Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

PIONEER SE-305 SM

AUDIO - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
398.7 KB
Page
2
Category
AUDIO
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar pioneer manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
PIONEER SE-305 SM service manual (1st page)
Preview of PIONEER SE-305 SM [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
PIONEER SE-305 SM service manual (2nd page)
Preview of PIONEER SE-305 SM [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Download free of charge (10 files / day):
Download is being processed. Please wait...
Download processing...
  • Also known:
    PIONEER SE-305 SE305 SE 305
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant AUDIO forum topics:
Pioneer VSX-916 erősítő nem kapcsol be. (Megoldva)
Sziasztok. Segítséget szeretnék kérni a címben szereplő erősítő javításához. A készülék nem kapcsol be. Standby led villog, ha bekapcsolnám az erősítőt a led kialszik majd már másodperc elteltével ismét villog. Késszenlét 5VDC megvan. Az IC9001 (PEG-216A) 18-as lábán (AC IN WAKEUP) 2,5VAC mérek. Hol keressem a hibát?
Pioneer vsx859rds rajz
Sziasztok ! keresem a fent emlitett készülék rajzát , elég csak a végfok. Az eserviceinfo oldalon fenn van ,de pont a vége hiányzik ! Előre is köszönöm !
PIONEER SA-9100 erősítő "protect hiba" (megoldva)
Sziasztok! A történet pár hete kezdődött, mikor nálam járt ez a készülék. Akkor hiányos szabályozás, (hangszín, hangerő stb.) és egy-egy kimenet torzítása volt a jelenség. A szabályzó/meghajtó paneleken néhány kondenzátor cseréje, relé érintkezők, kapcsolók tisztítása megoldotta a problémát. Most visszaköszönt a gépezet. Bekapcsolás után pár mp. elteltével kellene a relének meghúznia amennyiben minden rendben van, de "protect" led világít. Így természetesen nem dogozik az erősítő. Tápokat ellenőriztem és persze a végfokban is amit csak tudtam. Hibás alkatrészt sajnálatomra nem találtam. Amennyire le tudtam követni, nem találom miként is végzi ezt a védelmet. Talán valaki ismeri az ilyen megoldáokat, mert bevallom elfogytak az ötleteim.. Köszönettel: Kiss Z. Megoldást egy ismerős találta meg (én sajnos nem). Protect áramkörben egy tranyó hibája okozta a tiltást.
Pioneer DEH 4700mp autórádió bekapcsolás után kis idővel eltűnik a fény és a hang. /megoldva/ viszont keresnék DEH-1500-ba tuner
Sziasztok. A címben szinte minden benne van, a lényeg hogy elsötétül és nem hajlandó tovább működni. Kis hangerőnél elvan egy darabig de utána azt is megunja. Én a PAL007A vég IC-re gyanakszom, de ha tévednék akkor szívesen meghallgatom. Üdv József. ui: Megoldás, el se merem mondani. A tulaj a negatívot az antenna árnyékolására kötötte. Viszont keresnék egy S45CD24 tunert /csak ennyit találtam rajta/ egy DEH-1500-ös készülékbe.
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce