-Egy 3 szobás lakásban a régi kazánt egy új kondenzációs kazánra cserélték.
(Várható előnyök: kisebb gázszámla, alacsonyabb keringtetett vízhőfok.)
-A szobaradiátorokat megfelelő, nagyobbakra cserélték.
Látszólag minden rendben működik.
DE! Az ablakok párásodnak, a lakás levegőjének relatív páratartalma megnőtt!
Lehet ezt a jelenséget az újra cserélt kazánra ráfogni?
Mi történhetett?
Üdv!
Egy megtörtént esetem:
Épített az egyik barátom egy csilli-villi családi házat, fullos hőszigeteléssel, amiben minden nyílászáró a legkorszerűbb szigeteléssel rendelkezett. A folyamatos légcsere csak a bejárati ajtók nyitásával oldódott meg részlegesen, ami a fűtésszezon beindulásával kevésnek bizonyult, ugyanis a lakással egy légtérbe tartozó, kicsempézett pincehelyiségbe telepítettek egy turbós kazánt, a gépészeti berendezéseket és minden mosó-szárító berendezést. Folyamatosan penészedett a pince csempézett fala, párásodtak az ablakok ha mostak, ha nem. Nem értették a dolgot, mert a régi lakásukban, ahol hagyományos fali kazán üzemelt és bár silányabb szigetelésű nyílászárókkal volt építve, de nedvesedés nem volt tapasztalható. A vízesemeber által javasolt energetikus azt tanácsolta nekik, hogy a talajnedvesség átszivárgása okán, verjék le a drága csempét és iszonyat drága speciális légáteresztő, de vízszigetelő anyaggal vakolják be a terméskő felületet, majd a hozzá tartozó speckó festékkel fessék le, de semmiképpen ne csempézzék le, így meg fog szűnni a gombásodás és a párásodás. Sok pénzért és sok vita után megcsinálták a dolgot. Az eredmény az lett, hogy a speckó felület ugyanúgy gombásodott és büdös penészszag volt az egész házban. A jogi és anyagi vita még mindig tart.
Mivel az épület villamos hálózatát én csináltam, gyakorta megfordultam náluk és már a falazat átalakítása előtt is javasoltam nekik, hogy építsünk ki a pince és a tetősík között egy 110mm-es PVC csőből álló szellőzőt, amibe tegyünk egy csendes üzemű centrifugál légszivattyút és azt páratartalomérzékelővel vezéreljük meg, de inkább hallgattak az energetikus és a vízesember "szakvéleményére". Mivel a mutatványuk nem sikerült, így végül felkértek az általam javasolt megoldás kiépítésére. A vizesek duzzogva ugyan, de megcsinálták a gépészeti munkát, én megcsináltam az automatikus motorvezérlést, majd használatba vették a komplexumot. Kb. 2 hónap folyamatos működés után a pára, a penész és a szaga eltűnt az egész épületből. Azóta már csak időközönként kapcsol be az elszívó, de a páratartalom szinte állandó értéken van és nincs semmi nedvesedés.
Mi következik ebből? Hát csak annyi, hogy a páraképződés nagy ívben leszarja a mai tökéletesen szigetelő nyílászárókat és a folyamatos szellőzés sokkal fontosabb, mint a tökéletes, szinte légmentes szigetelés.
Legyen jó napod!
„Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!”
0
Szia!
Tanulságos, amit írtál. Az első, ami az emberben felötlik: a szellőztetéssel kimegy a meleg. Akkor minek fűtünk? Nem az utcát akarjuk fűteni.
Nos, erre is olvastam megoldást, bár saját szemmel még nem láttam ilyet: ez az ellenáramú hőcserélő. A kimenő használt magasabb hőmérsékletű párás levegő egy lamellás hőcserélőben átadja a hőt a bejövő hidegebb friss levegőnek. Lehet kombinálni a páratartalom által vezérelt elszívó ventilátorral.
Üdv, lcsaszar
0
Üdv!
A nagyobb hőigényű gyárak, épületek egy része ezt használja: http://www.rosenberg.hu/
Méreg drága, de gyakorta nem ez a legfőbb szempont.
Az általam említett épületben az elszívó idestova 5. éve üzemel és mára igen ritkán kapcsol be, de létjogosultsága mit sem változott. Az épület hőtehetetlensége folytán nem veszít annyi energiát, hogy jelentősen befolyásolná a gázfogyasztás, viszont szag és nedvesség mentesen élhető lett.
