Scaler
Ez az egység a monitor agya és lelke. Integráltsági foktól függően előfordulhat, hogy csak 1-2 IC-t találunk rajta. Régebbi készülékeknél előfordulhat ennek a többszöröse is.
A scaler feladatai
- Fogadja a külső jelforrástól beérkező videojelet és több bemenetes készülék esetén megoldja az ezek közti kapcsolást is
- Digitalizálja az analóg videojelet
- A digitalizált analóg - vagy már digitálisan beérkezett - képi információt újraskálázza a készülékben levő LCD panel felbontásának megfelelően
- A képi információk korrekcióját/manipulációját elvégzi (fényerő, kontraszt, telítettség, élesség, stb...)
- Előállítja az OSD információkat
- Figyeli a felhasználói kezelőszerveket
- Megvalósítja a teljes monitor vezérlését (különböző üzemmódok közti váltás, részegységek ki-bekapcsolása, visszajelző szervek kezelése, stb...)
Egy újabb fajta scaler panel
Jól látható a panel közepén a Genesis gyártmányú scaler IC, bal oldalt a SyncMOS gyártmányú processzor a tetején a beleégetett firmware verziószámával, valamint jobb oldalt a három feszültség stabilizátor.
Az újabb monitorok scaler panelje két egységből áll, egy mikroprocesszorból és egy scaler IC-ből.
A scaler IC - mint ahogy a neve is súgja - elvégzi a bejövő videojel skálázását és teljes feldolgozását. Az újabb fajta IC-k minden feladatot elvégeznek, közvetlenül fogadnak komponens analóg és digitális videojelet is, automatikusan képesek detektálni a felbontást, a szinkront, stb... A teljes feldolgozás az IC-n belül történik, a kimenete közvetlenül képes meghajtani az LCD panelt. Minimális mennyiségű külső alkatrészt igényel.
A munka oroszlánrészét végző scaler mellett a uP az "agy", ő vezérli a scalert, fogadja a kezelőszervek felől érkező információkat, ki-be kapcsolja a készüléket. Mint minden mikroprocesszor, ez is saját programmal rendelkezik, amelyet általában beégetnek a gyártás folyamán. A beégetett programról ad információt a processzor tetején levő matrica.
Egy régebbi Scaler Samsung monitorból
A középen helyet foglaló IC a különálló AD konverter, a bal felső sarokban két memóriamodul található, a jobb alsó sarokban DIP tokozásban a processzor mely tartalmazza a panel firmware-ét
Fejlettségtől függően a régebbi scaler IC-k kiszolgálására esetleg külön egységeket találunk. Ezek lehetnek:
- Videojelforrás választó: A régebbi scaler-ek csak egy jelforrást voltak képesek feldolgozni. A több bemenetet külön kapcsoló elemmel oldották meg.
- Memória: A skálázáshoz egyes régebbi áramkörökben külső memória található, általában pár MByte.
- Egyszer ill. többször írható nem felejtő memória: Ez a uP esetén egyértelmű, bizonyos processzorok nem tartalmaznak belső program memóriát, ezeket külső memóriával kell megtámogatni. Ezen kívül szükség van a felhasználói beállítások tárolására is, ehhez nem felejtő újraírható memóriát alkalmaznak.
A scaler panelen foglal helyet ezen kívül még pár fontos egység, úgymint:
- Az inverter áramellátásáért felelős aktív kapcsoló elem: általában FET
- Feszültség stabilizátorok: bármely a három közül: 5V, 3.3V, 2.5V
Bizonyos esetekben, pl. integrált táp esetében ezek néha a tápegység/inverter paneljére is kerülhetnek.