Üdv, mindenki!
Egy, a címben levő kis keverőpult került kezembe beázás-megfürdetés gyanújával. A nyák alsó része vízköves, rászáradva valami cukros lé. Ez "természetes" egy road-oló keverőpultnál, a zenész közelre tette a "védőitalt", vagy "csak" beleborult, stb.
Isopropil-alkohollal megtisztítottam a NYÁK-ot, s mikor "steril" állapotot mutatott, tápra dugtam. A mono (mic-in)csatornákra nem lehet vezérlést adni, mert szinte rögtön fehérzajt ad ki magából, és ezt még lehet is "hangszínszabályozni". A sztereó (line-in) csatornák hibátlanok. Azóta leszedtem az SM-et, és nem lepődtem meg azon, hogy ennek a keverőnek az az "extrája" -és a neve is- hogy egy naggyon speciális, (darlingtonos, pfff) XENIX-előfokja van. A gyanúm az, hogy ezek tranzisztorok nem kedvelték a +48V-os fantomtápot minden lábukon. A tápok rendben vannak, de csak feszmérővel néztem. Meg, egy tápbuszról megy minden, és csak a mono csatornák zajosak.
Egy feszmérővel, és egy forrasztóállomással a kezemben folytassam-e a javítást, vagy mindenképpen szkóp kell betegség megállapításához? Ha tranzisztorok cserére szorulnak, elegendő-e nyitófesz és béta-mérés (a kicsi, sárga digiműszer-utánzatommal) vagy rögtön tranzisztorkarakterisztika-rajzolós ismerőst szerezzek be?
És ami a topik nyitásának a legfőbb oka: Mi okozza a fenti jelenséget? Értem úgy, hogy a hibás tranzisztor miközben erősíteni még erősít (ha a zajt leszámítom, a mikrofon jele is kijön, "normális" szinten, csak 70% zajjal) mitől generál fehérzajt? A darlingtonok munkapontjai? Vagy valami más? Nekem már ez a "megy is, de mégse" állapot is kissé magas. Láttam már zárlatos, és szakadt tranzisztort. De zajosat??!
Minden pozitív, és segítő szándékú ötletet szívesen fogadok!
Tisztelettel: Czink Attila
Szia Attila ! Ha fehér zaj a tranzisztorból ,egyszerüen megkeresheted melyik tranzisztor az ,egy kis méretü pl. kerámia kondenzátorral a B és K érintve (pl.egy müanyag csipeszben tartva ).A bemeteken már elég 1nF is és ahogy csökken a fokozatok bemeeti impedanciája ugy megnövelheted 10nF-ig is.Esetleg a diodákra is megprobálhatod. Ha van zenner dioda is és nincs elégé hidegitve , az kész zajgenerátor is .üdv.Jóska
0
Szevasz!
Természetesen lehet egy tranzisztor bezajosodva, de ilyen durván csak a korai germánium (P-13, OC-1071, stb.)-re volt jellemző a hatvanas évekből.
Inkább valószínű, hogy a beömlött védőitalok által ott hagyott savas -cukros maradék átvezetése generálja a fehérzajt. Vagy a tranyók lábai között, vagy a rézfólia csíkok között lehetséges a szennyeződés. Nem biztos, hogy az isopropil-alkohol képes volt ezeket leoldani.
Csaba
0
A folyadék panelon maradását erősíti az a tény, hogy az XLR-jackek kiforrasztása után az 1-es csatorna zaja megváltozott. Naja, de UH-mosóm nincs. Az alkohol ezek szerint nem megfelelő oldószer a panel tisztítására. Holnapi munkakezdésig törhetem a fejem rajta, hogy mivel kell lemosni, ha megzakkanok, kiforrasztom az érzékeny alkatrészeket, és elmosogatom, mint egy tányért, aztán, megvárjuk, míg teljesen megszárad.
-Czink Attila
0
Szia !
Ezzel az a probléma hogy egy rakás poti van a panelen amiből kimosod a kenőanyagot.De úgy tűnik,
ennél a kütyünél már mindegy.Felváltva meleg mosogatószeres vizben illetve denszeszben áztasd egy nagyobb
fotós tálban ecsettel segítve a mosást.Az utolsó mosás denszeszben történjen.Semmit ne szedj le egyelőre.
Sokat gondolkoztam a jelenségeken, de ezekre csak az ellenőrizhetetlen átvezetések nyújthatnak magyarázatot.
Üdv : Laci
0
"Ha megzakkanok"- ezt pont azért írtam, mert a potikra gondoltam, hogy azokat forrasztom ki.
Most vagyok a "próbálkozó kutyus" napi programban. Egy teljesen más panelt "áztattam" sörbe, koktélba, és vártam, hogy rászáradjon, persze, szigorúan tápfesz alatt. A kísérleti "nyuszi" egy FM-rádió, és azon is van elég, ami utálja a rejtett zárlatot, nem elhanyagolható, hogy 4-rétegű NYÁK-ja van, ez egy profi Telefunken 8-hangoltkörös (induktív-és kapacitív vegyeshangolású) tuner. Megfelelő "előkészítés" után ezen lesz kikísérletezve, hogy mi nem okoz több kárt a "védőitaloknál". Úgy érzem, fogok még itt, a Kuplung-ban találkozni ilyesmivel. Megírom, ha rátaláltam a "gyógyszerre".