Legyen jó napod!
„Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!”
0
Üdv!
Olcsó megoldás: http://romacsek.uw.hu/hocser1.pdf
0
Hello, érdekes és tanulságos az írás.
(Örülök, hogy fontos kérdést vetettem fel...)
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?
0
Szia iparos!
Ezt már néztem évekkel ezelőtt, akkor az ára még horror volt. De a lényeg az, hogy minél hosszabban találkozzon egymással a kimenő és a bejövő levegő, persze nem összekeverve.
Üdv: Jácint
0
Hello.
Mutatok egyet...az árát ne nézd meg! Ezeknek a "megtérülési" idejét sem bírnám kiszámolni...
Üdv.: Uniman
0
Szia!
Többen leírták, hogy a nyitott égésterű előző kazán miatt volt állandó szellőzés, most meg kevesebb.
Életem egyik legjobb beruházása volt egy Honeywell Duracraft párátlanító. Most pl. a Lidl-ben van hasonló kompresszoros Silvercrest márkájú (saját márkája, eddig nem csalódtam benne), hasonló áron. Egyéb passzív, vagy olcsóbb párátlanító nem fogja hozni ennek a komfortját.
0
sziasztok: nemrég olvastam, hogy a megfelelő hőérzet érdekében 55-60% körül kell tartani
a légnedvességet.
Ennél alacsonyabb érzéknél -ugyanolyan hőmérséklet esetén-hidegebbnek érezzük a szobát-
Bálint
0
Igen, ezek a párátlanítók alapból 50-55%-ra vannak állítva. Lehet feljebb, vagy lejjebb is állítani, mivel lehet vele pl. falat is szárítani.
Ősztől, amikor már hideg van, kint is párásabb a levegő, a ruhaszárító is bekerül, kevesebbet vannak nyitva a nyílászárók, feljebb megy a páratartalom. Ilyenkor indítja a párom mosás után a mosógép feletti ruhaszárító gépet, valamint fürdéskor indítjuk a párátlanítót +2 óra kikapcsolás időzítéssel. Így szinten tudjuk tartani a párát az öreg házunkban.
0
Jónapot!
Amiről beszéltek az majd egy másik projekt lesz, előbb találjuk meg a pára okát!
Üdv.
0
Szia!
A pára oka már meg van (eddig is volt), nem viszi ki a kazán kéménye, mint eddig.
Öreg ház, hiába szigetelt, nem tökéletes, mindig párásabb lesz. Kompromisszumot kell kötni, nekünk csak ezekkel a megoldások jöttek be. Ugyanebben voltunk anno, mikor kazáncsere volt.
Most néztem, a Duracraft DD-TEC10NE 10liter/24óra 200W (45-50eFt), a Lidl-s Silvercrest 20liter/24óra 320W (50eFt). Szerintem jó áron van.
0
Szia!
Amennyiben ablakok alatt vannak a radiátorok, lehet, hogy az új langyosak - még ha ugyanolyan teljesítményűek is - nem párátlanítják úgy az ablakokat, mint azelőtt a forrók.
0
Szia !
Bár sok infó nincs róla hogy milyen a lakás falazata, aljzat kialakítása, nedvesség elleni szigetelése szerintem az alap probléma az lehet hogy eleve egy valamennyire nedves lakásról van szó. a melegebb évszakokban a szellőztetés sokat segít de télen csak az intenzív fűtés tud ezen jó irányban javítani ha nem kívánnak megfagyni.
Üdv. Laci
Csak úgy mellékesen: Nem kellene ezzel valamelyik vendéglátó helyre vonulni? Ugyan is egy deka elektront sem látok az ügy lényegét illetően. :)
0
Hello,
Lényeges:
-NEM változott a tégla a falban.
-NEM változott az alapszigetelés.
-NEM változtak a nyílászárók.
-NEM változott semmi sem! CSAK a kazán.
(Elektronokkal telis-teli van a vezérlés. Lehet, hogy valami nincsen jól beállítva-programozva?
Valóban, többen panaszkodnak ugyanebben a házban, ugyanerre a párásság növekedésre.)
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?
0
Szia !
"Valóban, többen panaszkodnak ugyanebben a házban, ugyanerre a párásság növekedésre.)"
