemkepesseget!
Ha valami nem müxik, kezd a BE feszek megmeresevel, aztan a többi elektrodajeval ha valahol nem epülne fel a kellö nyitofesz.
Kari
0
Szia Kari!
Megnéztem a bekötést, szerintem jó, nyilván elszállt volna, ha rosszul forrasztom be, egyébként lefényképeztem, mindjárt feltöltöm. Az alkatrészeket, amiket kiszedtem, vagy cseréltem, egyelőre csak fordítva beforrasztgattam a panel aljára.
Zsolti
0
Szia mzsolt04 !
A panel másik oldalára , vezetősávokhoz , nagyon könnyű fordítva bekötni az " ÚJ " alkatrészt ! :oke:
Szép napot mindenkinek !
Padra Sándor
Alias :sasa11
0
Szia Sándor !
Igen, ez való igaz, főleg akkor, ha közben nem figyelsz, és legalább megittál 3 sört! :D
Nektek is szép napot, estét !
Zsolti
0
Szia!
Jah ... szerintem is !
Hibakeresés:
1.Kösd be a potit majd mérj feszültséget a 73.-as ponton a két végállásban -> máris ellenőrizted a szabályzást !
2. Mérj feszültséget a T1 Collectorán a poti két végállásában ! Itt is kiméred a változást ?
Ha nem akkor cseréld meg a T1 E-C lábát mert fordítva kötötted be !
Vigyázz mert a T1 az PNP, tehát az Emitter a (+) !
3. Mérj feszültséget a T2 Emitterén a poti két végállásában ! Itt is kiméred a változást ?
Ha nem akkor cseréld meg a T2 E-C lábát mert fordítva kötötted be !
4. Írd meg mit tapasztaltál :)
PS: Én kidobnám a francba az egészet, és csinálnék egy visszacsatolós szabályzót.
Ilyen volt az első szabályozható tápegységem, de nagy mázli volt, hogy nem égettem le vele az áramköreimet.
Általában nulláról indultam felfelé, és ha lekapcsoltam az áramkört akkor letekertem nullára, akkora volt a feszültségingadozás a kimenetén, de azért lehetett vele dolgozni :)
Üdv: Dénes István
0
Szia István!
Hála istennek nem kötöttem be semmit fordítva :D , ha rákötöm a megfelelő terhelést, kiderül minden, remélem bírni fogják rendesen a tranyók.
Köszi
Zsolti
0