-Czink Attila
0
szia: a cola pl. sok mindent megesz.
Bálint
0
Foszforsav, citromsav, aszkorbinsav, ammóniás-szulfitos karamell. Szerintem is jól hangzanak egy vegyésznek, de ezt aki megissza, öblögessen egy kis HYPO-val, és utána igyon rá híg salétromsavat. Kóla.... Az tényleg üdítő??!
-Czink Attila
0
Szia !
A kóla az simán képes a rézfóliát "megenni" bár panelmaratáshoz nem a legideálisabb.Feszültség
alatt a "beöntés" néha a közeli tápfesz vezetékezésnél ki tud gyulladni és egy vezető kokszos
réteget képez.A hasonló eredetű szennyeződések néha/sokszor csak levakarással távolíthatóak el.
A potik és hasonló társaik kiforrasztását csak erre profi módon alkalmas szerszámok megléte esetén
javaslom mert egyébként több kára származhat a panelnek belőle mint haszna.A Behringer panelek
meglehetősen szűkreszabott furatokkal rendelkeznek és nehezen tisztítható földfuratokkal a nagy egybefüggő
testfelületek miatt.Egyébként az kell legyen az áztatás technikája: hogy a panel csak éppen elmerüljön a
mosó folyadékban hosszasan majd 45 fokban tartva ecsettel az alkatrészek között mint ha sepregetnénk lemossuk.
Így a potik belsejébe nem tud bekerülni a folyadék.
Üdv: Laci
0
Kösz, a forrasztóval nincsen gond, Fahrenheit állomás, digitális kijelzésű, stabil, ónszívó rátéttel (a pákahegy helyére kell feltenni), ami kompresszorról kap vákuumot. A túloldalról is leszívta a forraszanyagot, általában kipottyan, aminek minden lábáról leszívtam az ónt. Most "csak" az XLR-ek és a Jack-ek vannak kipecázva. És nekiálltam Ultrahangos párologtatók kristályhangszóróiból, és az egyik végfokjának a bővítésével (nagyobb FET) egy UH-mosót tákolni, mert úgy látom, nem úszom meg nélküle.
-Czink Attila
0
Sziasztok !
Ahogy előttem van a készülék konstrukciója,a bemeneti fokozat az XLR aljat környékén meglehetősen
zsúfolt, rosszul látható.Sanszos hogy még maradt szennyeződés a panelen.Kérdés még hogy mindegyik
csatorna azonosan viselkedik-e.
Lehúzott csatorna faderek mellett pl. az 1-es csatornán az R108-at rövidre zárnám ellenőrizvén valóban
a bemeneti fokozat zajong-e.Relatíve kis értékű ellenállások vannak a fokozatban,így egy komolyabb zárlat
(a bekerült szennyező folyadék)esetén megsülhet valamelyik közülük.A védőszerepet betöltő az IC bemenetén
lévő BAV diódák is gyanúsak lehetnek.A lényeg:egy csatornát kell rendbe tenni és az után már könnyebb a helyzet.
Sok sikert: Laci
0
Üdv, Laci!
Ha csipeesszel zárlatba teszem az R108,109,110,111 (mono bemenetek azonos ellenállatjai) azonnal kuss van. Tehát szinte biztosan a preamp zúg az olgán. És még egy érdekesség: Ha le van húzva az FX potija a csatornának, megszűnik szintén a zaj. Pedig elméletileg az kimenet, az hova zárlatozhat? Még keresem...
Hoozászerkesztettem: Igen, a mono csatornák egyformán viselkednek. A hangszínszabályzók fordítva működnek, azaz vágásnál adják a legnagyobb kiemelést a zajból. HÖ! A girátoros szabályzók mentek át oszcillátorba??! (ez pont most jutott eszembe, miközben írom!!!) De akkor meg a bemenet rövidzárja mellet miért hallgatnak el? Furcsa állat ez a beázás.
-Czink Attila
0
Szia !
Valóban rejtélyes eset.Holnap megpróbálok valami értelmes magyarázatot kiizzadni.
Laci
0
üdv: ilyet ultrahangos mosóval lehet többé-kevésbbé lemosni, utána levegővel kifújni.
Bálint
0
Üdv:Én a monó (mic-in) csatorna bemenetét a nyákon ahová az árnyékolt kábel megy rövidre zárnám egy kis drót darabbal odaforrasztva, majd meghallgatnám mit csinál? Még egy gondolat:az árnyékolt kábelek nem lehetnek beázva? Üdv.
0
Üdv!
Nem tartalmaz kábelt, de a bemenet rövidrezárása már nálam is megvolt ötletnek, sajnos nem az a jó irány, de köszönöm.
-Czink Attila
0