És őnáluk mi a helyzet? Mindenki cirkót vagy kazánt cserélt? Vagy az ablakosnak volt néhány (?) jó üzlete?
Üdv. laci
0
Szia,
amint írtam lejjebb, semmiféle más csere ott sem volt.
Csak a kazánt és a radiátorokat cserélték egyformán.
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?
0
Én azt figyeltem meg, hogy tavasszal és ősszel van egy-egy rövid időszak, amikor jelentősen megnő a lakás relatív páratartalma, minden egyéb változatlan mellett. Talán közrejátszik a sok csapadék is. De az is, hogy tavasszal lekapcsoljuk a fűtést, de még csak mértékkel szellőztetünk. Nyáron többnyire résre nyitva vannak az ablakok nappal, éjjel pedig egészen. Ősszel már nem nyitunk ablakot, de még nem megy a fűtés. Télen pedig a fűtés köztudottan szárítja a levegőt, és odakint is alacsony a levegő páratartalma.
Nem lehet, hogy pont egy ilyen őszi időszakban kezdtek a lakótársak kórusban panaszkodni? Nem gondolva arra, hogy ugyanez évről évre megismétlődik?
Üdv, lcsaszar
0
Szia!
Egy nagyon lényeges információt elfelejtettél közölni:
- A kazán a lakótérben van elhelyezve?
Ha igen, akkor mint mások is leírták előttem, a relatív páratartalom növekedése az új kazán eltérő működése miatt van. Azaz a régi kazán az égéshez a lakótér levegőjéből használta az oxigént, az elvett levegő kiment a kéményen. A pótlás bejött a réseken, ezáltal természetes szellőzés valósult meg. Az új kazán ellenben koaxiális kéményen szívja be magának a levegőt, nem pedig a lakás légteréből. Tehát nem valósít meg kényszer-szellőztetést, áll a lakás levegője, emiatt megnő a páratartalom.
Ha ellenben a kazán pl. pincében, garázsban van, akkor a fenti okfejtés nem érvényes, lehet tovább agyalni.
Én is használok elektromos páramentesítőt, ami egy tartályba gyűjti a vizet. Nagyon jó beruházás volt. Korábban a fürdőszoba sarka penészedett, az épület északi falánál. Sajnos ruhát is a fürdőszobában szoktunk szárítani. 2 vagy 4 órára programozva leviszi a páratartalmat 70% alá, és a penész-probléma megszűnt. A Praktikerben sokféle kapható 30 ezer Ft körüli áron. De tovább küzdöttem a pára ellen, és beszereltem egy 20 cm-es ventilátort is, amiben gyárilag be van építve egy páraérzékelő szenzor, és a szabadba szellőzik. Ha felmegy a páratartalom 85% fölé, akkor bekapcsol, 70% környékén kikapcsol. Amióta ez be van építve, az elektromos páramentesítőt csak extrém magas páratartalom kell beindítani. A ventilátor lapátjai között mindig van némi természetes szellőzés, ha nem indítom be, akkor is.
Üdv, lcsaszar
0
Köszi, ez a légnedvességre bekapcsoló ventilátor jó ötlet.
Tudsz egy típus jelet megadni?
Köszönöm!
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?
0
Én ilyet vettem:
Dospel Styl 200 WCH (a WC az időzítőt jelzi, a H jelzi a párakapcsolót. Én nem kötöttem be az időzítő kapcsolót)
A Váci úti Légtechnika bolt árulja közel a József Attila színházhoz. Van webshopjuk is.
Üdv, lcsaszar
0
Hello Gbenyov.
Sok-sok típus létezik..5000...60000 Ft közötti áron.
Üdv.: Uniman
0
Köszi! Meg is néztem. Eddig nem is tudtam, hogy beépített légnedvességmérős ventilátorok is léteznek!
(Persze, abból amit nyernek a jóhatásfokú kazánokkal, abból vesztenek is, a hidegbefúvással...)
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?
0
szia: a lakás légterét úgyis ajánlatos naponta cserélni.
Nálunk -dohányzás miatt is- egy nem használt kéménybe épített 12 V-os megy egész nap, szabályozható tápról
Bálint
0
Szia Laci!
Jó helyen van itt, a borozóba nem látnak be a vendégek, holott a téma sokaknak adhat választ, az oldalt pedig első helyeken hozza a google.
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca.
Tényleg jó hogy nem látnak be, mert nem borozó hanem oskola. :D
Üdv. :)
0
Szia !
Azért a kocsma és szinonimáiban is lehet okosságokat hallani. van aki a diplomáját is ott szerezte be. :)
Üdv. laci
0
Szia.
Már néha az az érzésem hogy ott normálisabb emberek vannak, mint.......
De mi itt az "iskolapad"-ban vagyunk. Jaca meg már harminc centire se lát. :)
Üdv.
0
Szia city!
Ha nem a kocsmában tanultál volna, tudnád értelmezni, amit írtam:
"Jó helyen van itt, a borozóba nem látnak be a vendégek,"
Jó helyen van itt ( az iskolapadban), (mert) a borozóba nem látnak be a vendégek.
Üdv: Jácint
0
Szia !
Az a kis apró vessző. Egy röhögéskor a kijelzőre "köhögött pötty" méretével egyezik. A vaksi szememmel nem látva teljesen más értelmet nyer a mondatod. Bocs. Igazad van.
Üdv. laci
0
Szia!
Mintha azt írtam volna, nem? Olvasd el még egyszer!
Üdv: Jácint
0
Hello.
"Régi kazán"...? Az meg miféle volt? Leírhattad volna rögtön...mert, ha kéményes volt, akkor ugyebár tudjuk mennyi levegő kell 1 köbméter gáz elégetéséhez!
Az a sok köbméternyi levegő, ami eddig a kéményen keresztül "eltávozott", most ott marad a lakásban!
Üdv.: Uniman
0
Szia !
Nálam ugyan ez volt a helyzet mikor a sima kéményes kazánt turbósra cseréltem.
Egyszerűen hiányzott az a szellőzés amit a kémény biztosított.
Főzés, mosás..stb megteszi a hatását.
Én úgy oldottam meg, hogy a konyhába feltettem egy pára elszívót a tűzhely fölé.
Ez ki van vezetve a falon, most ez biztosítja a szellőzést.
Ezért nem jó ha az ablakok jól zárnak :)
Üdv.
0
Szia!
Ablakcsere is volt, csak nem mondták?
Ha nem volt, még egy tippem van. A radiátorok alacsonyabb hőmérsékletű vízzel mennek, és ez kevésbé szárítja a levegőt. Vagy visszavették a fűtést. Mi egyéb oka lehet, ha a kazán más légtérben van?
Saját tapasztalatom éppen az, hogy amikor beindítottam a fűtést, a nyári-őszi 60-70% egyből leesett 50% környékére. De nálam hagyományos kazán van.
Üdv, lcsaszar
0
Szia Gábor.
Lehet hogy nyilászárókat is kellene cserélned, a fűtésnek ehhez semmi köze. Inkább szárítja a levegőt.
Üdv.
0
Szervusz,
a nyílászárók (még) az eredetiek.
A dolog éppen ezért "varázslatos", mert a régi kazán mellett nem volt semmilyen vizes probléma.
Semmi nem változott azóta, és
MÉGIS NEDVESEBB A LAKÁS!!!
Miért?
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?
0
Szia!
Mint írták, a kondenzációs kazán kintről veszi a levegőt, nem a lakásból. A régihez kellet a légcsere. Ennyi. Be kell tenni az ablakokba szellőzőt, méghozzá autómatát, ami páratartalomra nyit.
Üdv: Jácint
0
Szia.
A fölöttem szóló erre is adott választ, kisebb a víz hófoka és nem szárítja annyira a levegő.
De lehet a tavajra már nem jól emlékszel, és az időjárás se ugyanaz. :)
Ha vannak a radiátorokon párologtatók, akkor szedd le.
Üdv.
0
Hello,
Igazad van, de nézzük a tudományt.
1. A korábbi kazán valóban a kéménybe küldte a beltéri levegő egy részét, tehát minden esetben a kültéri hűvösebb levegőnek be kellett áramlania a lakásba. Ennek korábban nyilván szárítási eredménye volt.
2. A magasabb hőmérsékletű keringtetett vízcsövek és a magasabb hőmérsékletű radiátorok korábban nyilván korábban jobban szárították a beltéri levegőt.
MOST:
3. Nálunk a kültéren jelenleg 7C fok van és 82% relatív páratartalom. Ez azt jelenti, hogy a kültéri levegő víztartalma 5,33 gramm víz egy kg levegőre vetítve.
