Helló ! Egy kis tanácsot kérnék a címben szereplő géppel kapcsolatban.
Van egy ilyen gépem. Használat közben (az itt-ott javasolt 30 perc körüli bemelegedés után) a következő jelenségekkel találkozom NYUGALMI ÁLLAPOTBAN (tehát nem mérek semmit éppen):
1. Az ábrán megjelenő jel néha vízszintes irányba szétugrik egy pillanatra, aztán visszaáll normálisra. Ez a jelenség tök véletlenszerű, nem tudom egy bizonyos beállításhoz kötni.
2. A Vertical Current/Div osztó állásaiban a 10-20-50 uA állásban a jel két szélén két függőleges irányú vonal és egymás felett, egymáshoz közel, több "görbe" látható. Ha feljebb csavarom az osztót, akkor ezek a vonalak kisebbek lesznek, majd eltűnnek és megkapom a vékony egyenes vonalat (SAM_0984.JPG).
3. A Vertical Current/Div osztó piros állásaiban (No Base Steps) a legkisebb állásoknál (10-20-50 nA) nem egy egyenes vízszintes vonalat látok, hanem több zajos, egymás felett álló "görbét" (SAM_0985.JPG). Ha feljebb csavarom az osztót, a vonalak kisebbek lesznek, majd a 0.1 uA állástól szépen eltűnnek és szép vékony egyenes vonalat kapok.
4. Ez nem tudom, hogy ennél a gépnél hiba-e, de ha a kollektortápot növelem és magasabb vízszintes feszültséglépcsővel mérek (10-20V/osztás), akkor a jel intenzitása a kollektortáp feszültségével arányban csökken és a görbék nagyon apró (mm-nél kisebb) váltakozó intenzitású pontok sorozatává állnak össze.
Amit csináltam a géppel idáig:
1. Megvizsgáltam a tápot és azt rendben találtam.
2. A fokozatkapcsoló érintkezőit megtisztítottam.
3. A műszaki leírásban leírt gyors vizsgálati módokat végigjártam, azok szerint a vizsgálatok szerint az egyes részegységek rendben működnek. Ez utóbbi igaz is lehet, mivel, ha az érintett beállításokat elkerülöm, akkor félvezetőket tudok a géppel mérni szépen. De szeretném kijavítani az említett hibákat. Köszi minden segítséget.
Maga a gép egyébként szép és tiszta.
Sziasztok!
Úgy gondolom, hogy nyitok egy önálló témát a frissen vásárolt szkópommal kapcsolatos észrevételek, problémák megoldásához, no meg mások okulására.
Kívülről: A szkóp külsején található matricákból ítélve élete nagy részét valószínűleg az amerikai légierő teszt részlegén töltötte, feltehetőleg szakszerűen gondját viselték, akitől vettem azt mondta, hogy a munkahelyéről selejtezték le ezt a szkópot és az utolsó pillanatig használták (így ahogy van). Az előlapja szép, a háza nem különösebben, csavarok alig voltak benne, több helyen rosszul illeszkedik a fedél.
Belülről: Nagyon tiszta, javítások nyomai nem nagyon látszódnak, érdekes, hogy egyáltalán nem tűnik bonyolult felépítésűnek, az EMG 1568/2-m egy alkatrész temető ehhez képest, persze az ördög a részletekben van, a HP-ban ahol valami speciális funkciót kell csinálni odatettek egy HP feliratos ic-t és kész, az EMG-ben meg majdnem minden diszkréten van megoldva. A panelok összevissza állnak belül, eddig még nem találtam egyértelmű azonosítót a panelokon, amiből lehet(ne) következtetni a funkciójukra, ehhez majd kell egy kis idő mire mindent felderítek. Meglepően kis méretű hálózati trafója van, de ami még meglepőbb elég kevés lehet a fogyasztása is. Az EMG szkóp háza fél óra használat után kb. 40°C meleg lesz mindenhol úgy, hogy nincs rárakva semmi, ez meg alig langyosodik pedig nincs is tele szellőzővel.
Működés: Az első dolog ami feltűnt, hogy a képcső fókusza nem a legjobb, még pont jó, de az EMG-nek sokkal élesebb a "képe", nem tudom, hogy ez a sok használat miatt van, vagy sosem volt jobb, a fényerő minden esetre rendben van. Itt jegyzem meg az érdekes "scale ilum." megoldást miszerint a képcsőben egy plusz szabályozható fűtőszál van, ami fókuszálatlan elektronokkal teríti be a fénypor réteget így felvilágítva belülről az egészet, nem mondom, hogy nem működik jól, de mivel azonos színnel világít, mint a sugár így kicsit furcsán néz ki.
Az eddig tapasztalt problémák (fontossági sorrendben):
-Y irányban ugrál a vonal, bizonytalan időközönként, változó sebességgel, változó mértékben.
-A horizontális üzemmód kapcsolók bizonytalanok, nem mindig indul el (főleg a main) <-> ISOSTAT kapcsolók!
-"Main intens" üzemmódban nincs extra kivilágítás/kioltás, a két időalap nem megkülönböztethető, mixed és dly'd üzemmódok mennek.
-A kalibrátor kimeneten csak zaj jön ki.
-"A" bemenet vernier állítója nem működik.
Sikerült a szemétbe dobástól megmentenem a fenti műszert. Sajna a gombok nem mennek rajta, és indításnál kiírja, hogy ERROR 07: SIO DATA FORMAT
vagy
LOAD EEPROM S/R 9 (Ez utóbbi szerintem nem hiba, de hátha)
A billentyűzet hátuljába be van szúrva egy kis elektronika egy Z80 CPU-val, ROM-mal és egy kis pufferlogikával. Szemre nem látok rajta forrasztási hibát, de itt feltételezem, hogy valami megzakkant. Van valakinek esetleg szervízkönyve, vagy tapasztalata a fenti hibaüzenettel?
Üdv mindenkinek!
Vettem egyik kollégától egy, a fennti cimben megadott tipusú, pc oszcilloszkópot.
A készülék müködik, miután nagy nehezen sikerült feltelepitenem win xp alá (eredtileg win95-ösre készült).
Ám van vele egy kis gond: az ábrázolt jel nem stabil, van egy lassú vizszintes remegése. A belső tápban a kondikat ellenőriztem és jók (ESR).
Valahogyan az az érzésem, hogy ez nem programhiba, hanem a szkóp, szinkron áramkörének hibája, mert ha igy lenne, akkor nincs más mód, igy fogom használni, mert a javitás szóba sem jöhet kapcs. rajz nélkül, ugyanis ilyesmit nem találtam a neten.
Ha valakinek lenne véleménye vagy tapasztalata e témában, kérem segitsen.
Elöre is köszi.
Becze Zsolt.