4. Ugyanakkor a szobámban jelenleg 22C fokot mérek és 41% relatív páratartalmat.
Ez azt jelenti, hogy egy kicsit több víz a szobai levegőmben, pontosabban 6,79 gr/kg. Betudom ezt annak, hogy ÉN is itt vagyok, néhány virág is itt van, plusz még kitöltöttem egy pohár sört is.
DE:
5. Abban a lakásban viszont a kondenzációs kazán csere óta 24C fok van és 71% a relatív páratartalom! Ez azt jelenti, hogy abban a szobai levegőben a víztartalom 13,32 gramm víz van egy kg levegőre vetítve!
ÉS MEGISMÉTLEM: attól a pillanattól kezdve, hogy ezt a kondenzációs kazánt beindították!
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?
0
Mindegy milyen tudományosan közelíted meg a problémát, egyszerüen hiányzik a természetes szellőzésből a kémény hatás.
0
Köszönöm mindenkinek!
Sokat tanultam.
(Dehogy honnan van a kültérhez képesti jelentősen több víztöbblet, azzal szemben ami a saját központi fűtésünknél nem jelentkezik, azt még vizsgáljuk.)
És veszünk egy "páramentesítőt" is.)
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?
0
Szia!
Ugyanannyi pára keletkezik, csak bent marad a lakásban és nem száll ki a kéményen keresztül, mint a régi kazánnál. A párát okozza az élő emberi szervezet, a mosás, fürdés, mosogatás, stb...
Megvettétek a párátlanítót? Változott a helyzet?
0
IGEN!
Jól működik. A párásság az ablakokról eltűnt. Csak 1-2 órát kell bekapcsolnunk már.
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?
0
Szia!
A Silvercrest-et vetted meg? (majdnem eszperente)
0
Az jó, mert amit a kondenzációs kazánnal megspórolsz a gázszámlán, azt most a párátlanító révén villanyszámlára költheted...
Üdv, lcsaszar
0
"Az jó, mert amit a kondenzációs kazánnal megspórolsz a gázszámlán, azt most a párátlanító révén villanyszámlára költheted..."
Ha szabad ilyet tapasztalatból mondanom, akkor ez nem igaz. Ha megnézed az adatlapját, akkor 200-300W között vannak és most írta, hogy napi 1-2 óra...szemben a kondenzációs kazán kontra nyílt égésterű, őrlángos öreg kazán közötti különbséggel. Nem számolom ki.
0
Valóban, kicsit túloztam. Én szerencsés helyzetben vagyok, mert a nyílt égésterű őrlángos öreg kazánom a pinceszinten van. De ennek ellenére sokszor felmegy a pára, főleg a fürdőszobában. Ezért itt használok elektromos páramentesítőt. 300 Wattot fogyaszt, ruhaszárítás üzemmódban 400-at. Néha bekapcsolom 2-4-8 órára. Sajnos tavaly még nem volt, ezért a mennyezeten helyenként felpúposodott a festés. Penész is volt, de most már nincs.
Üdv, lcsaszar
0
Nameg, ha szellőztetéssel külső hideg levegőt engedek be, akkor még egy lapáttal....
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?
0
Szia!
A szellőztetés az ablak sarki tárva 5 percre. Intenzív légcsere, de a falak, bútorok nem hűlnek le.
Üdv: Jácint
0
Szervusz!
A légtér nagysága, a helyiségek közötti légáram és az azok közötti eltérő páraterhelés, a lakás struktúrája, tagoltsága indokolhat akár kettőt is. (függetlenül attól, hogy áttelepíthető, mobil eszközről van szó) Ne hagyd, hogy csalóka révületbe ejtsenek a készülékek leírásának csodás eredményeket sejtető adatai.
Egyébiránt pedig a választásnál még fontos szempont lehet a kötelmektől mentes hosszú garancia és a légkondicionálás területén is ismert gyártó, bár ezt nyilván neked nem kell mondani.
bencsik
0
Szia!
Szerintem abban a lakásban akkor is ennyi lenne, ha a régi kazánt távfűtésre vagy elektromos fűtésre cserélték volna. Ennyit számított a régi kazánnal járó légcsere. Ja, ablakon résszellőzőből kettő kell legalább! Volt aki csak egyet tett be elég az alapon, és szidta, hogy semmire se jó. Egy lyukon nem tud egyszerre ki-be járni a levegő.
Üdv: Jácint
0